סכיזופרניה בקרב ילדים


נובמבר 2008, סכיזופרניה הינה מחלה הגורמת למחשבות מוזרות, רגשות חריגים והתנהגות בלתי רגילה. זוהי מחלה פסיכיאטרית בלתי נפוצה אצל ילדים וקשה לזהות אותה בשלביה המוקדמים.

מערכת abiliko בריאות הנפש 28.03.10

סכיזופרניה בקרב ילדים

 מהי סכיזופרניה?
סכיזופרניה הינה מחלה הגורמת למחשבות מוזרות, רגשות חריגים והתנהגות בלתי רגילה. זוהי מחלה פסיכיאטרית בלתי נפוצה אצל ילדים וקשה לזהות אותה בשלביה המוקדמים. התנהגותם של ילדים ובני נוער בעלי סכיזופרניה עשויה להיות שונה מזו של בוגרים בעלי מחלה זו.
ראיות מצטברות מצביעות על כך שלסכיזופרניה שורשים נוירו-התפתחותיים. הופעתם של תסמיני סכיזופרניה לפני גיל 12 הינה נדירה (נדירה פי שישה מאלה שמתחילים בבגרות), אך חשוב לחקור מקרים אלה כדי להבין הפרעה זו.
נראה כי נזק נוירו-התפתחותי הינו גדול יותר בסכיזופרניה של ילדים מאשר בסוג המתחיל בבגרות. רוב הילדים הסכיזופרניים מגלים עיכובים בשפה ובתפקודים אחרים, הרבה לפני שמופיעים התסמינים הפסיכוטיים שלהם (הזיות, אשליות והפרעת חשיבה), בדרך כלל בגיל שבע או מאוחר יותר. בשנות החיים הראשונות, לכ-30% מילדים אלה יש תסמינים ארעיים של הפרעה התפתחותית נרחבת, כגון התנענעות, עוויתות ונפנוף בידיים. הסרטות ביתיות מהילדות מצביעות על התפתחות מוטורית לא חלקה, כמו זחילה לא רגילה, אצל חולי סכיזופרניה המתחילה בבגרות. לילדים עם סכיזופרניה עשויות להיות הפרעות חמורות עוד יותר מבחינה זו; הם גם יותר חרדים ומגלים שיבושים רבים יותר משחולים בסכיזופרניה המתפרצת בבגרות היו בילדותם.

סימני אזהרה מוקדמים:
• קושי להבחין בין חלומות למציאות
• ראייה של דברים ושמיעת קולות שאינם אמיתיים
• חשיבה מבולבלת
• מחשבות ורעיונות חדים ומשונים
• דכדוכים קיצוניים
• התנהגות מוזרה
• הרעיון שאנשים "רודפים אחריהם"
• התנהגות צעירה מהגיל הכרונולוגי
•  חרדות ופחדים קשים
• בלבול בין טלוויזיה או סרטים למציאות
• בעיות קשות ברכישת חברים ושמירה עליהם

התנהגותם של ילדים בעלי מחלה זו עשויה להשתנות עם הזמן. הפסיכוזה הסכיזופרנית מתפתחת בהדרגה אצל ילדים, בלי ההתפרצות הפסיכוטית הפתאומית המתרחשת לפעמים אצל מתבגרים ובוגרים. ילדים עשויים להתחיל לדבר על רעיונות ופחדים מוזרים. הם עשויים להתחיל להיצמד להוריהם או לומר דברים לא הגיוניים. ילדים שפעם נהנו מיחסים עם אחרים עשויים להיהפך לביישניים או מסוגרים יותר ולהיראות כנמצאים בעולם משלהם.

טיפול
אבחון וטיפול רפואי מוקדמים הינם חשובים. ילדים עם הבעיות והתסמינים שצוינו למעלה חייבים לעבור הערכה מקיפה. ייתכן שילדים אלה צריכים תכניות טיפול אינדיווידואליות המערבות מקצוענים אחרים. שילוב של תרופות וטיפול אינדיווידואלי, טיפול משפחתי ותכניות ייעודיות (בית ספר, פעילויות וכו') נחוצות פעמים רבות. תרופות פסיכיאטריות יכולות לעזור לרבים מהתסמינים ומהבעיות המזוהים.
נראה כי תרופות אנטי-פסיכוטיות סטנדרטיות מועילות לילדים ומתבגרים סכיזופרניים, וכי התרופה הלא-רגילה clozapine עוזרת לפחות למחצית מאלה שלא מגיבים לתרופות רגילות. בחלק מהמקרים, נראה כי התסמינים הפסיכוטיים שלהם נעלמים לחלוטין. למרבה הצער, ילדים עשויים להיות רגישים יותר מאשר בוגרים להשפעות הרעליות של clozapine; על כשליש מהם לחדול מלקחת אותה בגלל תופעות הלוואי. כיום נבדקות תרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות יותר שעשויות להיות בטוחות יותר ויעילות באותה מידה.
הורים צריכים לבקש מרופא המשפחה או מרופא הילדים שלהם להפנות אותם לפסיכיאטר של ילדים ומתבגרים בעל הכשרה ומיומנות ספציפיים בהערכה, אבחון וטיפול בילדים עם סכיזופרניה.

http://www.nmha.org/index.cfm?objectid=C7DF980C-1372-4D20-C8BA1DC89DBEAD32

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה