יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

(ב) פסיכותרפיה - איך ליידע כדי לבצע?


צביאל רופא מתוך הבלוג של צביאל רופאהחוזה הטיפולי (עורך האתר)

 

כזכור חילקתי את תחום בריאות הנפש בישראל לשלושה חלקים:

 

א. האשפוז הפסיכיאטרי

ב. פסיכותרפיה בקליניקות הציבוריות והפרטיות

ג. השיקום הפסיכיאטרי

 

מניסיוני ותובנותיי לאורך השנים, מלבד ממקרים חריגים ביותר, הטיפולים המתבצעים בקליניקות מוּנעים מכוונות טובות וטהורות השמות להן למטרה את טובת המטופל באמת ובתמים. כמו כן, ברבים מהטיפולים מושגות תוצאות נאות המקדמות את המטופל ומשפרות את איכות חייו בטווח הבינוני והארוך, ולעתים אף מונעות ממנו אשפוזים בעתיד. ואולם, באופן פרדוכסלי, בדרך כלל  אין המטופל עצמו מסוגל לזהות את השיפור במצב אישיותו, שלא לדבר על זיהוי מחולליו כמו גם את האופנים המגוונים בו התבצע המעשה הטיפולי.

 

ואולם, לא מספיק שהטיפולים רבים משיגים את מטרתם. הדרך אל המטרה אף היא חשובה ודורשת בדיקה ועיון. למשל שאלת השאלות מבחינת צרכנים כמותי:

 

-          האם הטיפולים הפסיכולוגים בקליניקות מתבצעים באופן חוקי?

-          האם הפסיכותרפיה במדינת ישראל שומרת על אושיות המוסר האוניברסאלי ומבוצעת באופן שמכבד את כל זכויות האדם?

 

אני לא מומחה לפסיכותרפיה ואין לי טענות להליכים הטיפוליים המקצועיים הננקטים בקליניקות הפרטיות והציבוריות בישראל. אך אסור לשכוח שלפני כל טיפול אמור להתקיים חוזה טיפולי הכולל בין היתר פירוט של סיכויי הסיכונים העלולים לבוא על המטופל במהלך הטיפול.

 

לצערי הרב, במדינת ישראל לא מכבדים את סעיף 13(ב) של חוק זכויות החולה. לא מוסרים למטופלים מידע שהחוק מחייב למסור לפני הטיפול. לכן, לדעתי רובם הגדול של הטיפולים הפסיכולוגיים במדינת ישראל מתבצעים באופן לא חוקי, גם לא מוסרי. שהרי מטופל שנכנס לטיפול בלי לדעת מה הם הסיכונים הטמונים בו, אי אפשר לומר שנתן הסכמתו לטיפול, ובאין הסכמה שכזו כל הטיפול אינו חוקי ובוודאי שאינו מוסרי.

 

ואם בנקודה זו קוראיי הוותיקים תמהים שבכתיבה זו עד כה לא הבאתי כהרגלי את הקישור לפוסט המוכיח שהפסיכותרפיה בישראל אינה מתבצעת באופן מוסרי וחוקי, אז הנה הוא. אך הפעם ברצוני לכתוב על האור שבקצה המנהרה ולא על החשיכה שעדיין שוררת במקומותינו. על החיוב ולא על השלילה; על המאפיינים שאמורים להכיל חוזים טיפולים הוגנים ולא על חוזים טיפוליים הנוכחיים הפוגעים בזכויות האדם:

 

-         אפיון הסוגיה - יש להפסיק להתייחס לסוגיית החוזים הטיפוליים כאל סוגיה מקצועית או רפואית בלבד, אלא יש להתייחס אליה בראש ובראשונה כסוגיה מוסרית/ הומאנית, וגם פילוסופית ומשפטית.  

 

-         הסכמה לקבל מידע - יש לברר לפני כל יידוע אם המטופל בכלל מעוניין לקבל מידע. אם לא, יש להחתימו על טופס מתאים בו הוא מצהיר שהוא מסכים לטיפול ללא קבלת מידע כלשהו.

 

-         רק בכתב - כל סעיפי האינפורמציה שהחוק מחייב למסור למטופל בהחלט מכסים לא רע את הצרכים של המטופל שאמור לקבל החלטה לכאן או לכאן בדבר כניסה לטיפול ויש למוסרם לו במלואם! אבל החוק שווה כקליפת השום אם אינו נערך בכתב מפני שכאשר החוזה נערך בעל פה אין שום אפשרות להביא ראיות להפרתו במטרה לאכוף את ביצועו.

 

-         בשפת האחוזים - לדעתי ככל שהטיפול אמור להיות יותר מסובך, ממושך ומסוכן, חייב היידוע לשאוף לרמת דיוק גבוהה יותר (בייחוד בסעיף "הסיכונים"), קרי להינתן באופן סטטיסטי בשפת האחוזים. לשם כך, על המקצוע לאסוף מידע סטטיסטי עדכני מהשטח כדי להיות ערוך למסרו למטופלים לפני הכניסה לטיפול. לעניות דעתי, הנתונים חייבים לכלול סטטיסטיקה משווה של סיכוני הטיפול; קרי, בין הופעת תופעות בעייתיות בקרב המטופלים בטיפול הספציפי, אל מול הופעת תופעות שכאלה בקרב קבוצת ההשתייכות של המטופל (קבוצת מתמודדי הנפש או קבוצת ה"בריאים" בהתאם).

 

-         יידוע אם מסתירים מידע - אם מביאים פאציינט בפני ועדת אתיקה שקובעת שראוי וצריך להסתיר מהמטופל מידע מפאת מצבו, צריך שתהיה חובה לדווח לו שמוסתר ממנו מידע כלשהו לטובת הטיפול בו.

 

-         עדכון שוטף - כדאי שהמטפל והמטופל היו יכולים ביחד לנסות ולעדכן את החוזה מדי תקופה מסוימת, כמו שעושים בהולנד למשל, שם מעדכנים מדי 6 חודשים את החוזים הטיפוליים.

 

למאמרי בנדון

הסכמה מדעת בפסיכותרפיה – פטה-מורגנה?

 תגובות
1.
אני תומך בדעת צביאל שחשוב לחייב הסכמה בכתב!!! (לת)
אמיר   01.01.11 | 15:10
וזאת לפני כל פסיכותרפיה משמעותית כי זה יאפשר שמירה על זכויות המטופלים והגשת תביעות במיקרה של קיפוח או אי-עמידה בהסכם וימנע את הנגיסה בזכויות המטופלים!
וכן על איגודי המטפלים לערוך סטטיסטיקות של סיכוני הטיפול וליידע את המטפלים בתוצאות כך שיוכלו להציג אותן ולא יוכלו עוד להסתתר מאחורי הטענה שאין מספיק מידע על סיכוני הטיפולים והאפקטיביות שלהם!

למעלה