התמודדות עם התנהגות מאתגרת או אלימה


בדף זה מרוכזים הפניות למספר מאמרים העוסקים התמודדות עם התנהגות מאתגרת או אלימה

אריה סעדה 09.06.10

התמודדות עם התנהגות מאתגרת או אלימה

ברצוני להסב את שתומת הלב למספר מאמרים העוסקים בהתנהגות מאתגרת או אלימה. לעיתים המאמרים נכתבו בהתייחסות לתסמונת מסוימת. אבל בהחלט ניתן להוציא עקרונות כלליים המאפשרים התמודדות עם האתגר שבהתנהגויות אילו.

 

מאת אריה סעדה עדכון: 09/06/2010
 

 

התייחסות מיוחדת להתמודדות עם התפרצויות זעם תכופות, התנגדות לשינויים בסביבה ובשגרה, והתנהגות כפייתית ניתן למצוא בדף תסמונת פראדר ווילי דרכי חינוך וטיפול. וכן במאמר "הטיפול ההתנהגותי בתוקפנות" בתסמונת ה-X השביר ובמאמר "המסילה" המתייחס לילדי תסמונת דאון.

בנוסף אני ממליץ על ערכה לאנשי הצוות במע"שים להתמודדות עם התנהגות מאתגרת משנת 2007. מטרת הערכה לתת כלים להתמודדות הן במישור התיאורטי והן במישור היישומי. במישור התיאורטי - לצורך הבנת תופעת ההתנהגות המאתגרת בכלל והאלימה בפרט. ובמישור היישומי - מתן כלים להתמודדות עם תופעות התנהגות אלו. הערכה גם כוללת טפסים לשימוש והפנייה לחוקים רלוונטיים.

הטיפול התרופתי

ראו את המאמר טיפול תרופתי בתוקפנות בקרב פרטים עם תסמונת ה-X השביר. במאמר זה מידע רב על תרופות למיניהן.

בעקבות אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי את השימוש בריספרידון (השם המסחרי ריספרידל) לילדים עם אוטיזם מגיל 5 עד 16 לצורך טיפול בתסמינים של רגזנות (נטיה מהירה להתקפי זעם, תוקפנות, פגיעה עצמית, התפרצות רגשית המלווה בצעקות ובכי) באוקטובר 2006, חליה עליה בשימוש בו. במחקרים רבים תרופה זו הוכיחה בבירור אף יעילות בטיפול בהיפראקטיביות. רִיסַפֶּרִידוֹן הוא תרופה השייך לקבוצת תרופות נוגדות פסיכוזה, המשמשות בעיקר לטיפול בסכיזופרניה ופסיכוזות אחרות. ריספרידון יכול לסייע בייצוב מצב הרוח ולריסון התנהגות תוקפנית בנוסף ליעילותו כתרופה נוגדת פסיכוזה כשהוא ניתן במינונים נמוכים מהרגיל לתרופות נוגדות פסיכוזה אופייניות.

 

יש להשתמש ברִיסְפֶּרִידָל בזהירות בגלל תופעות הלוואי אפשריות ובהן עלייה במשקל. תסמונת מטבולית המאופיינת בהשמנה, בהפרעה בכמות השומנים בדם ובהפרעות באיזון הגלוקוז תארו בקרב מבוגרים שטופלו בתרופה. אי-לכך יש להקפיד על ניטור של חילוף החומרים (סוכרים, שומנים ואינסולין), על קבלת ייעוץ תזונתי במטרה להפחית משקל ועל פעילות גופנית מסודרת אצל כל הילדים המטופלים בריספרידון.
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה