"תפסיקו להפיץ סרטונים ויראליים של תינוקות חירשים השומעים בפעם הראשונה"


השחקן והאקטיביסט החירש נייל דימרקו קורא לכולם להפסיק להפיץ את הסרטונים האלה שמציגים תמונה מעוותת וחלקית של התינוק החירש כ"פגום" הדורש תיקון, מאדירים את הדיבור כשפת התקשורת האמיתית ומתעלמים מהחשיבות והיעילות של שפת הסימנים

מערכת abiliko 01.01.20

כל אחד מאיתנו נתקל לפחות פעם אחת בסרטון המוצג כ"מרגש" ו"מעורר השראה" שבו מחברים לתינוק חירש מכשיר שמיעה שבעזרתו הוא שומע לראשונה את קולה של אימו. הסרטונים האלה נעשים ויראליים.
השחקן, הדוגמן והאקטיביסט החירש נייל דימרקו קורא להפסיק להפיץ את הסרטונים האלה. בטור באתר METRO מסביר דימרקו שהסרטונים האלה הם עוד סוג של "פורנו השראה" המחפיצים את האדם עם המוגבלות (אנשים בכיסאות גלגלים, עם תסמונת דאון, עיוורים ואחרים) לטובת הנאה של אנשים ללא מוגבלות; המציגים את התינוק החירש כ"פגום" שבשמיעתו עובר "תיקון"; המציגים את השפה האוראלית כשפה היחידה המשמעותית ומתעלמים מהחשיבות והייחוד של שפת הסימנים; המציגים את רגע השמיעה כסוף התהליך ואינם מראים שנים של עבודה קשה ומתסכלת של הילד החירש מול קלינאי תקשורת ומומחי שפה בניסיון להשיג דיבור קוהרנטי. 
בנוסף לכך החברה הכללית, הוא כותב, אינה מעניקה מספיק כלים עבור החירשים כדי לפתח כישורי שפה נאותים, בעיקר בשנות החיים הראשונות, מה שמותיר אנשים חירשים המתקשים לסיים את לימודיהם ולהתקבל לעבודה.
דימרקו מבהיר שאין שום דבר רע במתן אפשרות לילד לשמוע בעזרת כלים טכנולוגיים, אך הבעיה נוצרת כשהענקת הכלים האלה נחשבת לסוף התהליך ולא עוד אחד מדרכי תקשורת ושפה לילד החירש.
וזה מה שאנו בעצם צריכים לחגוג, הוא מסכם: לא את השמיעה עצמה אלא את הרגע המשמעותי שבו ילד רוכש כישורי שפה, מכל סוג.
וכדי להבין את זה צריך פשוט להסתכל בסרטונים של תינוקות חירשים מתמוגגים וצוחקים בעת שמדברים אליהם וקוראים להם בשפת הסימנים, כשהם יוצרים תקשורת ושפה עם העולם.
 תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה