יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

שאלות ותשובות בנושא מיניות של אנשים עם פיגור שכלי- לאחר הארוח של רונית ארגמן ממכון רם


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירעל מיניות אנשים עם פיגור שכלי (עורך האתר)

ריכזתי עבורכם את השאלות והתשובות מהארוח של רונית ארגמן ממכון רם בו עלו נושאים משמעותיים מתחום ההתמודדות עם התנהגויות מיניות-חברתיות של אנשים המתפקדים ברמה של פיגור שכלי ו/או אוטיזם.

 

 

חשוב לדעת: ניתן לשאול שאלות נוספות בפורום פיגור שכלי, השאלות יועברו לרונית.

 

 

טלפון "מכון רם" 03-6206210 מייל: machonram@gmail.com

 

 

אנשים המוכרים כמתפקדים ברמה של פיגור שכלי או אוטיזם זכאים לקבל את השרות במכון רם (באישור של משרד הרווחה) ללא תשלום  !!!  

 

 

שאלה:

שלום רב,

בני בן 19, לומד עדין בחינוך המיוחד. הוא מבין הרבה דברים אבל כמעט לא מדבר. בשנים האחרונות החלו יותר ויותר התנהגויות אלימות. הוא חוטף קריזות כשהוא לא מקבל דברים ואז הוא מכה את מי שבסביבה שלו וזורק חפצים. הרבה פעמים הוא צועק ונתקע על דברים. קשה מאד לשכנע אותו לעשות משהו אחר. בשנה האחרונה הוא גם מאד מגורה מינית, הוא באופן קבוע מציק לכל מי שלידו, נוגע ומפריע, אחיו ואחיותיו מאוד סובלים מכך ובפרט כאשר הם מארחים חברים.הוא נוגע בכל בחורה שנמצאת לידו, משפשף את איבר מינו גם במצבים לא מתאימים למשל נשכב באמצע הסלון כשחברות של בתי ישבו שם ושיפשף את איבר מינו. חוץ מזה קשה מאד לצאת איתו מהבית בגלל ההתנהגויות האלה. חשבנו על טיפול תרופתי. מה דעתך? מה אפשר לעשות חוץ מטיפול תרופתי?

 תודה מראש  

תשובה:

שלום

אני קולטת מדברייך שאתם ועומרי נמצאים במצוקה קשה ונראה כי יש צורך דחוף בהדרכה והכוונה טיפולית. 

לא ציינת מהי הלקות המאובחנת של בנך אולם מתוך הדברים אני מתרשמת כי יש פה אוסף של גורמים המביאים אותו לידי התנהגות לא מתאימה ופוגעת.  עוררות מינית של התבגרות, תסכול כללי, קושי בביטוי עצמי, בדידות, חוסר הבנה של כללים חברתיים, קושי בקבלת גבולות ועוד.

נשמח לעמוד לשרותכם.  במידה ובנך מוכר כמתפקד ברמה של פיגור שכלי או אוטיזם, ניתן לקבל מימון עבור הטיפול.

 

    

------------------------------------------------------------------------

שאלה:

אני מתעניינת במתן גלולות מניעה לבתי, בת 15

בעיקר להקלה בנושא המחזור החודשי

האם את מכירה פתרונות נוספים‏?

 

תשובה:

אנו בגישה שאין מקום להפסקת המחזור החודשי, גם אם מדובר בנערה עם פיגור שכלי. ישנם מצבים בהם נעשה  עיכוב של הופעת המחזור על ידי זריקות אבל הטיפול מוגבל בזמן (מקרים של התפתחות מוקדמת למשל).

באופן ספציפי, גלולות מומלצות במידה ויש צורך בהסדרת המחזור או דימומים קשים. 

בנוסף ישנו אמצעי של זריקות (כמו גלולות רק בזריקה) "דפו פרווורה" הניתנת אחת לשלושה חודשים.  תופעת לואי מרכזית היא הופעת הוסת אחת לשלושה חודשים.

לגבי התמודדות עם כאבים ניתן להתשמש כמובן בכדורים נגד כאבים, תרגילי התעמלות מממוקדים בבטן התחתונה, אמבטיות, כרית חמה וכו'.

מאד חשוב בנוסף לכל אלו, הדרכה מותאמת לנערה עצמה לגבי התמודדות עם תחושות שונות שחשה, כמו שינויי מצב רוח, עייפות, שינויים בתאבון, עוררות מינית וכו'.

נשמח לעמוד לשרותכם בעניין.

-----------------------------------------------------------------------------

 

שאלה:

אחותי חזרה בתשובה והיום היא חרדית. יש לה בת עם פיגור שכלי בינוני בת 16 והתחילו כל מיני התנהגויות מיניות, היא מחפשת חברתם של גברים ומתנהגת בצורה שלא מקובלת בכלל בסביבה שלה. אנחנו מאד דואגים ומוטרדים מההתנהגויות האלה. קראתי שכבר כתבת שאתם נותנים הדרכה במכון רם בנושאים האלו. האם יש לכם הדרכה שמתאימה גם למגזר החרדי, שלוקחת בחשבון גם סוגיות הלכתיות?

 

תשובה:

שלום רב,

אני שמחה על פנייתך היות ולעיתים יש חשש להתייחס לנושא בתוך האוכלוסייה החרדית.  אנו נותנים מענה מותאם בגישה רב תרבותית הלוקח בחשבון את הרקע והסביבה ממנה בא הפרט ותוך כבוד לאמונה של כל אדם.  אנו ממליצים גם להתייעץ עם רב המקובל על המשפחה ולהעביר לו את המסרים שלנו ולקחת החלטה לגבי התערבות.

על פי התיאור שלך, מדובר בנערה שצריכה להיות מטופלת בדחיפות. מעבר להתנהגות לא מתאימה שהיא בעייתית בכל סביבה ובודאי בסביבה חרדית, מדובר פה במצב של סיכון גבוה לפגיעה ולניצול מיני.  ייתכן גם שהתנהגותה קשורה לדברים שנחשפה אליהם ויש צורך לברר בדחיפות מה עובר עליה.

אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולהגיע לפגישת הכרות ולאחר מכן לקבל החלטות.  מטופלים אצלנו משפחות חרדיות מבני ברק ,מירושלים ומישובים דתיים אחרים ומבטאים שביעות רצון רבה.  נשמח לעמוד לשרותכם .

 

------------------------------------------------------------------------

 

 

שאלה:

אחותי ובן זוגה רוצים להינשא, שניהם עם פיגור קל ומתגוררים בהוסטל.

אנחנו, המשפחה מאד תומכים אבל גם חוששים מאד כי לנישואין יש כל מיני השלכות ומשמעויות, שאנחנו לא בטוחים שאחותי ובן זוגה מבינים עד הסוף.

שאלתי היא איך מכינים את הזוג לחיי הנישואין, מה עושים כשמתעוררות בזוגיות? האם ישנם יועצי זוגיות שמתמחים באנשים עם פיגור שכלי?

 

תשובה:

הסוגייה של נישואים היא מורכבת ומעלה דילמות רבות.  אנו מעודדים קשרים זוגיים במידה ויש יכולת ורצון לכך ואף מגורים משותפים בחלק מהמקרים.  חלק מהזוגות רוצים להינשא בשל הרצון להראות חברתית "כמו כולם" לעיתים ללא הבנה של המשמעות הרחבה יותר.  זוגיות שכזו מצריכה לעיתים קרובות תהליך הכנה, הדרכה זוגית ומינית וליווי לאורך הקשר - פורמאלי ולא פורמאלי.

צריך גם לבחון מראש את עניין ההורות, בשל המורכבות האדירה של  הנושא.

ניתן לקבל ייעוץ  והדרכה לזוג ולמשפחה/ גורמים מטפלים ב"מכון רם".   במידה והזוג מוכר באגף לטיפול באדם המפגר השרות הוא ללא תשלום (מותנה באישור של משרד הרווחה).

יש כמה נקודות לבחינה בנושא:

1.  מה המשמעות של נישואים מבחינת מערך הדיור.

2.  מגורים משותפים בתוך מערך דיור כזוג. 

3. אפשרויות אחרות ל"מיסוד" הקשר כמו מסיבת זוגיות ולא נישואין פורמאליים (עלולים להיות קשיים במצב של גירושין מבחינה הלכתית). 

נשמח לעמוד לשרותכם לייעוץ.

                                                                                 

 

-------------------------------------------------------------------------

שאלה:

אני אבא, שחושב ברצינות על נערת ליווי לבן בן 18, כי המצב בלתי נסבל. מה דעתך בנושא?

 

תשובה:

מתוך דבריך אני מבינה שלבנך יש קשיים שונים בתחום המיני אולם לא ציינת בדיוק מה "לא נסבל", כמו כן לא ברור מה רמת התפקוד של בנך.

באופן ספציפי לסוגיית הזנות - השאלה שאתה מעלה מוכרת לנו מאבות רבים.  לצערי אנו מוצאים שצריכת שרותי מין קנוי (זונות /נערות ליווי / מעודוני חשפנות) או לחילופין טיפול סרוגייט, במקרים של אנשים עם נכות התפתחותית, לא רק שלא עוזרים אלא הם לעיתים בעלי השלכות שליליות משמעותיות.  הנזקים המרכזיים מעבר לסכנות הבריאותיות ולעניין המוסרי, הם:

1. הצפה מינית שעלולה להיבא להתנהגויות מיניות לא מתאימות ועברות מין.

2.  קושי בתפקוד מיני בשל הלחץ העלול לפגוע בדימוי עצמי ובמצב הרגשי.

3. קושי ביצירת קשר חברות רומנטי ובלבול לגבי מקום המגע המיני בקשר.

4. מכלול של מצבי ניצול וסיכון (כספי, רגשי, אלימות)

אשמח לקבל יותר מידע לגבי מצבו של בנך ולהציע אפשרויות חלופיות להתערבות ולעזרה.  בגדול, ניתן לתת הדרכה שיכולה לסייע רבות בתחום.

 אנא כתוב לי יותר פרטים ואתייחס.

-------------------------------------------------------------------

 

 

שאלה:

בתי בת 11 קיבלה מחזור. היא עם פיגור קל ומאד ילדותית. איך מסבירים לה מה קורה ומה לעשות? ניסיתי להסביר ואני לא בטוחה שהיא הבינה.

 

תשובה:

הכנת הבת לקראת הופעת הוסת היא חשובה לכל נערה ובודאי עבור ילדה המתפקדת ברמה של פיגור שכלי ומתקשה להבין תהליכים התפתחותיים ובהתמודדות עם השינויים.

ישנו ספר שכתבתי יחד עם דר' דליה ניסים "מילדה לנערה" שיכול לסייע בהכנה לקראת הופעת הוסת.  הספר מיועד הן להורים והן לילדה עצמה (הספר מאוייר, כתוב בצורה מותאמת לחינוך מיוחד וידידותי).

חשוב בשלב ראשון לא להעמיס בפרטים אלא להתמקד בעיקר בהיבטים פיזיים וטכניים כמו השינויים הגופניים שקורים, שמירה על פרטיות, שימוש במגן תחתון ובפד.  חשוב לתת מקום גם לשינויי מצב הרוח ולתחושה הרגשית הכללית של הילדה.

את מוזמנת לפנות אינו לצורך קבלת הדרכה עבורכם / עבור הילדה, במידה והיא מוכרת באגף לטיפול באדם המפגר השרות ללא תשלום.

נשמח לעמוד לשרותך רונית ארגמן

 

----------------------------------------------------------------------------

 

 

שאלה:

איך יודעים אם הבת שנמצאת בהוסטל הותקפה מינית? מה הסימנים החשודים? אין שום סימן פיסי, אבל אני חושש מאוד.

 

תשובה:

החשש מפני פגיעה מינית הוא אחד המרכזיים בדאגות של הורים בכלל ובודאי כאשר מדובר באנשים המתפקדים ברמה של פיגור שכלי.  לצערי שכיחות הפגיעות והניצול הם גם גבוהים, אולם כולי תקווה שהמסגרת בה ביתך נמצאת מודעת לנושא ופועלת לאיתור מצבים כאלו.  לא תמיד ישנם סימנים למצבי פגיעה, לעיתים היות והאדם הנפגע עצמו לא מבין את משמעות הפגיעה.  במידה ויש סימנים הם לרוב באים יותר בצורה של התנהגות - כמו שינויים כלליים במצב רוח, הופעת התנהגות חריגה שלא היתה קודמת או הקצנה של התנהגויות קודמות, התנהגויות מיניות חריגות, רגרסיות בתפקוד כמו הרטבה, התפרצויות זעם.  במקרים מסויימים גם יש סימנים פיזיים כמו דימום, סימני פגיעה על הגוף, תחתונים קרועים וכו'.

עם זאת חשוב מאד להיזהר בניתוח סימנים ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצועי המומחים בתחום.  זאת מכיון שסימנים אלו יכולים להיות ביטוי לדברים שונים כמו שינויים התפתחותיים, קשיים רגשיים, מצוקה חברתית.

אנו ב"מכון רם" נשמח לעמוד לרשותך במידה ויש לך חשש בנושא וכן במידת הצורך אנו עושים הערכות של מצבי פגיעה, בתיאום עם הגורמים האחראים על הנושא (פקיד סעד, חוקר וכו').  את מוזמנת לפנות אלינו ישירות עם החששות המפורטים ונבחן יחד עימך מה כדאי לעשות.

בנוסף מומלץ לפעול באופן מניעתי על ידי מתן חינוך מיני-חברתי המותאם לרמתה.  שרות זה ניתן גם הוא אצלנו במכון.

חשוב לדעת שאנשים המוכרים כמתפקדים ברמה של פיגור שכלי זכאים לקבל אצלנו את השרות (באישור של משרד הרווחה) ללא תשלום   

נשמח לעמוד לשרותך

 רונית ארגמן

 

-----------------------------------------------------------------------

 

שאלה:

האם לדעתך צריך לאפשר לאנשים עם פיגור שכלי להתחתן ולהקים משפחה בהנחה שהם רוצים בכך ומתפקדים? ומה יהיה עם הילדים?

 

תשובה:

 

הסוגייה שאת מעלה היא מורכבת ביותר וחשוב להפריד בין נישואין ובין הולדת ילדים.

אני מאמינה כי אנשים המתפקדם ברמה של פיגור שכלי זקוקים וצריכים קשרים בינאישיים וזוגיים כלל אדם.   כל זאת בהתאמה לרמת התפקוד, יכולות ורצונות של כל אדם באופן ייחודי.

מתוך הנסיון הרב לאורך השנים אנו מוצאים כי יש צורך רב בהכנה לקראת קשר זוגי ובתחום המיומנויות החברתיות בכלל.  וגם לאחר יצירת קשר זוגי יש צורך בהמשך ליווי היות וישנם קשיים בהתמודדות עם לחצים, שינויים, קושי בהתחשבות וראיית צרכי האחר ועוד.

קשר זוגי שכזה מחייב ליווי פורמאלי ולא פורמאלי.  הוא יכול להיות במסגרת של נישואין או ללא נישואין.   במקרה והזוג נישא צריך לקחת בחשבון גם מצב של גירושין אפשריים והמשמעות מבחינה הלכתית (עלולים להיות קשיים).  כיום במערכי הדיור השונים המטפלים באנשים עם פיגור שכלי יש זוגות החיים יחד כזוג לכל דבר. המודעות לנושא היא גדולה.

לגבי הורות,  הנושא פה מורכב יותר היות והלקות עלולה להשפיע בתפקוד ההורי.  כמובן שקיימת יכולת להעניק אהבה אולם עלולים להיות קשיים רבים בטיפול היומי, במתן מענים בסיסיים, זיהוי מצבי סיכון, התמודדות עם לחצים וכו'.  לצערי אני גם פוגשת זוגות רבים המתפקדים עם הנמכה קוגניטיבית ורואה את הקושי העצום שלהם בהתמודדות עם הורות ואת ההשלכות על הילדים.  כמו כן יש צורך לבחון את נושא האטיולוגיה של הפיגור השכלי (סיבת הפגיעה) ולבדוק את המשמעות של תורשה.

מצב של הורות מחייב תמיכה פורמאלית ולא פורמאלית אינטנסיבית לאורך השבוע כמובן ליווי והדרכה צמודים לזוג. 

במידה ויש מקרה ספציפי נשמח לעמוד לשרותכם ב"מכון רם"

רונית ארגמן          

 

------------------------------------------------------

שאלה:

רציתי לדעת איך אפשר להתמודד עם ילד בין 13 עם פיגור בינוני שמוצף בדחפים מיניים. הוא מאונן בפרהסיה ומתחכך באנשים, בני המשפחה ולפעמים באורחים שמגיעים. מה אפשר לעשות?

תשובה:

ההתנהגות שאת מציגה מוכרת לנו ממתבגרים רבים עם נכות התפתחותית וקשורה לגורמים רבים: כניסה לגיל ההתבגרות ועוררות מינית, חוסר הבנה של תהליכים התפתחותיים, קושי בויסות רגשי ושליטה בדחפים, קושי בלמידת כללים חברתיים ועוד.

לעיתים יש גם גורמים נוספים כמו חשיפה למדיה / אינטרנט וחשיפה לא מותאמת לתכנים מיניים, קשיים חברתיים, טראומות בעבר.

קיימת חשיבות רבה להצבת גבולות ברורים לנער לגבי מה ההתנהגות המתאימה, לנתב את ההתהנהגות המינית למקום פרטי.  בנוסף קיימת חשיבות גם להקניית מיומנויות של שמירה על גבולות הגוף, טיפול עצמי, מגעים מותאמים ועוד נושאים חשובים.

אנו ממליצים לגבי כל מתבגר ובודאי לגבי מתבגר המתפקד ברמה של פיגור שכלי לקבל הדרכה בתחום המיני-חברתי וגם הדרכה למשפחה / לגורמים המטפלים כדי לקבל הדרכה כיצד להתמודד עם המבים שאת מתארת.

ניתן לקבל את השרות אצלנו ב"מכון רם" במימון המדינה, במידה והנער מוכר באגף לטיפול באדם עם פיגור שכלי או באופן פרטי במידה ולא.  נשמח לעמוד לרשותכם.

רונית ארגמן   

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה