יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

רכיבה טיפולית עבור אנשים עם מוגבלויות


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאיריתרונות הרכיבה הטיפולית (עורך האתר)

 

ארוין יאלום בספרו מתנת התרפיה (2002)טוען כי טיפול פסיכולוגי הנו תהליך של שינוי, בנייה וצמיחה. תהליך בו מתרחש שינוי בתחושות וברגשות, בדפוסיי מחשבה, בעצמי ובהתבוננות של המטופל. בטיפול עצמו נמצא הידע בקרב המטפל והמטופל, והצמיחה מתרחשת מהאינטראקציה ומהקשר.

במקביל לתיאוריות פסיכולוגיות, אשר עיקר הטיפול דרכן הנו בשיחות פנים מול פנים, מטפל מול מטופל, התפתחו שיטות טיפול אלטרנטיביות כגון הרכיבה הטיפולית. סגולות הרכיבה הטיפולית נודעו עוד מימי היוונים הקדמונים. כבר בתקופה זו ידעו כי תרומת הרכיבה אינה מוגבלת לצד הפיזי בלבד, אלא שהיא בעלת השלכות נפשיות משמעותיות. מאז ועד היום התפתחה והתרחבה התפוצה והשימוש ברכיבה על גב סוסים ככלי טיפולי. סוג זה של טיפול נועד לסייע לילדים ובוגרים הלוקים בקשיים פיזיים, רגשיים, התנהגותיים, חברתיים והתפתחותיים (שליו, 1996).

 

ענף הרכיבה על סוסים נתפס מאז ומתמיד כשם נרדף להנאה, לשעשוע ולספורט. ככל שחלפו השנים והתפתחו כיווני מחקר שונים סביב אנשים בעלי צרכים מיוחדים, הסובלים מנכויות שונות, הפך הענף לספורט שימושי ברמה הטיפולית. הצלחת שיטת הרכיבה על סוסים ככלי טיפולי בילדים בעלי נכויות ומגבלות פיזיות, הובילה להרחבת השיטה גם לילדים בעלי לקויות התנהגותיות ורגשיות.

הסוס ניחן ביכולת מופלאה לחוש את האדם ולפתח הבנה ואמפתיה לצרכיו, כזו המשדרת לרוכב תחושת ביטחון ועוצמה היכולה לתרום גם לאנשים שאינם סובלים ממגבלות פיזיות. לפיכך, גלשה הרכיבה הטיפולית גם לטיפול באנשים שהרקע לבעיה שלהם הוא נפשי, או לטיפול באנשים שחוו טראומה נפשית (מתוך מאמר של רונית וינטראוב, אתר דוקטורס, 2002).

 

ברכיבה טיפולית נעשה שימוש בתכונותיו ותנועותיו של הסוס, בגירויי הסביבה הפתוחה, במגע עם בעל חי, בקשר עם המטפל ועוד, על מנת לטפל בקשיים רבים ומגוונים מתחום הנפש, הגוף, ההתנהגות והקשרים החברתיים בחיי המטופל.

 אמנם, ברכיבה טיפולית רוכשים מיומנויות רכיבה, אולם, בניגוד לרכיבה ספורטיבית ואתגרית, השגת מיומנות רכיבה הינה מטרה משנית. המטרה העיקרית היא טיפולית-לרכיבה תועלות תרפויטיות רבות: ברמה הפיסית, הקוגניטיבית והפסיכולוגית.

 

מבחינה פיזית, רכיבה על סוסים משפרת את טונוס השרירים, את היציבות והאיזון. אנשים המשותקים בגפיהם התחתונות חווים תנועה ותזוזה במצב הפאסיבי של ישיבה על הסוס ודרך זה חווים את גופם.

מבחינה קוגניטיבית, מתאפשר לימוד של מספרים, אותיות, רצפים, עבודה על זכרון, ושיפור מיומנויות קשב- בעת רכיבה על סוס עושים שני דברים בו זמנית: מנווטים את הסוס באמצעות המושכות ובאמצעות רקיעות רגלים, באותו זמן, זה משפר יכולות שאנשים בדרך כלל לא חושבים עליהם בזמן הרכיבה.

מבחינה רגשית -פסיכולוגית, האינטראקציה עם הסוס עוזרת בבעיות התקשרות תוך למידה לתת אמון, כבוד ועוד, בהמשך יכולת זו מיתרגמת לחיי היומיום.

 

התפיסה הטיפולית שעומדת מאחורי המודל הטיפולי הייחודי של רכיבה טיפולית היא ההעזרות בסוס כשותף לריפוי. המפגש הינו מפגש טיפולי ולא הדרכתי, ההסתכלות על המטופל היא הוליסטית ומשלבת גוף ונפש. הצירים המרכזיים של הטיפול נעים סביב הקשר בין המטפל והמטופל ולסוס תפקיד מרכזי בתהליך הריפוי המתרחש באמצעות הנוכחות, המגע והקשר שלו למטופל,  ההסתכלות על התיפקוד הפיזי כריפוי פיזי והדינמיקה בין מטפל-סוס-מטופל והתפקוד משקפים את עולמו הפנימי של המטופל והחיבור לעולם (קשת 2005).

 

הקשר בין הסוס והמטופל הוא אחד הגורמים החזקים ביותר בסוג זה של תרפיה. אנחנו יודעים, כי לחץ הדם יורד, כשאנחנו מלטפים חיה. אנחנו נעשים רגועים ונהנים מהרגשה טובה. זהו גם קשר רגשי, אשר עשוי ליצור גישה חיובית ותחושת שייכות. כמו כן הוא עשוי לבנות ביטחון והערכה עצמית. נוצר חלל בטוח, אשר בתוכו ניתן להתחיל מערכות יחסים עם סיכוי להצלחה, לצמיחת ולהתחזקות. קשר זה בין האדם והחיה מתרחש גם בין הסוסים והמטפלים והמדריכים.

על המדריכים לשים לב לרמזים הדקים הניתנים על ידי הסוס וגם על ידי המטופל. רמזים אלה, המגיעים לידי ביטוי בשפת הגוף, הבעות פנים, תקשורת מילולית, או אפילו בהתפרצויות, מוסרים למדריכים/מטפלים את המידע הנחוץ כדי להתקדם ולבסס את האמון והביטחון. ההתפתחות הרגשית והנפשית של המטופלים תלויה ביכולת ההסתכלות של המדריכים וביכולתם לתמוך בהתקדמות המטופלים יחד עם השותפים המשמעותיים שלהם... הסוסים!

 

במחקרים שנעשו על תרומתה של הרכיבה הטיפולית, אין אחדות דעים לגבי המשתנה התורם לשינוי בסוג זה של טיפול. ישנם מחקרים המדגישים את התרומה הפסיכולוגית המתבטאת בשיפור בדימוי העצמי (גתי, 2002), בהגברת הביטחון העצמי (שליו, 1996), ביצירת מוטיבציה, הנאה והנעה (בקי, 2005) ובהגברת היצירתיות והרוחניות (שקדי, 2004). משתנה נוסף הנו התרומה הפיזיולוגית המתבטאת אצל הרוכב בשיפור יציבה ושיווי משקל, נרמול טונוס, שיפור בטווחי תנועה וקואורדינציה, הגברת הקלט החושי ותרגול כללי של מערכות השרירים הגדולות (דניאלי, 1999). גם במישור החברתי מראים מחקרים כי הרכיבה הטיפולית תורמת לרוכב. מחקרה של שקדי (2004) מראה כי באמצעות עבודה בקבוצה על גב סוס, מושגים יתרונות חברתיים כגון השתלבות במסגרת חברתית, אינטגרציה בעבודה, כיבוד הישגים של אחרים ועוד. (בתוך "המשתנה התורם לשינוי ברכיבה הטיפולית", לירון ליטמן וד"ר מירב חן,  המכללה האקדמית תל-חי, החוג לחינוך).

 במחקר שערכו ליטמן וחן אשר שבדק מהו המשתנה התורם לשינוי ברכיבה טיפולית, רואיינו עשרה מטפלים מחוות ברחבי הארץ, אשר עוסקים בתחום לפחות כשנה. מניתוח הממצאים היה ניתן לראות כי אין הסכמה בין המטפלים על המשתנה הספציפי התורם לשינוי, אך ישנה הסכמה על התרומה. כל המטפלים הסכימו שהרכיבה הטיפולית תורמת למוכנות ללמידה ולפתיחות מצד המטופל. כלומר, הרכיבה ממלאת צורך מסוים השונה ממטופל למטופל ולאחר מילוי צורך זה מתפנה המטופל ללמוד, להתפתח ולעבוד על קשייו. 

ואתם, אם התנסתם (אתם או מישהו אחר שאתם מכירים) ברכיבה טיפולית, האם הרגשתם כי הדבר תרם לכם ואם כן, במה??

 

 

 

 

 

 מקורות:

וינטראוב רונית (2002), עולים על הסוס-מאמר שהופיע באתר דוקטורס

יאלום, א' (2002). מתנת התרפיה, כנרת

לירון ליטמן וד"ר מירב חן, "המשתנה התורם לשינוי ברכיבה הטיפולית", המכללה האקדמית תל-חי, החוג לחינוך- הופיע באתר פסיכולוגיה עברית

צוות ביה"ס למטפלים ברכיבה 'סוסים ואנשים, בכרכור בעריכת רחל קשת(2005), מהו טיפול ברכיבה, או מהי רכיבה טיפולית, הופיע באתר מאמרים.

צוות ביה"ס למטפלים ברכיבה 'סוסים ואנשים, בכרכור ,רחל קשת, "טיפול ברכיבה- תאור מקרה" -תורגם מתוך מאמר בשם: הסרת המסתורין - הקשר בין האדם והחיה  Demystifying the - Human - Animal Bond, חלק א' מתוך שניים.המאמר הופיע במגזין לרכיבה טיפולית, NAHRA STRIDES, באביב 2006 גיליון 11, התרגום הופיע באתר ביה"ס למטפלים ברכיבה.

שליו, א' (1996). המרפא הפרוותי- חיות מחמד כאמצעי תראפי: תיאוריה, מחקר ומעשה, תל אביב 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה