מרץ - חודש המודעות לאנדומטריוזיס


בעולם מציינים את חודש המודעות למחלה הגינקולוגית התוקפת בממוצע אחת לעשר נשים וגורמת להן לסבל ולכאבים כרוניים. השנה הגיעה הבשורה שמאות אלפי נשים בישראל חיכו לה שמדינת ישראל מכירה באנדומטריוזיס כמחלה כרונית.

מערכת abiliko 12.03.21

חודש מרץ הוא חודש המודעות לאנדומטריוזיס, מחלה גינקולוגית כרונית הנגרמת כאשר יש הימצאות של תאים דמויי רירית רחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם, המתמקמים באזורים שונים בגוף, בעיקר באזור האגן. המחלה פוגעת בכ-10% מהנשים בגיל הפריון. המחלה גורמת לרוב לכאבי אגן וגב קשים אשר מחמירים במהלך הביוץ או הווסת, כאבים ביחסי מין, בעיות עיכול, קשיי פריון ועוד, ופוגעת באופן משמעותי באיכות החיים של החולות בה. בנוסף לכאבים האלה מתמודדות הנשים עם חוסר ידע של הרופאים, אבחונים הלוקחים שנים (12 שנה בממוצע!) ותגובות מזלזלות הרואות בהן כהיסטריות ואת הסימפטומים כפסיכומטיים או פשוט משהו שצריך לחיות איתו.

בימים אלה עלתה המחלה למודעות בזכות פעילות נמרצת של עמותת אנמדומטריוזיס ישראל, בסדרה של טורים של נשים המתמודדות עם המחלה, פוסטים בפייסבוק של ליהיא לפיד, השחקנית שני כהן המתמודדת בעצמה עם המחלה ואף תמיכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו שפרסם פוסט עם ההאשטג #לכאב_שלך_יש_שם. המאבק נועד הן כדי לעורר מודעות בקרב הציבור ובקרב נשים הסובלות מהכאבים ואינן מודעות למחלה, והן על מנת לקבל הכרה מהממסד הרפואי במחלה כמחלה כרונית. 

והשבוע זה קרה. משרד הבריאות הוציא חוזר לקופות החולים המצרף את מחלת האנדומטריוזיס לרשימת המחלות הכרוניות. לא מדובר רק באקט סמלי. הכרה כמחלה כרונית מאפשרת תקרת השתתפות עצמית במימון תרופות בסל הבריאות (כ-1000 ש''ח לרבעון), וכמובן מאפשרת הכרה, ומביאה למחקרים רבים. ההכרה תיכנס לתוקף ביולי 2021.

 

 

ב-19/3 יתקיים כנס "מקום לקולנו" - הכנס השנתי למתמודדות עם אנדומטריוזיס ובני משפחותיהן.

קישור לצפייה בתכנייה, רישום ותשלום לכנס.
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה