תערוכת צילומים Don’t dis my ability מאתגרת תפיסות על מוגבלות ומיניות


התערוכה מתקיימת במסגרת יריד "צבע טרי" שבמסגרתה נפגשו סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל עם אנשים עם מוגבלות לתהליך יצירתי משותף במטרה לנפץ סטיגמות ולשנות עמדות על מיניות ותפיסת הגוף העצמית והחברתית של האדם המוגבל.

מערכת abiliko 28.10.20

במסגרת יריד האמנות "צבע טרי" מתקיימת תערוכת צילומים בשם Don’t dis my ability.

התערוכה הינה יוזמה של ישראל מעבר למגבלות – Friending, שותפות אסטרטגית של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל, קרן משפחת רודרמן והקרן המשפחתית על שם תד אריסון.

לקראת יריד צבע טרי 2020 נפגשו אנשים עם מוגבלות יחד עם סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל לתהליך יצירתי משותף באמצעות מרחב ייחודי של "ארטיביזם" המשלב ביו אמנות ואקטיביזם במטרה לנפץ סטיגמות לגבי אנשים עם מוגבלות. היוצרים תיעדו והמחישו את המפגשים האישיים שחוו באמצעות צילומי פורטרט. הם מיקדו את העדשה ביסודות המיניים שמניעים כל אחת ואחד מאתנו, ומעצבים את מי שאנחנו. בעולם המערבי העכשווי, אנשים מציגים את מיניותם לראווה כחלק מזהותם האישית והחברתית. לעומת זאת, כשמדובר באנשים עם מוגבלות נראית, קיימת בציבור רתיעה מכך שישתמשו במיניותם. לצד צילומי הפורטרט צורף טקסט שבו מספר האדם עם מוגבלות מהי מיניות בשבילו, איך הוא חווה עצמו כאדם מיני ואלו תהליכים עברו עליו הדרך למימוש החוויה העצמית הזאת.

 

ארבעה פורטרטים מתוך התערוכה

מדוע זה טאבו?

הסטודנטים בחרו להתמודד עם אתגר זה דווקא משום שקל להתעלם ממנו ולדחוק אותו לשוליים. הם כיוונו זרקור אל החושניות הטבעית שיש בכל אדם, באשר הוא אדם.

*המשפט באנגלית "Don’t dis my ability" עמד במרכז קמפיין לשבירת סטיגמות באוסטרליה. המשפט נבחר מתוך רצון לפרוץ גבולות ולפנות לקהלים בכל העולם.

התערוכה נוצרה בהנחיית: זאב אנגלמאיר, אמן, אקטיביסט ומרצה במחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל ואיתי רון גלבוע, אמן ובוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל.

 

 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה