קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


בולעים את הצפרדע (הסטיגמטית)


שרה מתוך הבלוג של שרהאתם גם מהזן הזה של האנשים שנוטל כדורים בלי לחשוב פעמיים? קצת כאב ראש-נורופן, החום מטפס-אקמול, מעט נזלת או הצטננות- ניגשים לארון התרופות ובלי להסס בולעים כדור דקסמול צינון, או אקמול קולד, מה שנגיש וזמין ויאפשר תחושת הקלה מיידית. אם עניתם בחיוב, אני מזמינה אותכם לקרוא שוב את השאלה: אתם גם מהזן הזה של האנשים שנוטל כדורים בלי לחשוב פעמיים? מרגישים חרדה-לוקחים ציפרלקס, תקופה של דיכאון מתמשך-נוטלים מירו, מרגישים תנודות חזקות במצב רוח-ומכניסים כדור למיקטל לפה. תנו לי לנחש, הפעם היססתם, או עניתם לא נחרץ.  אז רגע, עכשיו ברצינות, מה ההבדל??
עוד שאלה עבורכם: כמה זמן יקח לכם מהרגע שתחוו כאב ראש או חום גבוה או כל מיחוש רציני אחר עד שתרימו טלפון לקבוע תור במרפאה? יום? יומיים? שבוע? שבועיים? חודש? שנה? כנראה ממש הגזמתי. חום גבוה שלא יורד אחרי 3 ימים כבר תמהרו לפנות לרופא המשפחה להתייעצות, בטח כשמדובר בילדכם הקטן. אממ.. ומה לגבי מצב רוח? דיכאון? חרדה? נדודי שינה? אפשר כנראה לשרוד איתם עוד שבוע שבועיים, אולי אפילו חודש חודשיים ואולי אפילו יותר..
אז אקמול או ציפרלקס? רופא משפחה או רופא פסיכיאטר? למרות שכל מה שהזכרתי כאן קשור בבריאותינו, ועל בריאות לא מתפשרים, ולא עושים צחוק מבריאות אלא לוקחים אותה הכי ברצינות, איכשהו יש תחום שהוא פחות "מתקבל יפה" אצלינו לטפל בו. כן, בריאות הנפש. למה?
למה? סטיגמה! כולנו כלואים בסטיגמה הזאת ולא יודעים איך להשתחרר ממנה. והכי מוזר, זה שהסטיגמה צומחת מאפס ידע בתחום. מחוסר ודאות וחשש כבד מהבלתי נודע המאיים הזה. כאילו שאם אתרחק כמה שניתן ממושגי בריאות הנפש, כך אהיה יותר חסינה ממחלה עלומה נפשית. וזה שאני חשה חרדה כלשהיא ומסתירה אותה אפילו מעצמי, זה מה שימנע ממני היחשפות למה שאני לא יודעת איך לאכול אותו.

(מכירים את המשפט הזה: אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש?) מזכיר לי קצת את בת היענה, במקום להתמודד עם הטורף שמתקרב אליה ולנסות לברוח, היא תוקעת את הראש באדמה, כך שהמציאות המפחידה לא קיימת מבחינתה, כרגע יש רק חול. ממש הייתי רוצה לצעוק לה שתברח שתיזהר! אבל מבחינתה החיים שלה מושלמים ומלוא האופק רק חול, ונעים וחמים לה. בשביל מה להוציא את הראש מהחול ולפקוח עיניים למציאות מאיימת.
אז בואו נוריד רגע מסיכות ונפקח עיניים, בואו נבחר להבין קצת יותר את התחום העלום הזה של בריאות הנפש, בואו נלמד ביחד להכיר עוד חלק שקיים בתוכינו (הנפש) ולטפל בו כהוגן, לשמר אותו ולחסן אותו ולשמור על בריאותינו. בריאות הגוף והנפש. בואו נבחר להיות מודעים ולא בורים, ונפרק את הסטיגמה שאין לה על מה לחול. בואו נהיה חכמים ממנה. ונוכל להתנהל בבריאות אמיתית. בריאות גופנית וגם נפשית. אני מזמינה אותכם ביחד איתי למסע היכרות עם תחומים שונים בבריאות הנפש.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה