קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מה זה ייפוי כוח מתמשך?


ehudfai מתוך הבלוג של ehudfaiמה זה ייפוי כוח מתמשך?

מה זה ייפוי כוח מתמשך? מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה? האם ניתן לבטל ייפוי כוח מתמשך?

 

הרקע לייפוי כוח מתמשך

 

במהלך שנת 2016 בוצע בישראל תיקון משמעותי במסגרת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, אשר הכניס לתוקף מסמך משפטי חדש הנקרא ייפוי כוח מתמשך.

 

עד למועד תיקון זה, אדם בישראל אשר הפך לבלתי כשיר וצלול, בין אם כתוצאה מתאונה או בין אם כתוצאה ממחלה שפגעה ביכולותיו הקוגנטיביות, יכול היה להמשיך ולנהל את ענייניו רק באמצעות אפוטרופוס, הממונה לאותו אדם מכוח צו בית משפט.

 

כלומר מדובר בהליך משפטי, במסגרתו יש צורך להגיש לבית המשפט בקשה מיוחדת למינוי אפוטרופוס לרבות מסמכים רפואיים, והאפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים הוא צד לאותו הליך, וככל והבקשה מאושרת האדם שמתנה כאפוטרופוס נדרש להגיש דיווחים שוטפים לאפוטרופוס הכללי.

 

החל מאותו תיקון בחוק, אדם אשר הפך לבלתי כשיר יכול להמשיך ולנהל את ענייניו באמצעות מיופה כוח אשר ממונה על-ידו במסגרת ייפוי כוח מתמשך, זאת במקום מינוי של אפוטרופוס.

 

מה זה ייפוי כוח מתמשך?

 

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי שנערך בין שני אנשים לפחות (בין הממנה שנותן את ייפוי הכוח לבין מיופה הכוח), שמסמיך את מיופה הכוח לטפל ולייצג את הממנה באותם עניינים המצוינים בייפוי כוח, ליום בו הממנה כבר לא יוכל לנהל את ענייניו, לרבות בעניינים אישיים, כספיים, ורפואיים.

 

אדם המעוניין לערוך ייפוי כוח מתמשך, צריך להיות במועד חתימת ייפוי הכוח המתמשך כשיר וצלול, באופן שיהא מסוגל להבין את משמעות ייפוי הכוח ותוצאות חתימתו עליו.

 

לאחר עריכת ייפוי הכוח המתמשך, חובה להפקיד את המסמך באפוטרופוס הכללי (אחרת אין לו משמעות), ובבואו היום, כאשר הממנה כבר לא יהא מסוגל לדאוג לענייניו, ניתן יהיה להפעיל את ייפוי הכוח המתמשך.

 

במסגרת ייפוי כוח מתמשך על הממנה להחליט באופן מושכל, איך הוא רוצה לראות את חייו כאשר הוא כבר לא יהיה מסוגל לנהל אותם בעצמו באופן שיאפשר לו לחיות בכבוד, כשם שאנשים עושים תכנון ועריכת צוואה לאחר פטירתם.

 

מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה?

הן ייפוי כוח מתמשך והן צוואה הם מסמכים משפטיים בעלי חשיבות רבה מאוד. יחד עם זאת, מדובר במסמכים המתייחסים לפרקי זמן שונים של האדם במהלך חייו.

 

ייפוי כוח מתמשך מתייחס לתקופה שמתחילה מהמועד בו האדם הפך להיות בלתי כשיר ואינו מסוגל עוד לנהל את ענייניו ופוקע כאשר הוא נפטר. לעומת זאת, צוואה נכנסת לתוקף רק לאחר פטירתו של האדם.

 

האם ניתן לבטל ייפוי כוח מתמשך?

 

ייפוי כוח מתמשך ניתן לבטל תמיד - באמצעות שליחת הודעה לאפוטרופוס, גם לאחר שהוא נכנס לתוקף. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם הממנה נותן הוראה במסגרת ייפוי הכוח – שלא לאפשר לו לבטל את ייפוי הכוח המתמשך כאשר הוא יופעל (כאשר הממנה חלילה חולה במחלת נפש וכו'). במקרים כאלה, יש צורך להגיש בקשה לביטול ייפוי הכוח המתמשך לבית המשפט.

 

אין באמור לעיל בכדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי

מאמר זה נכתב על-ידי עו"ד אהוד פאי, המוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך מטעם משרד המשפטים

למידע נוסף לחצו כאן - https://www.felaw.co.il/

 

 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה