קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


משפחות למתמודדי נפש


מלכה מתוך הבלוג של מלכהמשפחות למתמודדי נפש

לכל אחד ואחת מאיתנו יש מחשבה ואידיאולוגיה לגבי אנשים המתמודדים עם מחלת נפש. אחוז קטן מהאוכלוסיה מקבל את המתמודדים ובני משפחותיהם כשווים וראויים לאהבה ולכבוד, אם כי למרבית האוכלוסייה קיימים סטריאוטיפים וסטיגמה על מתמודדי נפש ובני משפחותיהם.

בתוך עולם בריאות הנפש. ישנה סוגיה שלא כל כך מדוברת והיא משפחות למתמודדי נפש.

סטיגמה וריחוק חברתי הם רק חלק מההתמודדות הרבה של משפחות לאנשים בעלי מוגבלות נפשית. המשפחות חוות קושי יומיומי עקב הטיפול והליווי של בן המשפחה החולה.

הנטל של מחלות הנפש פוגע ביכולת המשפחות לקיים פעילות יומיומית רגילה, בתפקידים יצרניים (עבודה, לימודים, ניהול משק בית), ובתפקידים חברתיים. מתמודדי נפש ובני משפחותיהם משלמים עלויות חברתיות גבוהות. 

יש צורך בהסתכלות על בני משפחה של מתמודדי נפש, בשל העול הפיזי, הנפשי, הבריאותי והכלכלי המתלווה לטיפול בבן משפחה חולה. 

הקשיים הנובעים מטיפול בבן משפחה חולה - משפחות רבות בוחרות בהכחשה של העובדות ושל הרגשות המתעוררים בתגובה למצב. ההכחשה, בשילוב עם קיומה של סטיגמה חברתית שלילית ביחס לחולי הנפשי, יוצרים קרקע נוחה להיווצרותו של סוד בנוגע למחלת הנפש

אחת מהתמודדויות הרבות של משפחות לבן משפחה בעל מוגבלות נפשית הוא הסוד. משפחות רבות שומרות על המחלה בסוד, לעיתים גם מאנשים הקרובים להם ביותר.

הסודיות יוצרת בידוד חברתי. בידוד זה נגרם מהתרחקות של מתמודדי הנפש ובני משפחתם מהחברה הסובבת אותם. אם זאת, הבידוד נגרם בעיקר מהסביבה החברתית שנוקטת בדרך כלל בצעדי התרחקות ממתמודדי הנפש ובני משפחתם. המשפחה חווה קושי להבין את המחלה ולהכיל את קיומה, מבלי לפחד ממנה. קושי זה אינו רק של האדם שחלה ובני משפחתו, אלא גם של הסביבה. בעקבות זאת, נתקלים בני המשפחה בחוסר הבנה, ביקורתיות, תגובות פולשניות וכדו’, שבונים חומה בינם לבין הזולת 

אחד הגורמים להסתרה, קשור לסטיגמה החברתית הקיימת ביחס לאנשים הסובלים ממחלות נפש. הסטיגמה קיימת בחברה. משפחות נתקלות בסטיגמה על בסיס יומיומי במקום הלימודים, בעבודה, עם שכנים, מכרים, ידידים ואפילו משפחה. 

קצת על התחושות של משפחות למתמודדי נפש חוקרים בדקו תחושות צער ואובדן אצל בני משפחותיהם של חולי נפש ומצאו רמת יגון דומה לרמת היגון של משפחות שאחד מבניהן נפטר. ייתכן והסיבה לכך היא בשל אופייה הפרוגרסיבי של המחלה ובשל העובדה שהפגיעה בתפקודים הולכת וגוברת באופן בו נאלצים בני המשפחה להתמודד כל העת עם אובדנים חדשים.

מחקרים שבדקו משפחות שבהן לאחד הילדים מחלה נפשית, מצאו כי האיזון המשפחתי מופר ובני המשפחה נמצאים במצב של שינוי ודחק. (לצר, כץ וברגר, 2014).

 השפעת המחלה על אחים המחלה משפיעה על תפקודם של אחים הגדלים בצל מחלת הנפש של אחיהם. תתכן הקצנה בתפקוד שתתבטא בקשיים בלימודים ובעבודה, או לחלופין,  תפקוד משופר בתחומים שונים. בנוסף, מחלת נפש של אח מעלה חשש מפני הידבקות, במיוחד כאשר קיים דמיון בין האח הבריא לאח החולה

כתבה זו נכתבה במטרה לעלות במקצת את המודעות על הקשיים והתמודדויות הרבות שחווים בני משפחה לאנשים בעלי מוגבלות נפשית. מודעות עשויה להוביל לקבלה, הכלה, הבנה ואהבה של מתמודדי נפש ובעיקר של בני משפחותיהם. 

 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה