זיכוי במס הכנסה בעד ילד נטול יכולת (גם מעל גיל 18)


מס הכנסה מעניק שתי נקודות זיכוי למי שתומך בילדו (גם מעל 18) או בילד של בן זוגו שהוא נטול יכולת ומנוכה להם מס ממשכורתם. בדף המידע: מי זכאי להטבה של שתי נקודות זיכוי?, תנאי זכאות שוללים, כיצד לנצל את ההטבה באופן המיטבי? ונוהל הגשת הבקשה.

אריה סעדה 23.10.11

זיכוי בעד ילד נטול יכולת (גם מעל גיל 18)

מאת אריה סעדה עדכון: 23/10/2011

 

א. מי זכאי להטבה של שתי נקודות זיכוי? | ב. תנאי זכאות שוללים | ג. כיצד לנצל את ההטבה באופן המיטבי? | ד. נוהל הגשת הבקשה

 

מס הכנסה מעניק שתי נקודות זיכוי למי שתומך בילדו (גם מעל 18) או בילד של בן זוגו שהוא נטול יכולת ומנוכה להם מס ממשכורתם. משמעות נקודות הזיכוי היא הפחתה מסכום המס. ערכה של נקודת זיכוי מתעדכן מדי פעם בפעם, בהתאם לעליית המדד וליוקר המחייה (209 ש"ח נכון לינואר 2011). הטבה זו של שתי נקודות זיכוי מבוססת על סעיף 45 לפקודת מס הכנסה ועל תקנות מס הכנסה. טפסים ניתן להוריד בשרות הטפסים הממלכתי.

א. מי זכאי להטבה של שתי נקודות זיכוי?

נציבות מס הכנסה הרחיבה את הפרשנות של סעיף 45, ומשנת 2003 ילד נטול יכולת אינו רק ילד משותק, ילד עיוור וילד עם פיגור שכלי, ומעתה אלו הם הזכאים:

 1. הורים לילד שלא יצא מעולם מחזקת הוריו, אפילו גילו עולה על 18."ילד" לעניין נקודות זיכוי לנטולי יכולת כולל גם בגיר, אפילו גילו עולה על 18.
 2. הורים לילדים נטולי יכולת עקב נכות פיזית (שיתוק או ריתוק למיטה), פיגור שכלי או עיוורון, גם כאשר הילד נמצא במוסד או בפנימייה (לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה).
 3. הורים לילדים חולים במחלות קשות כמו חולה טלסמיה, דיסאוטונומיה או סיסטיק פיברוזיס. כל מקרה יבחן לגופו.
 4. הורים ליד עם מוגבלות נפשית (בטופס הרופא כתוב בלתי שפוי בדעתו). על הרופא לציין את הצוגבלות הנפשית. ראה גם את הסעיף הבא.
 5. הורים לילדים עם אוטיזם או הפרעת התפתחות מקיפה (PDD) או הפרעה התפתחותית חמורה אחרת או הפרעת נפש, המוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כזכאים לגמלת ילד נכה בשיעור 100%.
 6. הורים לילדים עד גיל 18 שהם בעלי ליקויי למידה חריפה או הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות או בלעדיה, אשר נקבעה לגביהם בוועדת השמה של החינוך המיוחד שהם זכאים לחינוך מיוחד ומכיתה ט' נקבע להם גם תגבור לימודי לפי סעיף 07. ראו הנחיות משרד החינוך בעניין.
 7. לקות שמיעה או חירשות אינה מזכה בנקודות זיכוי, אך ניתן להתייחס ללקות זו כגורם לעיכוב התפתחותי.

ב. תנאי זכאות שוללים

 1. הורה יהיה זכאי לנקודות זיכוי בעד הילד נטול היכולת רק אם לא קיבל זיכוי ממס בגין הוצאות החזקתו במוסד.
 2. הכנסות נטול היכולת אינן עולות על 159,000 ש"ח לשנה ו/או הכנסות נטול היכולת ובן זוגו אינן עולות על 255,000 ש"ח לשנה (נכון לינואר 2011).
 3. הזכאות אינה מתחדשת באופן אוטמטי, ולכן יש לחדש את הזכאות בכל שנה (מומלץ לחדש בתחילת חודש ינואר). אם כי, ישנם מקרים שהזכאות מתחדשת באופן אוטומטי על ידי מס הכנסה.

ג. כיצד לנצל את ההטבה באופן המיטבי?

מכוון שההפחתה של שתי נקודות הזיכוי היא רק משכורת אחת של אחד ההורים, כדאי לתבוע את ההחזר מהמשכורת הגבוהה יותר.

ההורים זכאים לקבל החזרי מס רטרואקטיביים, עבור שש השנים הקודמות לתאריך הבקשה, או מיום הולדת הילד, או מיום קבלת האבחנה, בתוספת ריבית והצמדה. ישנן מספר חברות פרטיות העוסקות בנושא של החזרי מס בגין שנים קודמות. חברות אלו גובות עמלה מסכום ההחזר בשיעור שבין 17.5% ל-25%. ממולץ להורים לפנות באופן עצמאי אל פקיד השומה במשרדי מס הכנסה ולתבוע את ההחזר ללא עמלה.

ד. נוהל הגשת הבקשה

את הטפסים ניתן לקבל במקום העבודה או במשרדי מס הכנסה או להורידם באינטרנט.

 1. יש להגיש אישור רפואי על גבי טופס 127 - (תעודה רפואית). את הטופס צריך למלא רופא שמכיר את הילד (רופא ילדים, משפחה או מומחה). האבחנה צריכה להיות ברורה ומדויקת ורשומה בשפה העברית. על הרופא לציין מאיזה תאריך אבחנה זו תקפה.
 2. לטופס 0127 יש לצרף הפנייה של ועדת השמה לגן או לבית ספר לחינוך מיוחד או לכיתה לחינוך מיוחד בבית ספר לחינוך רגיל או למסלול 07 מכיתה ט' עד י"ב. לילדים הלומדים בגן הילדים או בבית הספר עד כיתה ח' (כולל), יצורף גם אישור מהנהלת הגן או מנהלת בית הספר בו הילד לומד בפועל, כי הגן או בית הספר או הכיתה הינו מסגרת לחינוך מיוחד, בהתאם להפניית ועדת ההשמה.
 3. שכירים צריכים לצרף טופס 116, שהוא טופס לזיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת.
 4. יש לצרף לבקשה בטופס 116 את טופס 116א'.

 

יש להגיש את הטפסים והאישורים במשרדי מס הכנסה.

 

דפי מידע נוספים בתחום הקלות במיסים ובאגרות

תאריך עדכון: יום שלישי, 5 ביולי 2011
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה