יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

התנהגות מאתגרת אצל אנשים עם פיגור שכלי - מהי? (חלק ראשון)


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירהתנהגות מאתגרת אצל אנשים עם פיגור, רשימה חשובה (עורך האתר)

אחת ההתמודדויות המרכזיות עבור בני משפחה ומטפלים באנשים עם פיגור שכלי היא ההתמודדות עם ביטויים שונים של התנהגות מאתגרת. מהי התנהגות מאתגרת?.

 

לעיתים קרובות אנו מוצאים אצל ילדים ומבוגרים עם פיגור שכלי, לצד הליקויים הקוגניטיבים, קשת רחבה של דפוסי התנהגות לא רצויים העלולים לפגוע בשלומו של האדם עם הפיגור השכלי או בשלום סביבתו הפיזית והחברתית. נתונים מחקריים מצביעים על שכיחות של כ-33% של התנהגות מאתגרת בקרב אנשים עם פיגור שכלי- פי 2 או אפילו 3 מאשר באוכלוסיה הרגילה.

 

בספרות המקצועית אפשר למצוא תאורים שונים של התנהגויות אלה. כיום המונח השכיח הוא התנהגות מאתגרת. מונח זה רואה בביטוי התנהגות אלה יותר כאתגר להתמודדות מתוך כוונה לשפר את איכות חייו של האדם המתמודד עמה ושל סביבתו. לעומת זאת, השימוש במונחים כמו בעיות התנהגות, הפרעות התנהגות, התנהגות לא מסתגלת וכדומה, משקפים ראייה של התנהגויות לא רצויות אלה כ"בעייה", מעודדים התייחסות לסימפטום וייחוס אשמה למתמודד. כלומר, מדובר בשימוש בשפה המשקפת תפיסה ערכית ביחס להתנהגויות אלה.

 

התנהגויות מאתגרות הן "הפרעות התנהגות אצל אנשים עם פיגור שכלי שאינן נובעות או מוסברות על ידי הפיגור השכלי בלבד. הרקע להפרעה יכול לנבוע ממחלה נפשית, מצב רגשי מסוים, מצב אישיותי, מצב בריאותי או סביבתי (על פי הגדרת האגף לטיפול באדם המפגר).

 

אנו בעצם מדברים על שלושה דפוסי התנהגות מרכזיים:

הראשון הוא נזק עצמי. מדובר בהתנהגות חריגה שיש בה סיכון ושהיא עשויה לגרום נזק לגוף של אותו אדם. למשל: אכילת דברים בלתי מתאימים, הפרעות אכילה, נשיכה עצמית, גירוד, צביטה, משיכה ומריטת שער, בריחה, ניסיונות אובדניים.

הדפוס השני הוא תוקפנות כלפי הזולת. כאן מדובר בהתנהגות אלימה הגורמת נזק גופני לאחרים. למשל: מכות, דחיפות מסוכנות, סטירות, צביטות, יריקות, זריקת חפצים, איום בתנועות ופגיעות על רקע מיני.

הדפוס השלישי הוא נזק לרכוש. כאן מדובר על הרס רכוש באופן רצוני של האדם עצמו או של אחרים.

 

נראה כי, באופן טבעי ומובן, מטפלים תופסים התנהגות של תוקפנות כנגד הזולת כמאתגרת יותר וגם כקשה יותר לגילויי אמפטיה. אבל לכל דפוסי ההתנהגויות המאתגרות, בין אם היא מופנית לאדם עצמו, לזולת או לרכוש, השלכות שליליות משמעותיות ביותר על איכות החיים של האנשים עצמם, בני משפחותיהם והצוותים החינוכיים, הטיפוליים והשיקומיים הבאים עמם במגע תכוף. למשל: אשה עם פיגור קל הנוהגת לקלל ולירוק על המטפלת שלה בזמן הרחצה. התנהגות זו, המשקפת מצוקה רגשית בסיטואציית חיים שיגרתית, פוגעת רגשית במטפלת הניגשת לטיפול בה עם רצון טוב וגם בדיירת עצמה הסובלת מהכעס הטבעי, שאותה מטפלת מחזירה אליה גם אם באופן סמוי, ומפגיעה באיכות הקשר עם המטפלת.

 

בפוסטים הבאים נעמוד על הגורמים להתנהגות המאתגרת ועל גישות שונות להתמודדות עם התנהגות זו.

 

 

מקורות: "התנהגות מאתגרת בקרב אנשים עם פיגור שכלי, בינימין הוזמי"

"תופעת התנהגות מאתגרת ואלימה של חניכי המע"ש - רקע, דרכי התמודדות ונוהלי דיווח"

 

 


תגובות
1.
התנהגות מאתגרת ופיגור שכלי (לת)
אמית   06.03.13 | 21:56
מה עושים במצב כזה? יש גורמים טיפוליים שמתמחים בתחום?

למעלה