יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מהי דמנציה?


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאיר10.07.2011 | 13:16
מידע על מחלות ניווניות של המוח (עורך האתר)

דמנציה אינה מחלה ספציפית. זהו מונח המתאר קבוצה של סימפטומים אשר יכולים להיגרם על ידי מספר הפרעות או מחלות המשפיעות על המוח ועל ירידה בתפקודים הקוגניטיביים (כגון מחלת האלצהיימר, מחלת הנטינגטון, מחלת קרויצפלד-יעקב ועוד). הסימפטומים של דמנציה כוללים ירידה בתפקודים האינטלקטואלים אשר מפריעה לתפקוד הנורמיטיבי היומיומי. כלומר, מרכיב משמעותי באבחנה הוא ירידת מדרגה ברמת התפקוד/ההתנהגות.

 

 לאנשים הסובלים מדמנציה יש ירידה קוגנטיבית משמעותית המפריעה או פוגעת בתפקודיהם היומיומיים וביחסיהם החברתיים. הם מאבדים יכולות או שיש ליקוי משמעותי ביכולת הקוגניטיביות, ביכולת לפתור בעיות ולהפגין שיפוט תקין, והיכולת לשליטה רגשית. הם עשויים לחוות שינויים באישיות ובעיות התנהגויות כמו אגיטציה, דלוזיות והלוצינציות.

 

 

שכיחות מחלות הדמנציה באוכלוסיה הכללית עד גיל 60 עומד כיום על 1%, מעל גיל 65 7-10% סובלים מדמנציה, ומעל גיל 80, כ-40% סובלים מדמנציה. אך חשוב לדעת, שדמנציה עלולה להופיע  עקב מחלות רבות בטווחי גילאים שונים.

 

 

 

 כיצד מאבחנים דמנציה? ראשית ישנה הערכה קלינית של מצבו של האדם על ידי פסיכו-גריאטר או נוירולוג, הערכה של הרמה התפקודית והשכלית הקודמת, מבחנים נוירופסיכולוגים, בדיקות הדמייה מוחיות כגון CT ו-MRI, סקרינינג לבעיות תזונה, מחלות גופניות ודיכאון.

 

 

אמנם, אובדן זיכרון הוא סימפטום נפוץ בדמנציה אולם אובדן זיכרון לבדו אינו אומר שיש לאדם דמנציה. רופאים יאבחנו דמנציה רק אם שני תפקודים קוגניטיביים או יותר לקויים באופן משמעותי (כמו: זיכרון, מיומנויות שפה, תפיסה, פגיעה בתפקודים הניהוליים כמו יכולת פתרון בעיות, הבנה, שיפוט וכו'), ללא אובדן הכרה.

 

 

מה גורם לדמנציה? כל הגורמים לדמנציה קשורים בנזק או ממוות של תאי עצב במוח, מדובר בתהליכים ביולוגים המובלים למוות של תאי העצב.

הגורם הנפוץ ביותר לדמנציה הוא מחלת האלצהיימר. גורמים נוספים כוללים: נזק לא ממוקד במוח עקב מחלות או טראומות (חבלות) למוח, תפקוד לקוי של המוח הנגרם על ידי מחלות גופניות או של המוח, מחלות מוח וסקולריות (כגון שבץ מוחי), גידולים ממאירים או שפירים במוח, מחלת סרטן באיברי הגוף אשר שלחה גרורות למוח, מחלת פיק (pick), עגבת (סיפיליס), איידס, זאבת (לופוס), מחלת קרויצפלד יעקב (מחלת "הפרה המשוגעת"), מחלת פרקינסון, מחלת הנטינגטון, טרשת נפוצה (MS), מחלת וילסון, הרעלה בנוירוטוקסינים שונים, תסמונת וורניק וקורסקוף (עקב אלכוהוליזם).

 

חשוב לציין כי ישנם מצבים הדומים במספר אספקטים לדמנציה אולם אינם דמנציה, הגורמים להם אחרים והם לרוב ניתנים לטיפול. למשל: דיכאון, דליריום, ליקוי קוגניטיבי קל וירידה קוגניטיבית הקשורה לגיל. 

 

 הטיפולים והתרופות בדמנציה, לרוב, אינם יכולים להחזיר את המצב לקדמותו או לעצור את המחלה אולם יכולים להפחית את עוצמת הסימפטומים ולהאט את קצב הדרדרות המחלה.

 

יש חשיבות רבה למניעה ראשונית של דמנציה שצריכה להתחיל כבר בגילאים הצעירים כלומר הקפדה על פעילות גופנית, פעילות קוגניטיבית, דיאטה הכוללת אומגה 3, רמות תקינות של B-12, שליטה ביתר לחץ הדם.

 


תגובות
1.
אבחנה מבדלת ומניעה (לת)
לימור רייז   11.07.11 | 23:02
חשוב לעיתים להעמיק את הבירור האבחנתי ונושא המניעה חשוב ותודה שהעלית אותו למודעות

לימור רייז, מנהלת קהילת קשב וריכוז

למעלה