יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הפחתת חרדה בטיפולי שיניים אצל ילדים עם מוגבלויות באמצעות התאמת חדר הטיפול


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירהנגשת חדר רופא שיניים לילדים עם נכויות (עורך האתר)

 

 

עבור ילדים רבים הביקור אצל רופא השיניים או השיננית הוא חוויה מעוררת חרדה. הסביבה הסנסורית (צלילים, ריחות ותאורה) המאפיינת מרפאה של רופא שיניים יכולה לגרום להעלאת רמות החרדה של ילדים. זה נכון במיוחד אצל ילדים עם נכויות התפתחותיות שיש להם קושי להבין את המתרחש בסביבה הרפואית הלא מוכרת.

 

הקשר בין הסביבה הסנסורית לרמות החרדה אצל ילדים נבדק במחקר. דר' מישל שפירא מהאוניברסיטה העברית ובית איזי שפירא, בדקה את ההשפעה של הסביבה הסנסורית על רמות החרדה של ילדים במהלך שני ביקורים שגרתיים נפרדים אצל רופא השיניים. המחקר בדק 35 ילדים בגילאים 6-11, כמחצית מהילדים עם נכות התפתחותית. במהלך כל ביקור נמדדו רמות החרדה של הילדים. הביקור הראשון כלל סביבה טיפוסית של מרפאת רופא שיניים, כולל תאורה פלורסנטית ושימוש בתאורת ראש המכוונת היישר אל ראש הילד. בביקור השני החוקרים יצרו סביבה מותאמת מבחינה סנסורית שמרככת את החוויה של הילדים. מנורת הראש סולקה ובמקומה הותקנה מנורה צבעונית שנעה באיטיות, הרופא חבש מנורת ראש עם תאורת לד שכיוונה את האור ישירות לפיו של הילד. הילד האזין למוסיקה מרגיעה והיה עטוף בווסט כבד שיצר אפקט של חיבוק. הכיסא הדנטלי עצמו היה גם מותאם ליצירת ויברציה עדינה.

 

 דר' שפירא ועמיתיה מצאו כי רמות החרדה ירדו אצל כל הילדים בשימוש בסביבה מותאמת סנסורית. משך ההתנהגות החרדה ירד באופן משמעותי אצל ילדים רגילים (משלוש דקות ושישים שניות ל-דקה וחצי בממוצע). הירידה ברמות החרדה היתה אפילו יותר משמעותית אצל ילדים עם נכות התפתחותית (מ-23 דקות וארבעים שניות ל-תשע דקות). ללא ספק לשיטה פוטנציאל רב בשימוש בסביבות רפואיות אחרות גם כן. השיטה אף יכולה להחליף שיטות סדטיביות ופרוצדורות פולשניות.

 

 

 

המחקר המלא מופיע ב- "Influence of Adapted Environment on the Anxiety of Medically Treated Children with Developmental Disability" by Michele Shapiro, OT, Harold D. Sgan-Cohen, DMD, MPH, Shula Parush, OT, PhD, and Raphael N. Melmed, MD, FRCP, appears in The Journal of Pediatrics, DOI 10.1016/j.jpeds.2008.10.017, published by Elsevier.

 

 

 לקריאה נוספת על טיפולי שיניים לאנשים עם פיגור שכלי:

על טיפולי שיניים מוזלים לאנשים עם פיגור שכלי

טיפולי שניים, חניכיים ולסתות בבתי חולים


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה