יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מחיר המחלות הנפשיות והנוירולוגיות


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאיר



אם המספרים כל כך "מרשימים" מדוע קובעי המדיניות לא עושים משהו בנידון? (עורך האתר)

מחלות והפרעות נפשיות נפוצות כמו חרדה ודיכאון גובות מחירים כבדים מהפרט והחברה כולה.סקר חדש שפרסם איגוד הפסיכיאטריה והנויורלוגיה האירופאי (ECNP) מצא כי כמעט ארבעה מכל עשרה אנשים (38%) - סובלים, בכל רגע נתון, ממחלות נפש, הפרעות שינה ודמנציה. לפי סקר זה מחלת הנפש השכיחה ביותר היא הפרעת חרדה, אשר פוגעת בלא פחות מ-14% מהאוכלוסייה ונחשבת לאחת המחלות השכיחות ביותר בעולם. כ-7% מהאוכלוסייה סובלים מדיכאון, 7% נוספים מתמודדים עם הפרעות שינה ו-5% סובלים מהפרעות קשב. למחלות אלה מחיר חברתי כבד מנשוא והארגון קובע בצורה חד משמעית שמחלות הנפש והמחלות הנוירולוגיות הן הגורמים שאחראים יותר מכל לפגיעה באיכות החיים.

 

 כותבי הסקר עוד טוענים כי "הדיכאון עבר את מחלות הלב בתור המחלה החמורה ביותר באירופה", אך בעוד שלמחלות פיזיות ניתנת תשומת לב רבה בתקציבי מחקר ובטיפול משום שידוע שהן פוגעות באיכות ותוחלת החיים,הדבר אינו קורה במחלות הנפש והמחלות הנוירולוגיות. עורכי הסקר טוענים שהסכומים שמושקעים במחקר בנושא זה אינם מספיקים. הסטיגמות שכרוכות בתחום מחלות הנפש וחוסר המודעות גורמים לכך שרק 50% מהסובלים מהן פונים לקבל טיפול אצל רופא המשפחה, 10% בלבד מקבלים טיפול מפסיכיאטר או נוירולוג.

 

ממצאים מסקר זה התפרסמו לאחרונה במאמר ב"גלובס" בו נטען כי "למרות שחלק מההפרעות שהוזכרו לעיל אינן מקצרות בהכרח את החיים באופן דרסטי, המחיר שהן גובות הוא עצום. לא מדובר רק בתחושה רעה, אלא גם בהרבה מאוד כסף. ההערכות הן שמדינה מפותחת עלולה לאבד 3%-4% מהתמ"ג השנתי".

  

 

 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה