פסיקה תקדימית : "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"


ביה"ד הארצי לעבודה קבע לראשונה כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות בשיקום מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות. התובע קיבל שכר מופחת במשך 12 שנים אך לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד כוון שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה.

מערכת ממ“נ 19.10.21

פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

ביה"ד הארצי לעבודה קבע לראשונה כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות בשיקום מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות.
התובע שקיבל שכר מופחת במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד כוון שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה.

פסק דין תקדימי בעניין יחסי העבודה של אנשים עם מוגבלות במפעלים מוגנים: בית הדין הארצי לעבודה קבע ב-10.10.21 בפעם הראשונה כי התקיימו יחסי עובד-מעביד במפעל מוגן. ההחלטה התקבלה בדעת רוב של שלושה לעומת שניים, כאשר כל חברי המותב (שלושת השופטים ושני נציגי הציבור) הצטרפו לקריאה למחוקק להשלים בהקדם את עבודת המטה והחקיקה המסדירה את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות במפעלים מוגנים, כולל שכר מינימום ראוי.
 
את התביעה הגיש אדם שעבד במפעל מוגן של מת"ש קרוב ל-12 שנים. מת"ש היא חברה בבעלות משותפת של המדינה ועיריית תל אביב המפעילה מרכזים שיקומיים לאנשים עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית או נפשית. האדם הופנה לחברה בהתאם להחלטת ועדה של משרד הבריאות. 
מפעל מוגן מוגדר כמסגרת תעסוקתית תומכת למשתקמים המעוניינים להשתלב בעתיד בשוק העבודה, אך זקוקים להעמקת המיומנויות הנדרשות לעבודה.
 תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה