טיפולי שיניים, חניכיים ולסתות בבתי חולים ובקופות החולים


קופות החולים משתתפות במימון טיפולים במחלות הפה ובהפרעות קשות תפקודיות קשות של הלסתות, אך אינן משתתפות בטיפולי שיניים וחניכיים, אלא אם כן הם מהווים שלב הכרחי ומציל חיים על-פי קביעה רפואית. אולם, קופות החולים משתתפות בהרדמה לצורך טיפולי שיניים במקרים מיוחדים כגון: חולי נפש, פיגור שכלי, שיתוק מוחין, תסמונת דאון וחולי לב המקבלים קומדין.

אריה סעדה 04.10.11

טיפולי שיניים, חניכיים ולסתות בבתי חולים ובקופות החולים

מאת אריה סעדה עדכון: 04/10/2011
 

 

קופות החולים משתתפות במימון הטיפולים במחלות הפה המופיעות בסעיף 13 לתוספת השנייה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, אך אינן משתתפות בטיפולי שיניים וחניכיים, אלא אם כן הם מהווים שלב הכרחי ומציל חיים על-פי קביעה רפואית. מלבד שלושת המקרים הבאים שהוכנסו בסל הבריאות בינואר 2010:

  1. טיפולי שיניים מיוחדים לחולים עם פגיעה בהתפתחות עצמות הפנים (Hemifacial Microsomia)
  2. טיפרלי שיניים מיוחדים לבעלי פגמים קונגניטליים במשנן (Cleidocranial Dssplasia)
  3. טיפולי שיניים מיוחדים לבעלי חיך ושפה שסועים מלידה 

טיפולי השיניים הללו יינתנו רופא שיניים מומחה, בעל ניסיון בטיפול בחולים אלה. וזאת לאחר אבחון שיבוצע ע"י רופא שיניים מומחה במרפאת שיניים מרכרת. טיפול השיניים יכלול סבב טיפולי שיניים ראשון (ללא החלפות), הנדרש באופן חיוני עד גיל 25, לפי פרוטוקול. בסה"כ ייהנו מן הטיפולים 132 חולים בעלות של כ-3.5 מליון ש"ח.

 

מעתה (1/7/2011) ילדים שלא מלאו להם 10 שנים זכאים לקבל שירותים רפואת שיניים בקופות החולים כדלהלן:

  • שירותי הרפואה הבאים יינתנו בחינם: בדיקות, ייעוץ והכנת תכנית טיפול, הדרכה בהגיינת הפה, הסרת אבנית, טיפול מניעה באפליקיה מקומית, איטום חרצים וחרירים, צילומי רנטגן וצילומי נשך תקופתית. כמו כן, טיפול שיניים בהרדמה לילדים עד גיל 5 הסובליים מעששת ילדות מוקדמת.
  • שירותי הרפואה הבאים יינתנו בהשתתפות עצמית של המבוטח בסך 20 ₪ לטיפול: עזרה ראשונה, שחזורים מאמלגם ומחומרים מרוכבים, טיפול מוך השן במשנן הנשיר והקבוע (כולל טיפול שורש), מבנים (יצוקים ומידיים), כתרים טרומיים בשיניים אחוריות וקדמיות, עקירה (לרבות עקירה כירורגית), שומר מקום לאחר עקירה, שימוש בסדציה/גז צחוק.

יש לשים לב, ההשתתפות העצמית לטיפול היא 20 ש"ח, אך לא יותר מ-40 ₪ באותו ביקור בו נתנים שני טיפולים ויתר. כמו כן יש לשים לב, כי ההשתתפות בגין טיפולי השיניים לא תכלל בתקרה המשפחתית הרבעונית להשתתפויות עצמיות (המתייחסת להשתתפויות בגין ביקור אצל רופא ראשוני, רופא שניוני ומרפאות חוץ). ראו חוזר מנהל רפואה מס' 20/2010 מתאריך 17/06/2010.

השתתפות בהרדמה לצורך טיפולי שיניים

קופות החולים משתתפות בהרדמה לצורך טיפולי שיניים במקרים הבאים: חולי נפש, בני אדם עם פיגור שכלי, שיתוק מוחין, אוטיזם, או תסמונת דאון וחולי לב קשים המקבלים קומדין (ראה שוב סעיף 13(א) לתוספת השנייה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי בעניין הזכאים. ובאותו סעיף ראה סעיף קטן (15) לגבי ההרדמה). לאחרונה, בחוזר 39/2008 מתאריך 4 לנובמבר 2008, הוכנסו חולי האטקסיה טלאנגיאקטזיה (T-A) זאת מפאת התסמינים הנוירולוגיים והקוגנטיביים שמאפיינים אותה ואינה מאפשרים טיפול שיניים ללא הרדמה.

ההשתתפות בהרדמה ניתנת לאחר שמתברר שאין אפשרות לטפל במטופל בדרך אחרת (שכנוע, גז צחוק, הדרכה). במקרים של ילדים מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים ממוחה או רופא שיניים המתמחה בילדים. במקרים של בוגרים מומלץ להתייעץ ברופא המשפחה או במומחה ברפואת הפה. הרדמה כללית תבוצע אך ורק  על ידי רופא מרדים בעל תעודת מומחיות בהרדמה ממשרד הבריאות. כמו כן, ניתן לפנות למרפאות המופעלות על ידי אקים ישראל. ראו את רשימת המרפאות בסעיף ד' בדף "טיפולי שיניים מוזלים".

לאחרונה נודע לנו על קשיים רבים, אשר מערימות קופות החולים, עד אשר הן מעניקות את 'טופס 17', אשר פוטר את המשפחות מתשלום בגין ההרדמה. אם משפחות נתקלות בהתנגדות קופות החולים, ואין דרך אחרת לטפל אחרת לטפל בבן המשפחה, הן מוזמנות לפנות למחלקה המשפטית באקים ישראל, אשר תנחה ותלווה אותן בפתרון הבעיה.

הפרעה תפקודית קשה של הלסתות (אורתוגנתי)

על פי סעיף 13(א)(17) בתוספת השניה,  לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, סל שרותי הבריאות כולל בתוכו ניתוח אורתוגנתי במקרים של הפרעה תפקודית קשה. ניתוח אורתוגנתי הינו הליך תיקון עיוותים דנטופציאליים וליקויי סגר בעזרת יישור שיניים וניתוחים של עצמות הפנים. ההפרעות התפקודיות הכלולות בסל הינן כאלה שלא ניתן לטפל בהן באמצעים שמרניים יותר מניתוח אורתוגנטי (טיפול אורתודונטי למשל). הפרעה תפקודית קשה כוללת: ליקויי סגר למיניהן, הפרעה תפקודית של מפקרי הלסת, הפרעות תפקודית קשה של הלסתות הנובעת מהפרעה מלידה ומתסמונות. הפרעת שינה חסימתית ועוד. פירוט ניתן למצוא בחוזר 25/09 מתאריך 6/8/2009. 

מניעה וטיפול

כמו בכל דבר כולם צריכים להתמקד במניעה לכן אני ממליץ לקרוא בעיון את המדריך לבריאות הפה לבני אדם עם מוגבלויות באתר של משרד הבריאות (פורמט PDF). ראו גם את הכתבה הפחתת חרדה בטיפולי שיניים אצל ילדים עם מוגבלויות באמצעות התאמת חדר הטיפול.
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה