"כשאנשים אומרים לי שאני נראית בריאה מדי מכדי להיות נכה"


ג'ניפר ווירץ בת 26 ומתמודדת עם מספר מחלות כרוניות ובד בבד גם עם הערות מאנשים מבחוץ על כך שהיא "לא נראית נכה". בטור אישי באתר The Mighty היא מזכירה לכולם שלא כל המוגבלויות נראות לעין כל הזמן, אבל זה לא אומר שהן לא שם ולא ראויות להתייחסות ולכבוד.

מערכת abiliko 28.11.20

ג’ניפר ווירץ, בחורה צעירה יושבת על שפת אגם ומחייכת

טור של ג'ניפר ווירץ, בת 26, באתר The Mighty

 החברה אומרת לי שאני נראית בריאה מדי מכדי שאהיה נכה.
המסמכים הרפואיים שלי אומרים לי שאני נכה מכדי להיות בריאה.
כשהעולם מנסה להשתיק את מה שגופי כל כך צורח עלי בבירור, אני נשארת תקועה במשחק כואב של משיכת חבל. 

כשאתה צעיר ו/או שיש לך מוגבלות בלתי נראית, להרבה אנשים יש יכולת אבחנה האם אתה באמת "מספיק חולה" בכדי להיות מוגבל. בדרך כלל, זה מבוסס על נקודת המבט שלהם. כל כך הרבה פעמים אמרו לי שאני לא נראית חולה ולכן אני בהכרח לא חולה, שאני לא מוגבלת כי אני מסוגלת ללכת, שאני פשוט צעירה מכדי להרגיש כאב אמיתי. כנראה שעליך להראות כמו זומבי, להיות דבוק לכיסא גלגלים ולהיראות זקן ואפור כדי שתהיה זכאי להיות מוגדר "נכה". 

האמת היא, שאני לא חושבת שאני יודעת בוודאות היכן אני נמצאת בציר שנע בין בריא לנכה - כאילו בכלל קיים ציר כזה. למעשה, אם היה קנה מידה מוגדר, הייתי קצת מפחדת לנסות ולקבוע לאיזו קבוצה אני שייכת, כי נראה שגופי משתמש במידע הזה כאתגר לבחון את עצמו. אני די בטוחה שהגוף שלי היה אומר, "חה! תחזיקי את דיאט קולה שלי ותראי מה זה. סתם צוחק איתך, את לא יכולה, כי פשוט דאגתי בלי שום סיבה לכך שלא תהיי מסוגלת להחזיק שום דבר." 

הדבר היחיד שאני משוכנעת בו הוא שכשמישהו אחר מחליט שאני לא מספיק חולה כדי לקרוא לעצמי "מוגבלת", הדבר הראשון שקופץ לי לראש הוא, "ובכן אני בהחלט לא מרגישה שמערכות הגוף שלי הוגדרו באופן שמאפשר לתפקד, זה בטוח."

רק בגלל שאני לא מתיישבת בהגדרות של "מוגבלות קשה" אצל מישהו, זה לא אומר שהאפשרות היחידה האחרת היא שאני בריאה ולא זקוקה או זכאית להתאמות או למכשירי עזר.

כשאני מנמיכה את עוצמת הקולות והדעות מבחוץ, אין לי ספק שאני מוגבלת. זו לא מילה גסה, ואין לי מה להתבייש. עם אינספור מחלות חשוכות מרפא, שכל אחת מהן בפני עצמה מסוגלת לבדה להשבית אדם, שלא לדבר על שילוב שלהן, היה זה שקר מוחלט מצדי להגיד אם הייתי אומר שאני אישה בריאה בת 26.

אני לא רוצה להיות נכה, אבל אני חייבת להשלים עם המציאות.

 

ג'ניפר ווירץ, יושבת בכיסא גלגלים ומחזיקה כלב קטן

 

חשוב עם זאת לציין שמוגבלות אינה שוות ערך לחוסר מסוגלות.

המשמעות של מוגבלות עשויה להיות יכולת ללכת לצד הזדקקות לכיסא גלגלים חלק מהזמן.

המשמעות של מוגבלות עשויה להיות יכולת לצאת לחופשות עם התאמות מסוימות שיאפשרו להפוך את הטיול למשהו נסבל.

המשמעות של מוגבלות עשויה להיות יכולת לאכול ולשתות, אך ליטול תוספי תזונה או השקייה דרך צינורות.

מוגבלות עשויה להתבטא בכל כך הרבה דרכים, אך מוגבלות לא אומרת שאינך מסוגל לעשות שום דבר שאדם בריא מסוגל לעשות. המצב של כל אדם עם מוגבלות הוא אחר, אבל יש הרבה דברים שניתן לעשות עם מוגבלות בעזרת ההתאמות הנכונות. קבלת ההתאמות מתחילה עם האמונה וההכרה של האחר. 

 

החברה מנסה להגיד לי שאני לא מוגבלת כי אני צעירה ולא נראית כאילו אני נמצאת במרחק שניות ממוות בכל רגע נתון, וזו הנחה מזיקה ביותר. אף אחד לא צריך לוודא שהוא נראה כמו השלט הכחול של חניית נכים לפני שהוא יוצא מביתו על מנת להימנע ממישהו שמנסה לשלול ממנו את הזכויות והכבוד שמגיעים לו.

לכן, בין אם אני בכיסא הגלגלים שלי ומרכיבה בסדים, ובין אם אני לבושה יותר יפה ועם חיוך על הפנים, אני עדיין אדם עם מוגבלות. אני עדיין חולה.

יש לי כאבים פיזיים עצומים בגופי ולא משנה איך אני נראית מבחוץ.

עולם יקר, לא כל המוגבלויות נראות לעין כל הזמן. אבל זה לא אומר שהן לא שם ולא ראויות להתייחסות.

אל תנסו לשנות את המציאות של מישהו רק כי היא לא הגיונית בעיניכם.

 

לטור המקורי באתר The Mighty

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה