יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

טיפול במוזיקה


ריטה כהן-וולף מתוך הבלוג של ריטה כהן-וולף15.05.2010 | 15:35
כיצד טיפול במוזיקה יכול לסייע לבעלי אוטיזם? (עורך האתר)

 

מבין הטיפולים הרגשיים, הורים של "ילדים על הספקטרום", נוטים לבחור בטיפול במוזיקה, בשל המשיכה המיוחדת של הילד לערוץ המוזיקלי. 

מהו טיפול במוזיקה?

התרפיה במוזיקה היא חלק מכלל הטפולים בתחום ההבעה והיצירה.  

ערוץ המוזיקה עשוי להתאים במיוחד לילדים-עם-אוטיזם, משום שאיננו מילולי, ומשום שהוא משלב חזרות ומעניק ביטחון. עשיית מוזיקה קשורה ליסודות של אינטראקציה חברתית - קצב, מודעות עצמית ומודעות לעצמי ביחס לאחר. 

הקולות והצלילים הסובבים אותנו עוד לפני הלידה: קול האמהות ברחם, דפיקות הלב של האם ושל העובר עצמו ולאחר הלידה... החיבור לקול ולצליל הוא חיבור חזק מאד. 

פעמים רבות הטיפול במוזיקה, נעשה בצד המילים והוא כלי מצויין כאשר אנשים מתקשים או אינם מסוגלים לבטא את עצמם במילים. הצלילים והקולות הם המשך טבעי למילים. לעיתים קל יותר להביע בצליל, תחושות, שאדם מבקש להביע במלים.

 בניית מערכת היחסים בין המטופל והתרפיסט היא באמצעות מוזיקה כבסיס לתקשורת. התרפיסט לא מלמד נגינה או שירה.  באמצעות הכלי או הקול מנסים לגלות את עולם הצלילים וליצור שפה מוזיקלית משותפת עם המטופל. 

המטפל משתמש בכלי הקשה, בכלי נגינה או בקולו שלו, והוא מגיב בצורה יצירתית על הקולות שהמטופל משמיע, כדי לעודד תקשורת דו-צדדית. אפשר להשתמש במוזיקה כדי לעודד גם התפתחות של כישורים לשוניים. ילדים רבים עם אוטיזם שרים לפני שהם מדברים. הנטייה האקוללית המאפיינת חלק מן האנשים עם אוטיזם יכולה לעזור לחיקוי ולשירה במבנים חוזרים. שירה יכולה לעזור לאדם להתרכז במסר המילולי. אנשים הלוקים באוטיזם אך מדברים יכולים להשתמש במוזיקה כדי ללמוד לצרף הבעה רגשית ואינטונציה מתאימה לדיבורם.

במהלך הטיפול המטפל והמטופל ייקחו שניהם חלק אקטיבי בפגישות דרך נגינה, שירה והקשבה.

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה