יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מיניות של אנשים עם פיגור שכלי


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירלקראת האירוח של רונית ארגמן (עורך האתר)

בואו נשחק במשחק האסוציאציות: קחו דף ותרשמו 10 אסוציאציות למילה "מיניות". כתבתכם?

מצוין. עכשיו תהפכו את הדף ותרשמו 10 אסוציאציות ל"מיניות של אנשים עם פיגור שכלי".

 

מה עלה?  האם היה לכם קשה יותר להעלות אסוציאציות שקשורות למיניות של אנשים עם פיגור שכלי? איך הרגשתם כשכתבתם? האם חשתם מבוכה, או אי נוחות? האם ברשימה שלכם היו אסוציאציות בעלות גוון שלילי בהקשר של מיניות של אנשים עם פיגור שכלי?

 

 

אם התשובה היא כן, אתם לא לבד. העיסוק במיניות בכלל ובמיניות של אנשים עם פיגור שכלי מעורר לעיתים קרובות אמביוולנציה ותחושות של אי נוחות בקרב בני משפחה ומטפלים.

 

מיניות היא צורך בסיסי ותחושה הנמצאת ביסוד הזהות שלנו. היא מגדירה כיצד אנו יוצרים אינטראקציות הסביבה החברתית שלנו, איזה קשרים אנו מפתחים, כיצד אנו מביעים אהבה וחיבה וכיצד אנו חשים כלפי גופנו.מיניות חשובה לבריאות הפסיכולוגית, הפיסית והחברתית של האדם.

 

בעבר, מנעו מאנשים עם פיגור שכלי מלהיות חברים מלאים בקהילה עקב אמונות מוטעות שהתנהגותם המינית של אנשים עם פיגור שכלי היא מופקרת, קרימינלית ופרברטית. עקב זאת, המיניות של אנשים עם פיגור שכלי לא קיבלה לגיטימציה ומעבר לכךהמגמה היתה למנוע את העברת "הגנים הדפוקים" הלאה.

עד כמה שהרעיון של עיקור בכפייה מחריד, מחריד לא פחות לגלות שעד שנת 1970, סך הכל לפני ארבעה עשורים, עוד היו מדינות שכפו עיקור על אנשים עם פיגור שכלי. המגמה השתנתה בעשורים האחרונים עם ה"מהפכה המינית" ששינתה עמדות חברתיות בנוגע למין ומיניות וההתפתחות של תנועות למען זכויות האזרח בשנות ה-60' שדחפו לנורמליזציה ולחיים בקהילה ולא במוסדות.

אנשי מקצוע החלו לחקור את המיניות של אנשים עם פיגור שכלי והתוו זכויותהם של אנשים עם פיגור שכלי בנוגע לסוגיות של מיניות.

באופן כללי, זכויות אלה כללו גישה למידע הנוגע למיניות, הזכות לקחת חלק בקשרים רומנטיים (כולל נישואין), והזכות לקבל תמיכות רלבנטיות מתאימות לפי הצורך.

 

אולם, תאוריה לחוד ומציאות לחוד. היישום של זכויות נתקל בחסמים שמנעו מאנשים עם פיגור שכלי לממש את זכויותהם.

 

החסם הראשוני הוא העדר הפניית מספיק מאמצים ומשאבים מצד אנשי המקצוע כדי לטפל בצורה מספקת בנושא המיניות. עקב גורמים כמו ניצול מיני, מחלות מין והעדר ידע כללי בנושא מיניות יש צורך בבניית תוכניות מקיפות בנושא אולם לימוד העובדות לבדו אינו מספיק כאן.

 

חסם נוסף הוא התפיסות השליליות שלאנשים יש לגבי מיניות של אנשים עם פיגור שכלי. במחקרים נמצא שהתנהגויות של הבעת חיבה והתנהגויות מיניות של אנשים עם פיגור שכלי נתפסו כפחות מקובלות מאותם התנהגויות ממש רק של אנשים ללא מוגבלות. תפיסות שליליות ביחס למיניות הן משמעותיות ומשפיעות במיוחד כאשר אנשי צוות טיפולי או בני משפחה של אנשים עם פיגור שכלי מחזיקים בהם משום שהם ספקי התמיכות הראשוניות ביותר.

 

הכחשת קיומה של מיניות אצל אנשים עם פיגור שכלי על יד מטפלים ובני משפחה היא תופעה שכיחה למדי. לעיתים הכחשה זו נובעת מתוך האמונה (השגויה) שאנשים מבוגרים עם פיגור שכלי הם כמו ילדים תמימים וא-מיניים. במקרים אחרים אנשי צוות ובני משפחה מכירים בקיומה של מיניות אצל אנשים עם פיגור שכלי אולם תופסים את המיניות כמקור סיכון ובלי לראות שמיניות היא גם חלק בריא בהתפתחות.

 

במחקר של Hackle משנת 1995 נמצא כי מטפלים (בני משפחה, אנשי צוות טיפולי במסגרות) חששו מהריון לא רצוי, התנהגות מינית לא מתאימה, חוסר יכולת לתפוס ולהתמודד עם קשרים מיניים, וחוסר יכולת להבין וליישם את הכללים החברתיים הקשורים בהתנהגות מינית בחברה. לעיתים מטפלים  מביעים עמדות נגד חינוך מיני מתוך חשש שהעיסוק בנושא יעורר את הרצון בקשרים מיניים ויביא לתוצאות שליליות.עם זאת חוקרים רבים טוענים את ההפך ושדוקא עיסוק בנושא שיאפשר לאנשים עם פיגור שכלי לרכוש מיומנויות התמודדות חברתיות יביא לתוצאות טובות.

 

אוכלוסית האנשים עם פיגור שכלי זוהתה כאוכלוסיה הפגיעה ביותר להתעללות וניצול מיני. לאנשים עם פיגור שכלי לעיתים קרובות חסרות המיומנויות לקבל החלטות הנוגעות לבטיחות והרווחה הנפשית שלהם. המטפלים של אנשים עם פ"ש נמצאים בעמדה רבת השפעה שיכולה לאפשר לימוד והתנסות במיומנות חברתיות וחקירה של המיניות שלהם, שתאפשר פיתוח יכולות יותר טובות לשמור על עצמם, לבחור קשרים חברתיים ומינים שלא יפגעו בהם ולהתנהג בצורה מקובלת יותר חברתית. אולם, מחקרים מראים כי מטפלים ובני משפחה חווים קונפליקט בנוגע לעמדותיהם באשר להתנהגויות מיניות של אנשים עם פיגור שכלי. קונפליקט זה משפיע על תהליך החיברות של אנשים עם פיגור שכלי גם בכל הנושא הקשור ביכולץ לפתח אינטימיות מינית ולבחור קשרים שמיטיבים איתם. מאותם מחקרים עולה כי מטפלים ובני משפחה מרגישים אחראים על התנהגותם המינית של אנשים עם פ"ש ולעיתים קרובות נמצאים בעמדת סמכות בתחום זה כלפי המטופלים שלהם. מחקר אחר דיווח כי מטפלים מהססים אם לתמוך בתהליך חקירת המיניות של אנשים עם פיגור שכלי. עוד נמצא כי עקב התלות הרבה של אנשים עם פיגור שכלי במטפלים שלהם, לעיתים רחוקות מתאפשר להם להתנסות לבדם בפיתוח חברויות או קשרים מיניים מחוץ לסביבה המיידית שלהם. החשיפה המצומצמת שומרת עליהם אך גם מגבילה את את יכולתם לפתח מיומנויות קבלת החלטות חברתית טובה יותר.

 

 חשוב להיות ערים ומודעים לעמדות שלנו, מטפלים או בני משפחה כלפי מיניות של לאנשים עם פ"ש על מנת שנוכל לספק את התנאים, הידע והאפשרות לפתח את המימנויות שלהם על מנת שיוכלו להנות ממיניותם כמו כל אחד ואחת מאיתנו. כמו כן, חשוב כבר מגיל צעיר לספק תוכניות בתחום החברתי- מיני עד מנת לאפשר לאנשים עם פיגור שכלי לפתח מיומניות שיאפשרו להם ליצור קשרים חברתיים ורומנטים מספקים בהמשך החיים.

 

 

 ביום ראשון הקרוב בין השעות 11-13, נארח בקהילת פיגור שכלי את רונית ארגמן, המנהלת המקצועית של מכון רם . במכון רם פועלת יחידת נכויות – שבאה לתת מענים נרחבים בתחום המיני-חברתי לאנשים עם לקויות ונכויות התפתחותיות, בני המשפחה ומסגרות החינוך, הטיפול והשיקום.יחידה זו פועלת בשיתוף פעולה צמוד עם משרד הרווחה וישנם שירותים רבים הניתנים בשיתוף עם המשרד.

 

אתם מוזמנים לשאול אותה שאלות - על מנת לשלוח שאלה עכשיו לחצ/י כאן

 

 

מקורות:

 

 Lumley, V.A. & Scotti, J.R. (2001), Supporting the sexuality of adults with mental retardation:current status and future directions, Journal of Positive Behaviour Interventions, 3(2), pg 109-120.

 

Swango-Wilson. A (2008), Caregiver Perception of Sexual Behaviours of individuals with itellectual  Disabilities, Sex disabil 26 (75-81).

 

 

 

 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה