שיטת ABA לטיפול באוטיזם ובעיכובים התפתחותיים


מערכת abiliko אוטיזם 18.08.11

ABA – Applied Behavior analysis - ניתוח התנהגות יישומי

נכתב בסיוע סיגל תדהר-פז, מרכז לובאס ישראל ועופר זאבי, מרכז שי ללימוד וליישום ABA

 

כל התכנים והמידע המופיעים באתר זה נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואין לראות בהם אבחנה רפואית ו/או חוות דעת והם אינם מהווים בשום מקרה תחליף להתייעצות אישית עם גורם מקצועי מוסמך. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תיעשה, איפוא, על אחריותם הבלעדית והמלאה של המשתמשים.

 

שיטת ABA (ניתוח התנהגות יישומי) לטיפול בילדים עם אוטיזם פותחה על ידי פרופסור איבאר לובאס, מאוניברסיטת קליפורניה שבלוס אנג'לס, ממייסדיו של הטיפול ההתנהגותי לילדים עם אוטיזם. עד לתחילת פעילותו בתחום זה, היה נהוג לאשפז ילדים עם אוטיזם בבתי חולים לחולי נפש מתוך הנחה שאי אפשר לשפר את מצבם. הגישה ההתנהגותית והישגיה אפשרה קידום מיומנויותיהם של ילדים עם אוטיזם ושילובם בקהילה באופן שלא היה קיים עד אז.

 

מחקרים שנעשו על שיטה זו מצביעים על 47% הצלחה בשילוב ילדים עם אוטיזם במסגרות חינוך רגילות בקרב ילדים שקיבלו טיפול אינטנסיבי של כארבעים שעות שבועיות. טיפול בשיטה זו הוא אינטנסיבי, תובעני מאוד כלפי הילד וכלפי המשפחה ועלותו יקרה. אין מימון מצד הממסד לגישת הטיפול הזו, אם כי בשנים האחרונות הוקמו על ידי עמותת אלו"ט גנים הפועלים בגישת ה-ABA, ומהווים אלטרנטיבה לטיפול הפרטי. בגנים אלה, הילדים אינם משתלבים (או משתלבים מעט יחסית) בין בני גילם, בין ילדים שאין להם לקות תקשורתית וחברתית, מהם הם יכולים ללמוד התנהגויות מתאימות.

 

הטיפול הביתי בגישת ה- ABA הוא טיפול מאתגר מאד עבור ההורים, הן מבחינה כלכלית, והן מבחינת המשאבים הריגשיים שהוא דורש. הורים הבוחרים בתוכניות ABA ביתיות, הם לרוב אנשים בלתי מתפשרים, המושפעים מאד מגישות מדעיות, שמאחוריהן בסיס ידע ומחקרים רבים המעידים על הצלחת הטיפול. בכל המקרים הם אנשים שאינם משלימים עם האבחנה שילדם קיבל ומאמינים כי ניתן לשנותה, וכי אפשרי עד הכרחי למצוא את הדרך להביא את ילדם למקום בו לא יהיה מאובחן עוד עם אוטיזם ויהיה בלתי מובחן מבני גילו. חשוב שההורים יהיו מעורבים מאד בתוכנית הטיפול של ילדים וימשיכו את מטרות ההתערבות לאורך כל היום, גם מעבר לשעות הטיפול הפורמליות. עם זאת, לרוב, צוות הטיפול הוא שנותן לילד את הטיפול הפרטני האינטנסיבי, מה שמאפשר להורים להמשיך בעבודתם ובעיסוקיהם.

 

שיטת ה ABA מבוססת על תאוריית הלמידה, כאשר נקודת המוצא היא כי האדם הוא אוסף של התנהגויות שנלמדו דרך הקשר שלו עם הסביבה. התנהגויות שזכו בתוצאה נעימה חוזרות ונשמרות, והתנהגויות שזכו בתוצאה לא נעימה לא חוזרות. התנהגות היא תוצאה של הסביבה. מטרת השיטה היא שינוי התנהגותי, מצד אחד פיתוח מיומנויות והכללתם, ומצד שני הפחתת התנהגויות לא נאותות או העלמתן.

 

  1. טיפול באוטיזם בשיטת ABA הוא אחד על אחד, מאוד אינטנסיבי, ומומלץ בשלבים הראשונים להשקיע כשלושים עד ארבעים שעות טיפול בשבוע.
  2. הטיפול מתבצע בסביבה הטבעית של הילד – בביתו, ע"י הוריו וצוות מטפלים, ותוך שילוב במסגרת חינוכית רגילה עם סיוע.
  3. כדאי להתחיל בגיל צעיר, עם קבלת האיבחון, כיוון שכאשר עובדים על מיומנויות ראשוניות כל כך כמו תקשורת ומיומנויות חברתיות, ככל שמתערבים מוקדם יותר כך ההשפעה גדולה יותר.

שיטת למידת המיומנויות (התנהגותיות, תקשורתיות, מוטוריות או חברתיות) היא עפ"י שיטת הלמידה האופרנטית של סקינר, לפיה למידה נחלקת לשלושה שלבים:

  1. גירוי – כל מה שמגיע לפני ההתנהגות (למשל, הוראה מצד המטפל)
  2. תגובה – התנהגות המטופל, האופן שבו המטופל מגיב לגירוי
  3. תוצאה – האופן שבו המטפל מגיב להתנהגות (חיזוק חיובי או חיזוק שלילי להגברת התנהגויות רצויות, בהתאם לאופי התגובה)

שיטת העבודה היא מובנית עד לפרטים הקטנים ביותר, כאשר היא כוללת: איסוף נתונים, זיהוי מטרות התנהגותיות, תכנון מטרות על ותכנון מטרות אופרטיביות,  וקביעת רמת הקריטריון הרצוי לתגובה - התנהגות של המטופל.

 

המטרה בשיטת ABA היא עיצוב התנהגות הילד, באמצעים של למידה מתמשכת ומובנית, עד לרכישת המיומנות הנדרשת.

 

Descrete Trial Teaching –

דרך לימוד בה כל התנהגות מפורקת למרכיביה, כאשר הילד לומד כל מרכיב התנהגותי בנפרד עד לבניית היכולת ההתנהגותית כולה. הלמידה היא ע"י ניסוי נפרד ובאופן שיטתי: הילד מקבל הנחייה מילולית, מבצע אותה, ואם ביצע כהלכה – מקבל עידוד/פרס. יש הפסקה קצרה והצעד מבוצע מחדש. למשל: אם הילד אינו משתמש בשפה, המרכיבים שהוא ילמד יהיו: הקשבה, אח"כ מבט ישיר בעיניים, אח"כ הגיית הברות ועד הגיית מלים שלמות (אבא, אמא) תוך הבנת הקשרן במרחב המציאותי. תהליך כזה יכול להמשך מספר חודשים עד מספר שנים.

 

בארץ, ישנם שתי תוכניות ללימוד והכשרה בניתוח התנהגות- ABA כגישת טיפול. האחת באוניברסיטת ת"א, בראשה עומד פרופ' עמוס רולידר, והשניה במכללת וינגייט, בראשה עומד ד"ר איתן אלדר.
שתי התוכניות מוסמכות ע"י הלשכה האמריקאית למנתחי התנהגות להגיש סטודנטים שסיימו את התוכנית בהצלחה למבחני ההסמכה האמריקאים. ההסמכה האמריקאית בניתוח התנהגות (BCBA) היא המבחינה כיום בין אנשי המקצוע השונים העוסקים בתחום, בייחוד בטיפול בילדים עם אוטיזם שמחייב אחריות רבה עד מאד.
כיום יש בארץ כ-40 אנשי מקצוע מוסמכים בניתוח התנהגות ועוד רבים שעובדים בתחום ללא הסמכה כזו. הורים המחפשים מנחה לטיפול בילדם בתוכנית ביתית, חשוב שיבדקו האם הוא מנתח התנהגות מוסמך ומהו ניסיונו בתחום.

 

שיחה עם עידן, אב ליזהר, ילד אוטיסט בן 10.

 

(השמות בדויים ושמורים במערכת)

 

יזהר אובחן בגיל שנה וחצי. בשנתיים וחצי הראשונות ניסינו קלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק, דברים קונבנציונאליים, וראינו שהילד לא מתקדם. לקח לנו זמן להבין את זה. לקראת גיל 4, למזלנו, פגשנו מישהי שהמליצה לנו על שיטת ABA ודרכה הגענו למנחה שהיא מנתחת התנהגות. בעזרתה הקמנו צוות שכולל את המנחה שמנהלת את התוכנית ומטפלים שמבצעים את העבודה בפועל.

 

המנחה עשתה אבחון ראשוני ליכולות והגדירה איתנו מטרות – באילו תחומים אנחנו רוצים לקדם את יזהר. התוכנית במהותה מהווה כיוון פעולה מאוד ברור בשביל המטפלים, שמבצעים יום יום את העבודה איתו.

 

תוכניות העבודה יכולות להיות בכל תחום אפשרי: למשל גמילה מחיתולים: אנחנו, ההורים והצוות עבדנו עם יזהר בכל שעות היום כשהמטרה שלנו הייתה ללמד את הילד לשלוט בצרכים שלו. בעבודה נכונה עם הרבה מאוד סבלנות זה מצליח. לנו זה הצליח. היו לנו גם תוכניות קוגניטיביות, עבודה על משחק, קריאה, כתיבה, סיטואציות חברתיות והכנה למפגשים חברתיים וטיפול בבעיות התנהגותיות שמאפיינות את האוכלוסייה הזאת ותופסות חלק משמעותי בטיפול בילד.

 

יזהר היה מקיש את ידו בצורה אובססיבית על חפץ קשה וכתוצאה מכך הוא פצע את כף היד. זה היה בלתי נשלט, אובססיבי. לקח לנו זמן לזהות את זה אבל ברגע שזיהינו הרכבנו תוכנית התערבות התנהגותית שמטפלת בבעיה הספציפית הזאת וקראנו לה בשם "ידיים רגועות". השאלה הייתה איך אנו מונעים ממנו לעשות את זה. לפי התוכנית: מטפל ישב מול הילד והניח ביניהם חפץ שעשוי לגרות את הפעולה האובססיבית. אם הילד לא לקח את החפץ ודפק בו, אפילו למשך שנייה קצרה, המטפל היה מרחיק את החפץ ונותן חיזוק ועידוד לילד על שהוא נחשף לגירוי ולא התנהג בצורה לא נאותה. מכאן ואילך ובהדרגה מגדילים את פרק הזמן. אנחנו מראים לילד שכדאי לו מאוד לא להקיש בחפץ. השאיפה היא שהילד ייחשף לחפץ למשך הרבה זמן ולא יקיש בו. בעבודה רצופה ובשיתוף פעולה של כל המטפלים הצלחנו לתקן את ההתנהגות הזאת תוך כחודשיים. כך טיפלנו בכל בעיה לגופה.

 

ההתקדמות בעבודה היא מאוד מדידה. בתחילה יזהר השתמש במשפטים בני מילה אחת, ולאט לאט המשפטים התארכו לשתיים ושלוש מלים. גם ביכולת ההבנה הקוגניטיבית שלו הייתה התקדמות משמעותית ביותר. היום יזהר בן 10, והוא מטופל 6 שנים באינטנסיביות. הוא לומד בכיתה מיוחדת בבית ספר רגיל (כיתה תקשורתית) הטיפול מתקיים בשעות אחה"צ בבית. בשנים קודמות מטפלים ליוו אותו למסגרת החינוכית שבה הוא למד אבל לצערנו הרב משרד החינוך עצר את הנושא של ליווי מטפלים פרטיים למסגרות חינוך רגילות.

 

ABA זו דרך חיים שאפשר ליישם בכל רגע בחיים. אלו כללים שתמיד עובדים ואם עובדים נכון אפשר לעזור לילדים להתקדם.

 

 

שיטות טיפול נוספות:

מודל DIR

תוכנית Son-Rise

שיטת TEACCH

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

מוזמנים לקרוא עוד על ABA

באתר בית ליאור-המרכז ללימוד טיפול התנהגותי (ABA)
http://www.liorcenter.com/גילי יהב, 20.07.12 12:59
גילי יהב

למעלה