הגורמים לאוטיזם


האטיולוגיה (מכלול הגורמים והסיבות להתפתחות מחלה) של האוטיזם כאמור אינה ידועה. ישנן מספר השערות, שעדיין לא מבוססות דיין, המציינות את הגורמים הבאים כגורמי סיכון משמעותיים: סיבוכי הריון ולידה, מחלות זיהומיות, חשיפה לרעלים, חשיפה לחיסון וגורמים גנטיים

אריה סעדה 18.08.11

מהם הגורמים לאוטיזם?

מאת אריה סעדה עדכון: 18/08/2011

 

כיום ידוע כי אוטיזם היא הפרעה התפתחותית במהותה, שמקורה בלקות במערכת הפיזיולוגית והנוירולוגית של הילד שסיבותיה אינן ברורות. לפני מספר עשורים סברו החוקרים, שאוטיזם נגרם בגלל דחיית התינוק על ידי הוריו הקרירים. ההורים הואשמו בהורות לקויה ובחריגות החברתית של ילדם. מחקרים קפדניים, אשר עסקו במעקב וחקר המשפחות, הפריכו את ההשערה המקשרת בין אוטיזם לבין הורות לקויה או גורמים חברתיים אחרים מכל וכל. ראוי להדגיש, כי אף על פי שלהתנהגות ההורים אין כל קשר להיווצרות האוטיזם של ילדם, היא יכולה למלא תפקיד חשוב בדרך לקידומם של ילדיהם. האטיולוגיה (מכלול הגורמים והסיבות להתפתחות מחלה) של האוטיזם כאמור אינה ידועה. ישנן מספר השערות, שעדיין לא מבוססות דיין, המציינות את הגורמים הבאים כגורמי סיכון משמעותיים: סיבוכי הריון ולידה, מחלות זיהומיות, חשיפה לרעלים, חשיפה לחיסון וגורמים גנטיים.

סיבוכי הריון ולידה

מחקרים שונים מוצאים שסיבוכי לידה קשורים לסיכון מוגדל לאוטיזם, אך עדיין לא הוברר האם סיבוכי לידה הם הגורמים לאוטיזם? או האם סיבוכי לידה ואוטיזם נגרמים מגורם אחר?

מחלות זיהומיות

ניתן לומר, שכנראה מחלות זיהומיות מסוימות משרות בעובר המתפתח פגיעות לאוטיזם. הבסיס להשערה זו היא המספר הרב של ילדים עם אוטיזם שנולדו לאמהות שחלו באדמת בזמן ההריון.

חשיפה לרעלים

חשיפה לרעלנים, לרעלים ולשאר כימיקלים, חשודה כגורם מרכזי להיווצרות אוטיזם בגלל שדווחו מספר מקרים אנקדוטים (מידע רפואי המבוסס על תצפיות אך עדיין לא אושש באופן מחקרי). אולם, הקשר הסיבתי בין חשיפה לרעלנים עדיין לא מבוסס דיו. ולא רק זאת, קשר זה גם לא נמצא באזורים מסוימים ביפן בהם נמצא שיעור גבוה של אוטיזם, ואשר יוחס למאכל דגים מורעלים. ההסבר הנוסף לשיעור הגבוה של אוטיזם ביפן אולי נעוץ במיומנויות הגבוהות של המטפלים והמאבחנים ביפן. ואילו השיעור הנמוך של אוטיזם במדינות אחרות משקף את היכולות המצומצמות של המטפלים.

חשיפה לחיסון

התגלות אוטיזם כביכול לאחר שילד קבל חסון לחצבת, לאדמת ולחזרת העלה את ההשערה, שאולי אוטיזם נגרם בגלל מתן חיסונים אלו. חקר מדוקדק של התחום לא מצא קשר בין מתן חיסונים להיווצרות אוטיזם ומצבים הדומים לו באוכלוסייה הכללית. נמצא ששיעור האוטיזם בקרב ילדים אשר חוסנו אינו מתרחב ואינו עומד להתרחב. ועל כן, ההמלצה למתן חיסון הילדים עדיין תקיפה.

גורמים גנטיים

מחקרים רבים על משפחות הציעו את הגורם הגנטי כאחד הגורמים להיווצרות אוטיזם. קיימות מספר עדויות, המחזקות את ההשערה כי לאוטיזם מרכיב תורשתי משמעותי. הראשונה היא העובדה שבמשפחות בהן אחד הילדים אובחן עם אוטיזם, הסיכוי ללדת ילד נוסף עם אוטיזם הוא 2 עד 8 אחוזים. למרות שזהו שעור נמוך יחסית הרי שהוא גבוה בהרבה (עד פי מאה) מהשכיחות הכללית של אוטיזם באוכלוסייה. בנוסף, מחקרי תאומים שנערכו בבריטניה ובסקנדינביה הראו כי בקרב תאומים זהים (מונוזיגוטיים), הסיכוי של שני התאומים ללקות בתסמונת הוא בין 60% ל-90%, לעומת סיכוי אפסי ועד 10% במקרים של תאומים לא-זהים (תאומים די-זיגוטיים).

 

קיימות גם מחלות או תסמונות התפתחותיות אחרות שמקורן גנטי שתוארו כעשויות להופיע ביחד עם אוטיזם, כמו המחלה המטבולית פנילקטונוריה, ההפרעות ההתפתחותיות "תסמונת האיקס השביר" וטוברוס-סקלרוזיס, וכן אפילפסיה. 2% עד 6% מהאוטיסטים יש תסמונת ה-X השביר. ואילו 10% עד 15% מבני אדם עם תסמונת ה-X השביר יש להם אוטיזם וקרוב לשליש יש מאפיינים אוטיסטים.

 

למרות שהיחס בין בנות לבנות הוא אחד לשלוש, לא נמצאו עדויות גנטיות משכנעות למעורבות כרומוזום X בגרימת ההפרעה.

הידע הגנטי עדיין לא מבוסס דיו כדי להביא תועלת להערכת הסיכון ללדת ילד נוסף עם אוטיזם, היות ועדיין לא קיימת בדיקה גנטית שבעזרתה ניתן לאבחן באופן חד משמעי אוטיזם.

 

מאמרים נוספים על הספקטרום האוטיסטי

 
 

תאריך עדכון: יום חמישי, 18 באוגוסט 2011

 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה