יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

שילוב אנשים עם פיגור שכלי במסגרת חוץ ביתית, מאיפה מתחילים?- מדריך


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירמדריך חשוב (עורך האתר)

לאחרונה נשאלתי בנושא ההשמה של אנשים עם פיגור שכלי במעונות פנימיה, אעשה קצת סדר בנושא.

ההשמה של אדם עם פיגור שכלי במסגרת חוץ ביתית: מעון-פנימיה או הוסטל בקהילה היא באחריותו של האגף לטיפול באדם עם פיגור במשרד הרווחה.

ברחבי בארץ פרושים עשרות מעונות והוסטלים שהם תחת פיקוח האגף. חשוב לציין כי השהות במעון-פנימיה או ההוסטל בקהילה היא במימון של משרד הרווחה, מכוח החוק.

 

 

בשלב הראשון, על מנת שאדם יתקבל למעון-פנימיה או הוסטל הוא צריך להיות מוכר על ידי האגף לטיפול באדם עפ פיגור שכלי במשרד הרווחה. כלומר הוא צריך להיות מאובחן ומוגדר כאדם המתפקד ברמה של פיגור שכלי.

תחילתו של התהליך בפנייה לעו"ס בלשכה לשרותים חברתיים באזור המגורים. תפקיד העו"ס הוא לאסוף חומר, להסביר לפונה את משמעות התהליך ולהפנות את החומר למפקח מטעם האגף לטיפול באדם עם פיגור. המפקח יפנה אל מרכז אבחון מתאים.ישנם מרכזי אבחון הפרושים בכל הארץ.  האבחון הוא רב מקצועי ונערך על ידי פסיכיאטר, רופא כללי, פסיכולוג, עו"ס. ממצאי האבחון עוברים לועדת האבחון. תפקידה של ועדת האבחון היא לקבוע, על סמך ממצאי האבחון ונתונים נוספים, האם לאדם פיגור שכלי. במידה ומדובר באדם עם פיגור שכלי על הועדה לקבוע רמת תפקוד וכן תכנית טיפול ראשונית.

במידה ומדובר על השמה חוץ ביתית הדבר יכלל בהמלצות הועדה.

אם מדובר באדם שכבר מטופל על ידי האגף יתכן שהוא יצטרך לעבור אבחון נוסף עדכני וועדת אבחון (תלוי כמה זמן עבר מהאבחון האחרון).

במידה והתקבלה המלצה לגבי השמה חוץ ביתית -וזה יכול להיות על סמך בקשה של המשפחה, החומר יועבר לועדת השמה. תפקיד הועדה הוא להמליץ על המסגרת המתאימה ולהפנות למסגרת. לרוב ניתנת יותר מאופציה אחת ולמשפחה יש זכות ואפשרות לא להסכים להשמה במסגרת שלא נראית לה.

זה השלב שבו אפשר ורצוי ללכת ולהתרשם מהמסגרות, וממידת ההתאמה ליקירכם.

כפי שכבר ציינתי, יש פריסה רחבה של מסגרות בכל הארץ.

המסגרת -מעון או הוסטל יזמנו את הדייר, המשפחה והעו"ס בקהילה המלווה את התהליך לועדת קבלה בסופה יוחלט אם הדייר מתאים למסגרת ויוכל להקלט בה. זו גם הזדמנות לכם, בני המשפחה לבחון את המסגרת: אנשי הצוות, מידת הפתיחות, התפיסה המקצועית, השרותים והפעילויות המוצעים, התנאים הפיזים, ותנאי המגורים על מנת להחליט, גם מצידכם אם זה המקום המתאים.

 

 

תהליך היציאה מן הבית הוא עוצמתי מבחינה רגשית גם לאדם עם הפיגור וגם לבני המשפחה שלעיתים מוצאים עצמם אמביוולנטים וחרדים לגבי המהלך. מאד חשוב לקבל ליווי רגשי מתאים בתהליך על מנת לאפשר לאדם היוצא מבית הוריו או משפחתו לעיתים לראשונה בחייו, ולעיתים בניגוד לרצונו הגלוי עקב אילוצי חיים (הורים מבוגרים שכבר לא יכולים לטפל), לתת משמעות חיובית למהלך ולאפשר תהליך היפרדות רגשי הדרגתי, בריא ולא טראומטי.

 

על שרותים נוספים בקהילה תוכלו לקרוא כאן

 

 

אשמח לענות על שאלות נוספות,

 וכמובן שיהיה בהצלחה!!!

טלי


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה