יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

עולם התעסוקה של אנשים עם פיגור שכלי


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירWIN WIN SITUATION (עורך האתר)

העבודה תופסת חלק מרכזי ומשמעותי בחיים של אדם בוגר. ערכי העבודה שלנו הינם תלויי תרבות, זמן ומקום כאשר כיום, העבודה מהווה נדבך, לעיתים מאד משמעותי בזהותנו, מאפשרת לנו לממש את היכולות שלנו, לפרנס את עצמנו, להרגיש שאנו תורמים ונחוצים, ושאנו חלק מהמרקם החברתי שאנו חיים בו. אצל אנשים עם מוגבלות העבודה מהווה "פיצוי על אובדן ערך, דרך לשייכות חברתית, מאפשרת לנתב את האנרגיות להשקעה ביצרנות, ולהשקעה  ב"יש" במקום ב"אין", ומעבר מהיות האדם נתרם לתורם (מתוך מצגת של אורלי צדוק ליום הנכה הבינלאומי).

 

עם זאת, מדו"ח של עמותת אקים עולה כי כ-77% מהאנשים עם פיגור שכלי בגילאי עבודה שמתגוררים בביתם אינם משולבים בתוכנית התעסוקה של משרד הרווחה.

 

לאנשים עם פיגור שכלי זכות להשתלב בעולם התעסוקה, לממש את יכולותיהם, להשתייך לחברה ואף להשתכר כפי יכולתם.

על מנת לאפשר לכל אדם עם פיגור שכלי להשתלב בתעסוקה ע"פ יכולתו (מאדם המתפקד ברמת פיגור קל ועד קשה) נבנה רצף תעסוקתי. כשבקצה הרצף מרכז יום טיפולי המיועד לאנשים עם יכולות תעסוקתיות נמוכות שבו תעסוקה היא חלק מהתוכנית הטיפולית של האדם, מפעל עבודה שיקומי (מע"ש) המהווה מסגרת עבודה מוגנת לאותם אנשים שזקוקים לתמיכות סביבתיות על מנת שיוכלו לתפקד על פי יכולותהם האישיות. במסגרת זו גם נעשה תהליך הכשרה והכנה של אנשים בוגרים ללעבודה בשוק החופשי, במידת האפשר. מע"ש תעשייתי הינו שלב נוסף ברצף. מדובר במפעל מוגן שמתנהל בתוך חברה עסקית באוירה נורמטיבית ומיועד לאותם אנשים עם פיגור שכלי היכולים בעזרת ליווי להשתלב בעולם העבודה.

 

ולבסוף בקצהו האחר של הרצף מצוייה התעסוקה הנתמכת-עבודה בשוק החופשי. בתוכנית זו מתבצעת השמה של אנשים עם פיגור שכלי (ומוגבלויות אחרות ) מעל גיל 21, בהתאם לכישוריהם, תוך ליווי בתהליך הקליטה של העובד עד להשמה המוצלחת.

קליטה של עובד עם פיגור שכלי דורשת מהמעביד פתיחות ונכונות אולם כאשר ההשמה מוצלחת שני הצדדים מרווחים. בגדול.

 

בקישור הבא תוכלו לקרוא סיפור על שרה, אישה עם מוגבליות אשר התאימו עבודה בשבילה.  כאן יש מצב של WIN WIN, שרה יכולה לעבוד בעבודה רגילה ובעלי העסק זוכים לעובדת נאמנה וחרוצה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה