כשאתם רואים אותי בכיסא הגלגלים, תגידו "שלום", לא "מה קרה?"


פיית'ן פאלון לא מבינה למה הדבר הראשון שאנשים חדשים שהיא פוגשת שואלים הוא "מה קרה לך", רק בשל העובדה שהיא מתניידת בכיסא גלגלים. היא רוצה להעביר מסר חשוב לכולם: אנחנו אנשים ולא אובייקטים, ואנחנו ראויים לכבוד ולגבולות כמו לכל אחד אחר.

מערכת abiliko 28.02.20

אדם מתכופף ומחייך לעבר אישה בכיסא גלגלים. מתוך סרטון של SCOPE

 

פיית'ן פאלון (Faythann Fallon) נולדה וחיה עם תסמונת Osteogenesis Imperfecta והיא כותבת טור חשוב שהתפרסם באתר YAHOO ו-THE MIGHTY.

 וכך היא כותבת:

במהלך חיי כאדם עם מוגבלות פיזית, למדתי שברכת שלום יכולה לבוא בצורות ואופנים שנים. כבמטה קסם, המראה של כיסא הגלגלים שלי גרם ל"שלום" ה"מה שלומך" להעלם לחלוטין.

במקום זה, אני נתקלת ב"את מרגישה טוב?" שהתשובה לה משתנה בהתאם ליום. נתקלתי גם ברבים ששאלו אותי "מה קרה לך?". אני תמיד מפלבלת עיניים במבוכה למשמע השאלה, עד שאני מבינה שהמראה של כיסא הגלגלים בהכרח אומר שמשהו קרה. בכנות, הדבר היחיד שקרה הוא שנולדתי. זה לא סיפור ממש מעניין, תסמכו עליי.

מאחר שדברים נוטים לבוא לעולם בשלשות, נתקלתי גם בשאלה "למה את בכיסא גלגלים?".

השאלה הזאת מגיעה לרוב מילדים ואין לי בעיה לענות עליה, אך זה עדיין מפליא אותי כשהיא מגיעה ממבוגרים. זה לא כאילו אני ניגשת אליהם ושואלת "למה אתם הולכים?"

אף שהייתי רוצה להאמין שה"ברכות" האלה באות מכוונות טובות, אני יודעת שהן באות מתוך בורות. אני מאמינה שהחברה מתייחסת לאנשים עם מוגבלות כאובייקטים. אובייקטים שנמצאים כאן כדי לעורר השראה, כדי לחנך אנשים אחרים, כדי לעורר רחמים.

צר לי לפוצץ את הבועה הזאת, אך זה לא כך. אנו ראשית לכל אנשים, ואנו ראויים לכבוד ולגבולות כמו כל אדם אחר.

האם יש רגעים ומצבים שאין לי בעיה לדבר על המוגבלות שלי? בוודאי. עם זאת אני לא חייבת לספק את התיק הרפואי שלי בשניות הראשונות להיכרות עם אנשים.

אז כאנשים ללא מוגבלות שאולי קוראים את הטור הזה, אנא חישבו כיצד הייתם רוצים שיפנו אליכם. ואז שאלו את עצמכם "מדוע שאפנה לאדם עם מוגבלות באופן אחר?"
לעולם לא מאוחר מדי להחליף את "מה קרה לך?" פשוט ב"שלום".

 

לטור המקורי

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה