יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

"ואם היו אומרים לך"


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירמשהו לא בסדר עם הילד. סקירה של ספר חזק (עורך האתר)

בשבוע הספר נתקלתי בספר :ואם היו אומרים לך, ספר ביכורים של גלית דיסטל אטבריאן, אם לילד עם הפרעה התפתחותית.

 

בספר נפרש סיפורה של ענבל, אם צעירה שפחדיה הכמוסים ביותר מתממשים.  "אני נזכרת במשחק ששיחתי עם אחותי כשהינו ילדות: אם היו אומרים לך שתהיי יפה כמו ברוק שילדס אבל כשתגדלי יצא לך ילד מפגר... אם היו אומרים לך שיהיה לך בית עם קומות וחדר משלך אבל כשתגדלי יהיה לך ילד אוטיסט...".

 

ענבל חשה  שמשהו לא בסדר עם בנה הצעיר. זה ש"כל ההריון התרפקתי על היום הזה וידעתי בדיוק הכל, אפילו איך הילד הזה יראה כשיהיה גדול". הידיעה שמשהו מאד לא בסדר מחלחלת לאט לאט- "לפעמים רק כשאני עייפה מאוד, תחושה מוזרה של איזו אמת חמקמקה שהספקתי לשכוח מתגנבת לי אל קצהו התחתון של עמוד השדרה, כאילו שעמוק בתוכי, הגוף עדין זוכר. כי יש דבר כזה שהגוף זוכר את מה שהלב מסרב להבין. והגוף שלי זוכר דרך הלילות, בעיקר דרך הלילה ההוא שבו חיפשתי אותו ולא מצאתי. דרך הלילה ההוא שבגללו לא העזתי עוד לנסות ולהרדם, שבגללו אני יושבת עם לילה עד שנשמע ציוץ הציפורים".

 

בתאורים קולחים ועשירים בצבעוניותם, מתובלים בהומור ועמוסים באבחנות דקות שלעיתים מפלחות את הבטן בכאב, המחברת מתארת את ההתמודדותה של ענבל עם גידולו של שאול, בנה הצעיר שנולד עם הפרעה התפתחותית. התמודדות שנעה מהפנים לחוץ ומהחוץ לפנים. התמודדות שלה עם עצמה עם הרגשות הכי קשים, ההתמודדות עם כל האמהות "הרגילות האלה" שנוזפות בה בגן המשחקים על כך שבנה אינו מחונך, והילדים שצוחקים על בנה ודוחים אותו. והתמודדות שלה עם האשמות של אנשי מקצוע בהיותה אם קרה שגרמה להפרעה של בנה, והההשפעה של כל אלו על התא המשפחתי על הזוגיות ועל ביתה הבכורה.  עוצמתי ומומלץ ביותר.

 


תגובות
4.
ספר מצוין (לת)
סיגל1   11.07.10 | 19:23
3.
הכתיבה (לת)
טלי מאיר   14.06.10 | 21:14
הכתיבה בהחלט מעולה, ולמרות הנושא הקשה הספר סוחף ומהנה ביותר.
2.
נשמעת התמודדות קשה מאוד (לת)
יעל הלוי   14.06.10 | 13:24
ומאד יפה שכתבה על כך ספר. מהמשפטים הספורים שציטטת ניכר שהכתיבה טובה ולא רק התוכן.
1.
ספר נהדר (לת)
ריקי כהן   13.06.10 | 14:17
כתוב בכשרון וחזק מאוד. תודה

למעלה