עמדת "פורום ארגוני בריאות הנפש" בנושא הטיפול אנשים עם מוגבלות נפשית קשה במשבר הקורונה


מתחילת ניהול משבר הקורונה הוקדשו מלוא תשומת הלב, המאמצים והמשאבים להבטחת צורכי קיומה של אוכלוסיית הגיל השלישי. הסקירה שלעיל מעלה כי בשעת חירום, דוגמת התקופה של מגבלות תנועה מירביות בשיאו של משבר הקורונה, לאנשים עם מוגבלות נפשית צרכים ומאפיינים דומים, ויש איפה להרחיב את מערכי התמיכה האזרחית גם לאוכלוסייה זאת.

מערכת ממ“נ 18.05.20

עמדת "פורום ארגוני בריאות הנפש" לקול הקורא מטעם המטה לביטחון לאומי בנושא:

הטיפול באוכלוסיית אנשים עם מוגבלות נפשית קשה במשבר הקורונה

17.5.2020


מתוך המבוא למסמך :
משבר הקורונה נוגע באופן ישיר ומשפיע על תחום בריאות הנפש של כלל האוכלוסייה ושל קבוצות בסיכון מוגבר להסלמה במצבם הנפשי. מסמך זה יעסוק בהשפעת משבר הקורונה והשגרה בעת הקורונה על אנשים המתמודדים עם תחלואה נפשית קשה.
ציבור המתמודדים עם מחלה נפשית נחלק לשתי קבוצות רחבות: אלו הסובלים מתחלואה נפשית רכה ואלו הסובלים בתחלואה נפשית קשה. המדריך הבינלאומי למיון מחלות נפשיות (DSM) מסווג 3 מחלות נפשיות כקשות: סכיזופרניה, סינדרום בי-פולארי חריף ודיכאון חריף. הסיבה שמחלות אלו מוגדרות כמחלות נפשיות קשות היא שהחולים בהם מראים "פגיעה
מתמשכת בתיפקוד המגבילה את ביצועם של אחד או כמה מפעילויות הכרחיות בחיי יום יום."

מתחילת ניהול משבר הקורונה הוקדשו מלוא תשומת הלב, המאמצים והמשאבים להבטחת צורכי קיומה של אוכלוסיית הגיל השלישי. הסקירה שלעיל מעלה כי בשעת חירום, דוגמת התקופה של מגבלות תנועה מירביות בשיאו של משבר הקורונה, לאנשים עם מוגבלות נפשיתצרכים ומאפיינים דומים, ויש איפה להרחיב את מערכי התמיכה האזרחית גם לאוכלוסייה זאת.

על המל"ל כגורם מתכלל, ועל רשויות השלטון השונות העוסקות במתן מענים לצרכים בסיסיים של המגזר האזרחי בעת המגיפה, לאמץ כלל עבודה על פיו בכל עת בה נבחן הצורך במתן מענה לקשיים טיפוסיים של אוכלוסיית הגיל השלישי ייבחן קיומו של אותו קושי ביחס לאנשים עם מוגבלות נפשית, ויינתן לו מענה מקביל (ומותאם במידת הצורך) לזה הניתן לאוכלוסיית הגיל השלישי.

לעיון במסמך עמדת "פורום ארגוני בריאות הנפש" >

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה