טלי זהר


 
ריטה כהן-וולף
נורית פלג וולברג
יעל  הלוי
אמיר  טל
By The People

קצת עלי

אני בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות (פסיכולוגיה וסוציולוגיה) ובוגרת התוכנית ללימודי תרפיה בהבעה ויצירה במסלול של תרפיה באמנות פלסטית.
במהלך לימודי התואר הראשון ולאחריו, עשיתי את תחילת דרכי הטיפולית הרשמית ב"כפר עופרים" – הוסטל לאוטיסטים בוגרים, שם עבדתי כשש שנים כמדריכה טיפולית.
לאורך כל חיי, היוותה האמנות חלק בלתי נפרד ממני ובאמצעותה גיליתי דרך נוספת לביטוי עצמי ולהקלה ברגעים קשים וכואבים. וכך, כאשר החלטתי להיות מטפלת רגשית-נפשית, היה זה אך טבעי מבחינתי לשלב את האמנות ככלי טיפולי.
במסגרת לימודי התרפיה באמנות טיפלתי במבוגרים פגועי נפש ובילדים עם בעיות של הפרעות קשב וריכוז, דיכאון ועוד. את הכשרתי המעשית התחלתי בבית-ספר עממי והמשכתי במרפאה האמבולטורית לילדים ונוער בבית החולים אברבנאל. בשנה האחרונה להכשרתי, עבדתי במחלקה סגורה בבית החולים אברבנאל שם טיפלתי באופן פרטני בפגועי נפש. כמו כן, הנחיתי קבוצה טיפולית של חולים ממחלקות שונות בבית החולים.
לאחר שסיימתי את לימודי והכשרתי המעשית, המשכתי לעבוד כשנתיים במרפאה האמבולטורית לבריאות הנפש מבוגרים, בבית החולים אברבנאל. כמו כן עבדתי בדיור מוגן לפגועי נפש.
בשלוש השנים האחרונות אני עובדת בגנים טיפוליים לילדים המתמודדים עם בעיות רגשיות, בעיות שפתיות, מוטוריות והפרעות קשב וריכוז. במסגרת עבודה זו וכחלק בלתי נפרד מהטיפול בילדים, אני מעבירה גם הדרכה להורים.
אני בעלת קליניקה במרכז ת"א.

קצת על תרפיה באמנות
ישנן שתי גישות המתייחסות לאמנות ככלי טיפולי. הראשונה גורסת שלעשייה האמנותית לכשעצמה יש כוח מרפא, וכאשר מטופל יוצר בנוכחות מטפל, המספק סביבה בטוחה, כבר מתרחש תהליך ריפויי כלשהו.
הגישה השניה גורסת שהעשייה האמנותית משמשת גם ככלי להעלאת תכנים נפשיים שאותם מתקשה המטופל לבטא במילים, וגם ככלי להעלאת תכנים לא מודעים. כך, מתאפשר תהליך עיבוד נפשי ותרפויטי.
אני באופן אישי מאמינה בשילוב של שתי הגישות הנ"ל. ישנם מטופלים המתקשים לבטא עצמם במילים ועבורם עצם מעשה היצירה יביא מזור. לעומתם יש מטופלים מילוליים יותר עמם ניתן לדבר אודות היצירה שלהם ומה שעולה ממנה. ניתן להתייחס ליצירה האמנותית של המטופל כאסוציאציה או תמונה מחלום, וככזו היא בעלת משמעות עמוקה בתהליך הטיפולי. באמצעות מעשה היצירה בתהליך הטיפולי, ניתן להתחבר לחיות ולמקורות היצירה הפנימיים של האדם על גווניהם השונים.
חשוב לציין כי בתרפיה באמנות מתרחשים תהליכים נוספים, האופיניים לכל טיפול נפשי או פסיכולוגי קונבנציונאלי ועל כך אכתוב בהמשך באתר.

שאלות יתקבלו בברכה.
שימוש נעים ופורה באתר.
טלי

תחומי התעניינות

אוטיזם, נכויות פיזיות, חירשים, כבדי שמיעה ומתחרשים, בריאות הנפש


פוסטים אחרונים

שאלות ותשובות על תרפיה באמנות

·         מה היא תרפיה באמנות? תרפיה באמנות היא טיפול נפשי-רגשי לכל דבר. בטיפול יש שימוש ביצירה אמנותית ככלי להבעה ולהעלאת תכנים נפשיים.   ·         למי מתאים הטיפול? הטיפול מתאים לילדים ולמבוגרים... המשך
28/03/2010


פוסטים קודמים


טלי זהר

למעלה