שאלה של הגדרה


נכים? בעלי מוגבלות? אנשים עם מוגבלות או שמא בעלי צרכים מיוחדים? מה ההגדרה הנכונה והמועדפת? גם אם "אנשים עם מוגבלות" נתפס כמונח ה'נכון', לא חסרים אנשים הבוחרים להגדיר עצמם דווקא במה שנתפס ככינוי גנאי.

מערכת abiliko 18.01.20

בשבוע שעבר צויין בישראל יום הלשון העברית, ובמסגרתו פרסמו מספר גופים וארגונים כמו נציבות שוין זכויות לאנשים עם מוגבלות ונגישות ישראל פוסטים הקוראים להשתמש במונח "אנשים עם מוגבלות" המציב את האדם במרכז ומדגיש את השיוויון, העוצמה והמכנה המשותף בין כולם, ולא "בעלי מוגבלות", "מוגבלים", "נכים" או "בעלי צרכים מיוחדים". הטיעון בסיסי וברור - אנו אנשים קודם, לפני המוגבלות, והמוגבלות איננה מגדירה אותנו ואין לנו בעלות עליה. 

 

 

ואף שהמונח הזה הוא המקבל בימים אלה אין זה מן הנמנע שבעתיד הוא יוקע כחסר רגישות או התאמה לאקלים החברתי או הפוליטי שישרור. מעבר לכך, גם היום אין הסכמה כוללת שזהו המונח הנכון והראוי, וישנם לא מעט אנשים המגדירים עצמם כנכים (ובאנגלית disabled ואף crippled) לעתים מתוך התרסה או כאמירה.

 

בטור שכתבה האקטיביסטית אלכס דייסי באתר WheelchairRapunzel היא מסבירה שלא פקפקה בגישת "אנשים קודם" שלמדה באוניברסיטה עד שהבינה שבעצם המוגבלות היא חלק אינגרלי מהזהות שלה בנוסף להיותה כותבת, פעילה חברתית, יוצרת ובחורה מוזרה ושנונה.

המונח שהכי מעצבן אותה הוא "צרכים מיוחדים". ומדוע?

"המילה 'מיוחדים' מניחה שהצרכים שלי הם שונים, עודפים או מיותרים. בעוד שהצרכים שלי ממומשים לעתים באופן שונה מהאחרים (אני זקוקה לעזרה בניגוב בישבן), אלה אותם הצרכים כמו כל אדם אחר. הגדרתם כ"מיוחדים" גורמת לי להרגיש כנגועה בסטיגמה ושונה עוד יותר מהאופן שבו אני מרגישה ממילא. כיצד אנו יכולים לפעול להכללה ונגישות שווה כשהצרכים שלנו הם 'מיוחדים'? אם איננו מסוגלים לנרמל את הצרכים של האנשים הנכים, אנו נישאר בתוך קופסה קטנה שהחברה סימנה כ'אחרים'," ומוסיפה, "אינני טוענת שאנו לא שונים...אך זהו מונח סובייקטיבי. וזה מפני שלכל אדם ישנם צרכים שונים, העדפות שונות ודרכים שונות לחיות את חייו - זה לא דבר ייחודי עבור הנכים."

 

וזה מזכיר את הסרטון שעלה לרשת לפני שנתיים והבהיר שאם חינוך, אפשרויות תעסוקה, חברים ואהבה הם צרכים מיוחדים אז כולנו אנשים עם צרכים מיוחדים. ואם לא, אז אנשים עם תסמונת דאון (ומוגבלויות בכלל) נזקקים לאותם צרכים בדיוק, אולי רק באופן אחר.

 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה