יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

זכויות במיסוי מקרקעין לנכים ולבעלי מוגבלויות


עורכת דין יסמין צח מתוך הבלוג של sllcapitalאחת הבעיות שבעלי מוגבלויות מתמודדים איתן היא הצורך להתאים את תנאי המחייה שלהן למציאות החדשה. ההתאמה באה בעיקר לביטוי בהתאמה של בית המגורים, ולמעשה בצורך להחליפו בבית מותאם יותר לצרכים החדשים שנוצרו. המחוקק הבין את הצורך הזה וכתוצאה מכך נתן במסגרת חוק מיסוי מקרקעין הקלה משמעותית במס הרכישה, ברכישת דירה תואמת את צרכיהם. 

מיסים בכלל ומיסי מקרקעין בפרט הם עניין מורכב, ולכן חשוב להכיר את הסייגים של ההקלה כמו גם את ההנחיות שניתנו לה במהלך השנים ביחס אליה.  אילו הזכויות במיסוי מקרקעין להן זכאי בעל מוגבלות:

הקלות במס רכישה לנכים 

מס רכישה הוא מס שמשלם הקונה למשרד האוצר בעבור קניית נכס מקרקעין. זהו מס מדורג וככל שהנכס יקר יותר, כך ישולם עליו יותר מס. 

עבור נכים, עיוורים, נפגעים או משפחות חיילים שנספו במערכה, ישנה הקלה במס רכישה בגובה 0.5% ברכישת כל זכות שהיא במקרקעין ולאו דווקא דירת מגורים.

לא כל בעל תו נכה זכאי להקלה במס רכישה. החוק כולל הגדרה מפורטת ומדויקת למי זכאי להקלה במס רכישה. לכן כדאי להיכנס ולבחון במדויק האם אתם עונים על הגדרת נכה לפי חוק מיסוי מקרקעין בטרם ביצוע הרכישה.

הקלה /  פטור ממס רכישה להורים לילד נכה 

תקנה 11 לתקנות מיסוי מקרקעין מקנה את הפטור אך לנכה עצמו ומכאן שלכאורה בהתחשב כי ההורים הם שרוכשים את הדירה אינם זכאים לפטור,  אבל לאור הנחיית היועץ המשפטי משה מזרחי מיום 13/06/20006 הוריו של הילד הנכה יכולים להגיש בקשה לניצול הפטור שמוקנה לילדם.

על מנת לקבל את הפטור שמוקנה לילד מיוחד, על ההורים לפנות לביהמ"ש כאפוטרופוסים של הילד ולקבל אישור לניצול הפטור. האישור יתייחס לקיומו של כורח המחייב את המשפחה לעבור דירה בשל צרכיו של הילד, מוגבלותו ותנאי הדיור הנוכחיים בהם גרה המשפחה.   

בנוסף, הנחיית המשנה למנהל רשות המיסים מה-2/9/2019 חסכה מההורים לילדים מיוחדים לעבור וועדה רפואית בביטוח לאומי כדי להציג את שיעורי הנכות למיסוי מקרקעין , וכיום המידע מועבר ישירות בין הרשויות. 

מתי כדאי להשתמש בהקלה במס רכישה לנכה? 

מי שזכאי להטבת נכה, יקבל מס רכישה של 0.5% על רכישת כל זכות במקרקעין – גם אם מדובר בקניית קרקע, חנות, או דירה שאינה דירה יחידה. 

ההקלה לא ניתנת אוטומטית, אלא יש צורך לבקש להחיל אותה על העסקה. כדאי גם לדעת כי ניתן להשתמש בה פעמיים בלבד ולכן לפני ביצוע עסקת מקרקעין כדאי לבדוק האם משתלם להשתמש בה בעסקה אותה אתם עתידים לבצע. כך למשל, דירה בשווי של עד  1,747,865 ₪ פטורה ממס רכישה, ולכן לא כדאי להשתמש בזכאות להקלה עבור עסקה זו. 

אם מדובר ברכישת דירת מגורים שעונה להגדרת דירה יחידה לפי חוק מיסוי מקרקעין, החסכון גדול יותר בהיקפו. שימו לב כי החישוב שונה בין דירה ששוויה עד 2.5 מיליון וכזו שמעל 2.5 מיליון:


אם שווי הדירה מתחת ל  2,500,000 ₪ 

• אז עד לסכום 1,747,865  ₪  – לא ישולם מס

• ועל ההפרש שבין 1,747,865 ₪ לבין שווי הדירה ישלם 0.5%.

כך למשל על דירה יחידה ששוויה 2,400,000 ₪ ישולם 3,261 ₪  וללא ההקלה ישולמו 27,727 ₪. 

 

אם שווי הדירה מעל  ל  2,500,000 ₪ - ישלם 0.5% מס רכישה.

כך למשל על דירה יחידה ששוויה 3,000,000 ₪ ישולם 15,000 ₪ בעוד שללא ההקלה ישולמו 57,727 ₪ .

 

איך מקבלים את ההקלות במס רכישה? 

כדי לקבל את ההקלה לנכה יש להגיש בקשה בעת הגשת דיווח על רכישת הדירה למיסוי מקרקעין יש לצרף את טופס מספר 2973 של מיסוי מקרקעין והמסמכים התומכים בדרגת הנכות ממשרד הבטחון או מביטוח לאומי. 

עד להשגת האישור על קבלת ההקלה או דחייתו, תוקפא השומה שהוצאה על עסקת המקרקעין, ורק לאחר מתן האישור תקבע שומה סופית.

 

כמה דברים שחשוב לדעת על ההקלה במס רכישה:

• ניתן להשתמש בפטור זה פעמיים בלבד 

• אי אפשר להשתמש בפטור לקניית דירה לצד ג'. כדי לקבל את הפטור נדרש כי המקרקעין ישמש את מקבלו לצורך מגורים. 

• אם רק אחד מבני הזוג זכאי לפטור, מס הרכישה לשניהם יחושב כאילו רק הוא רכש את זכות המקרקעין. אם בני זוג רכשו נכס כאשר אחד מהם זכאי לפטור והשני לא, ונישאו תוך 12 חודשים מרכישת הזכות במקרקעין, הם זכאים להחזר מס הרכישה אותו שלם בן הזוג שאינו פטור. 

• ניצול הפטור עבור ילד מיוחד נחשב בתור אחד משני השימושים על ידו. 

 

האם יש פטור ממס שבח והיטל השבחה? 

חוק מיסוי מקרקעין לא מציע פטור ממס שבח וחוק התכנון והבניה לא פוטר מהיטל השבחה למשפחות מיוחדות, אך קיימת הנחה לנכה בתשלום ארנונה

עם זאת קיימות דרכים שונות להפחית את גובה מס השבח והן את גובה היטל ההשבחה. בנושאים האלו, מומלץ להתייעץ עם עו"ד מיסוי מקרקעין.

 

אודותי:

נעים להכיר, אני יסמין, עו"ד מקרקעין ומיסוי מקרקעין המציעה ללקוחותי ייעוץ וליווי משפטי מקיף בעסקאות נדל"ן, ופתרונות משפטיים יצירתיים ומותאמים לסיטואציה. 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה