דרכי טיפול באוטיזם


אריה סעדה 18.08.11

דרכי טיפול במטופלים מהספקטרום האוטיסטי

מאת אריה סעדה עדכון: 18/08/2011
 

 

למרות הקושי לאבחן, החוקרים עשו ועושים מאמצים רבים כדי לזהות סימני אוטיזם מוקדמים ככל האפשר, כדי לאפשר התערבות טיפולית מוקדם ככל האפשר. כיום קיימת הסכמה בין החוקרים ביחס לסימני ההיכר המוקדמים (בסביבות גיל שנה וחצי), המאפשרים אבחון מוקדם וטיפול בילדים אלו. עם זאת יש ביניהם חילוקי דעות לגבי הפרשנות בכל הנוגע להתנהגויות המיוחדות המהוות סימנים מוקדמים של אוטיזם. חילוקי דעות אלו הנובעים מהבסיס התיאורטי שממנו יוצאים התאורטיקנים.
הסכמה קיימת בקרב אנשי מקצוע גם באשר לחשיבות התערבות מוקדמת אינטנסיבית (טיפול אישי לפחות 15 שעות שבועיות למשך מינימום שנה עד שנתיים בין גיל שנתיים לגיל ארבע שנים) שתביא להאצה בקצב ההתפתחות וכתוצאה מכך יחול שיפור בציוני מנת משכל, התקדמות משמעותית בשפה, שיפור בהתנהגות חברתית וצמצום הסימפטומים האופיינים לאוטיזם.

 

כיום דרכי ההתערבות בבעיות ההתנהגותיות של ילדים עם אוטיזם כוללים:

  1. מרכיבים טיפוליים: הגנה, לווי צמוד ומתן מענה לצרכים בסיסים;
  2. מרכיבים התנהגותיים: הפחתה של התנהגויות לא רצויות והקניית התנהגויות הולמות;
  3. מרכיבים חינוכיים ופסיכולוגיים אינטנסיביים.

מאמרים על שיטות טיפול שכיחות:

  1. שיטת ABA
  2. מודל DIR
  3. שיטת Son-Rise

טיפול מיידי לאחר האבחון מעלה את הסיכוי לתוצאות חיוביות.

 

אין ספק שישנה עלייה במספר המקרים של אוטיזם. בד בבד עם העליה במספר המאובחנים חלה עליה דרמטית בסוגי הטיפול, בשכיחות של אופנות טיפול חולפות ועלייה בשכיחותם של טיפולים המשווקים ומתקבלים בברכה במהירות ללא בסיס קליני או עדויות מדעיות התומכות בהם.

 

טיפולים תרופתיים

מתן תרופות לילדים ובוגרים עם אוטיזם הנו שכיח. התרופות הניתנות אינן ייחודיות לאוטיזם והם פותחו לצורך טיפול בסימפטומים של הפרעות אחרות כמו ריטלין המשמש בטיפול בהפרעת קשב וריכוז עם ובלי היפר אקטיביות, או נוגדי פרכוסים לטיפול בכיפיון (באפילפסיה). ראה סקרירה נרחבת על הטיפול התרופתי במאמר לעזור לילד ההיפראקטיבי: כאשר אוטיזם נראה כמו הפרעת קשב.

תרופות נוספות שהן נוגדות דיכאון מקבוצת SSRI נמצאות בשימוש נרחב לצורך הפחתת חרדות, תוקפנות, פגיעה עצמית, התפרצויות זעם, והתנהגות אובססיבית קומפולסיבית (OCD) ולסילוק אי-שקט, רגזנות ותנודות קלות במצבי הרוח אם החרדה היא הבעיה המרכזית והתוקפנות מוחרפת בעטיה. התרופות אמורות להינתן כדי לסייע לילד או לבוגר לתפקד ביתר יעילות במסגרות בהם הוא מתגורר או לומד.

 

שתי תרופות מקבוצת SSRI: פרוזאק (בשמו המקצועי fluoxetine) וסרטראלין (sertraline) אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי לילדים מגיל 7 ואילך עם התנהגות אובססיבית קומפולסיבית. פרוזאק אושר גם לצורך טיפול בדיכאון בילדים מגיל 8 ואילך. יש לשים לב, שתרופות ממשפחת SSRI בשילוב ממושך (יותר משבוע) עם תרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא-סטרואידיים (NSAID) עלולות לגרום לדימום יתר ודימומים בלתי צפויים במיוחד בדרכי העיכול העליונים.

 

בתחילת 2007 מנהל המזון והתרופות האמריקאי הזהיר על החובה לבצע ניטור צמוד במהלך לקיחת נוגדי דיכאון בקרב ילדים ונוער ואפילו בוגרים עד גיל 25 ובמיוחד בשבועות הראשונים של הטיפול. בעת הניטור יש לבדוק את השפעות השליליות של השימוש בתרופה: כל החמרה בדיכאון, מחשבה או התנהגות אובדנית או כל שינוי בלתי רגיל בהתנהגות כמו נדודי שינה, חוסר שינה, אי-שקט והימנעות ממצבים חברתיים רגילים.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר באוקטובר 2006 את השימוש בריספרידון (השם המסחרי ריספרדל) לילדים עם אוטיזם מגיל 5 עד 16 לצורך טיפול בתסמינים של רגזנות (נטיה מהירה להתקפי זעם, תוקפנות, פגיעה עצמית, התפרצות רגשית המלווה בצעקות ובכי). ריספרידון היא תרופה לטיפול בחולי סכיזופרניה, השייכת לקבוצת תרופות המכונות נוגדי פסיכוזה אטיפיים, המשמשים בעיקר לטיפול בסכיזופרניה ופסיכוזות אחרות. ריספרידון יכול לסייע בייצוב מצב הרוח ולריסון התנהגות תוקפנית בנוסף ליעילותם כתרופות אנטי פסיכוטיים כשהם ניתנים במינונים נמוכים מהרגיל לתרופות אנטי פסיכוטיים אופייניות.

 

קיים ניסיון רב ומוצלח בשימוש בתרופה ריספרידון (שמו המסחרי רספרידל) בגיל הילדות. תוצאות הלוואי בשימוש ריספרידון וזיפרקסה הם תיאבון מוגדל ועליה במשקל. יש להשתמש ברִיסְפֶּרִידָל בזהירות בגלל תופעות הלוואי אפשריות ובהן עלייה במשקל. תסמונת מטבולית המאופיינת בהשמנה, בהפרעה בכמות השומנים בדם ובהפרעות באיזון הגלוקוז תארו בקרב מבוגרים שטופלו בתרופה. אי-לכך יש להקפיד על ניטור של חילוף החומרים (סוכרים, שומנים ואינסולין), על קבלת ייעוץ תזונתי במטרה להפחית משקל ועל פעילות גופנית מסודרת אצל כל הילדים המטופלים בריספרידון.

 

הרופאים משתמשים במספר תרופות אנטי-פסיכוטיות נוספות (למשל Olanzapine ובשמו המסחרי Zyprexa) בייצוב מצב הרוח, לריסון התנהגות תוקפנית והפרעות התנהגות קשות, אך הן עדיין לא אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. בכל אופן, מתבגרים הנוטלים את התרופה מצויים בסיכון לעליה משמעותית במשקל ולהיפרליפידמיה (עליה ברמות הטריגליצרידים). לכן, מומלץ לבצע פיקוח שגרתי על רמות השומנים ועל משקלם של מתבגרים המטופלים בתורפה ובמקרים מסוימים על הרופאים המטפלים לשקול את הסיכונים הפוטנציאלים לטווח הארוך ובמקרים רבים שיקולים שכאלו עשויים להוביל אותם לשקול טיפול ראשוני בתרופות אחרות. היעילות והבטיחות של התרופה עדיין אינן ברורות עבור ילדים מתחת לגיל 13.

 

מאמרים נוספים על הספקטרום האוטיסטי

 
 

תאריך עדכון: יום חמישי, 18 באוגוסט 2011

 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה