תגובות קשות לנייר העמדה של ועדת האתיקה לתעדוף חולים קשים במגפת הקורונה


רופאים, ארגונים, עמותות ומאות אנשים עם מוגבלות הגיבו בזעם למסמך שהוצג למשרד הבריאות ובו קווים מנחים לתעדוף חולים קשים במקרה חירום שבו לא יהיו מספיק מיטות טיפול נמרץ ומכונות הנשמה.

מערכת abiliko 24.04.20

המסמך שניסחה ועדה המשותפת למועצה הלאומית לביו-אתיקה, ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ולמשרד הבריאות המציע פרמטרים לתעדוף חולים בעת מגפת הקורונה ממשיך להכות גלים. לפי המסמך, במצב של מחסור במכונות הנשמה וכוח אדם מיומן, חולים קשים יחולקו לפי קריטריונים רפואיים שונים לארבע קבוצות. חולים בדרגה הראשונה יהיו בראש הרשימה לקבלת משאבים רפואיים, חולים בדרגות 3-2 יהיו בעדיפות נמוכה יותר ולחולים בדרגה הרביעית "יוקצו משאבים רק במקרים חריגים". 

מייד אחרי פרסומו נשלח מכתב תגובה חריף על ידי אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובו נכתב:

"אני קורא ולא מאמין, זהו מסמך שנגוע בכל ההמלצות שלו בהפליה קשה כלפי אנשים עם מוגבלות. ניר שקובע כי מצבם התפקודי, יכולת ניידותם והיותם "מרותקים למיטה או לכסא"  ואפילו "יכולתם לעבוד" הם אלו שיהיו הקריטריונים לניקוד בסדר הקדימות והתיעדוף לקבלת טיפול רפואי.

"הפליה זו הינה מנוגדת לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח- 1998 אשר מעגן את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות לחיים מלאים ושוויוניים מתוך הכרה בערך האדם שנברא בצלם. כמו גם מנוגדת לאמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות אשר אושררה על ידי מדינת ישראל בשנת 2012 וקובעת את זכותם של אנשים עם מוגבלות לחיים.

יתרה מכך, הנכם קובעים כי התיעדוף יתקיים רק על בסיס רפואי ולא יכלול גורמים כגון דת, גזע מין, לאום, ארץ מוצא, נטיה מינית, עיסוק וכיוב'. אולם בה בעת הנכם קובעים קריטריונים אשר ברור כי הינם מפלים בצורה משמעותית אנשים רק על רקע מוגבלותם."

 

גם  פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, הגיב בחריפות על המסמך:

"המסמך הפנימי של משרד הבריאות והר"י, המתייחס לתעדוף מונשמים החולים בקורונה- אינו מקובל עלינו", הגיב. "אנו, הרופאים הפנימאים, מקבלים כל ימות השנה, וגם בימים אלו, החלטות הנוגעות בחיי החולים, במחלקות הפנימיות ובמחלקות הקורונה. החלטותינו מבוססות על שיקולים רפואיים ומקצועיים. העמדה לפיה: נכות, או יכולת תפקודית, יהיו שיקול כלשהו: את מי להנשים - אינה אתית! ומעולם לא הייתה חלק ממערך השיקולים של הרופאים הפנימאים."

הרשתות החברתיות לא נותרו אדישות הן נמלאו בפוסטים כועסים 

 

הפעיל החברתי נתנאל יהודה הלוי פרסם סרטון זועם שבו שאל את ועדת האתיקה "באיזה עולם אדם בכיסא גלגלים לא ראוי לחיות חיים מלאים?" ותנועת לינק 20 פרסמה מכתב פומבי שמוען לראש הממשלה, שר הבריאות וראשי ועדת האתיקה והזמינה את הציבור לחתום עליו ולשלוח אותו.

 

המחאה נשאה פרי, לפחות חלקית, וביום חמישי נפגש צוות של הנציבות עם שלושת יושבי הראש של הוועדה שניסחה את המסמך. "יושבי ראש המועצה ציינו כי לא הייתה כל כוונה להפלות אנשים עם מוגבלות במסמך, כי הם מבינים שקיים פער משמעותי בין מה שהתכוונו לבין האופן בו הדברים מתפרשים וכי הם מעוניינים לשקול מחדש את מה שנכתב כך שיהיה ברור שמוגבלות כשלעצמה לא מהווה שיקול לגיטימי בתיעדוף לטיפול מציל חיים, וכי יוגדרו רק היבטים רפואים רלוונטים כחלק ממכלול גורמי הסיכון בשקלול לתעדוף."

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה