יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הגורמים להתנהגות מאתגרת אצל אנשים עם פיגור שכלי (חלק שני)


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאיר 

כשאנו בוחנים התנהגויות מאתגרות מקרוב אפשר למצוא גורמים רבים ושונים המובילים לדפוסי התנהגות לא רצויים העלולים לפגוע בשלומו של האדם עם הפיגור השכלי או בשלום סביבתו הפיזית והחברתית.

 

גישות טיפוליות שונות מייחסות את הופעתה של ההתנהגות המאתגרת לגורמים שונים. אבל, כמו כל דבר בחיים התמונה לעולם אינה חד מימדית. והגורמים השונים יכולים להיות קשורים זה בזה או להופיע יחד. כמובן שתמיד חשוב לבחון מהו הגורם להופעת התנהגות מאתגרת מסוימת אצל אדם מסויים.

 

אנו יודעים כי מבנים ותהליכים מוחיים משפיעים על דפוסי החשיבה והתנהגות שלנו. אצל אנשים עם פיגור שכלי קיימת פגיעה מוחית המתבטאת בליקויים נוירולוגים. השפעתם של ליקויים אלה על יכולת הסתגלות לסביבה והופעתה של התנהגות תוקפנית לא רצויה, רבה.

 

חוסר איזון ביוכימי במוח או פגיעה בחלקים מסוימים של מערכת העצבים עשויה לבוא לידי ביטוי בדפוסי התנהגות ספציפיים. למשל: נזק בהמיספרה הימנית של המוח האחראית על הבנת שפת גוף וג'סטות לא מילוליות עשוי להוביל להבנה לקויה של שפת גוף וכתוצאה מכך לתגובה לא מותאמת שעשויה להיות גם תוקפנית.

 

אפשר לאפיין את הגורמים להתנהגות מאתגרת כגורמים שנובעים ממקור פיסיולוגי, פסיכולוגי, סביבתי, חברתי וכנובעים בצורה ישירה או עקיפה מהליקוי בכישורים הקוגניטיבים.

 

בפוסט הבא ארחיב על גורמים אלה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה