אתר הקהילות והמומחים
המקיף בישראל בתחום המוגבלויות
הרשם
מעוניין להפנות שאלה לקהילה?
חפש
חפש הכל    חפש אנשים    חפש בשאלות ותשובות

אוטיזם

סכיזופרניה בקרב ילדים

נובמבר 2008, סכיזופרניה הינה מחלה הגורמת למחשבות מוזרות, רגשות חריגים והתנהגות בלתי רגילה. זוהי מחלה פסיכיאטרית בלתי נפוצה אצל ילדים וקשה לזהות אותה בשלביה המוקדמים.

28/03/10

סכיזופרניה בקרב ילדים

 מהי סכיזופרניה?
סכיזופרניה הינה מחלה הגורמת למחשבות מוזרות, רגשות חריגים והתנהגות בלתי רגילה. זוהי מחלה פסיכיאטרית בלתי נפוצה אצל ילדים וקשה לזהות אותה בשלביה המוקדמים. התנהגותם של ילדים ובני נוער בעלי סכיזופרניה עשויה להיות שונה מזו של בוגרים בעלי מחלה זו.
ראיות מצטברות מצביעות על כך שלסכיזופרניה שורשים נוירו-התפתחותיים. הופעתם של תסמיני סכיזופרניה לפני גיל 12 הינה נדירה (נדירה פי שישה מאלה שמתחילים בבגרות), אך חשוב לחקור מקרים אלה כדי להבין הפרעה זו.
נראה כי נזק נוירו-התפתחותי הינו גדול יותר בסכיזופרניה של ילדים מאשר בסוג המתחיל בבגרות. רוב הילדים הסכיזופרניים מגלים עיכובים בשפה ובתפקודים אחרים, הרבה לפני שמופיעים התסמינים הפסיכוטיים שלהם (הזיות, אשליות והפרעת חשיבה), בדרך כלל בגיל שבע או מאוחר יותר. בשנות החיים הראשונות, לכ-30% מילדים אלה יש תסמינים ארעיים של הפרעה התפתחותית נרחבת, כגון התנענעות, עוויתות ונפנוף בידיים. הסרטות ביתיות מהילדות מצביעות על התפתחות מוטורית לא חלקה, כמו זחילה לא רגילה, אצל חולי סכיזופרניה המתחילה בבגרות. לילדים עם סכיזופרניה עשויות להיות הפרעות חמורות עוד יותר מבחינה זו; הם גם יותר חרדים ומגלים שיבושים רבים יותר משחולים בסכיזופרניה המתפרצת בבגרות היו בילדותם.

סימני אזהרה מוקדמים:
• קושי להבחין בין חלומות למציאות
• ראייה של דברים ושמיעת קולות שאינם אמיתיים
• חשיבה מבולבלת
• מחשבות ורעיונות חדים ומשונים
• דכדוכים קיצוניים
• התנהגות מוזרה
• הרעיון שאנשים "רודפים אחריהם"
• התנהגות צעירה מהגיל הכרונולוגי
•  חרדות ופחדים קשים
• בלבול בין טלוויזיה או סרטים למציאות
• בעיות קשות ברכישת חברים ושמירה עליהם

התנהגותם של ילדים בעלי מחלה זו עשויה להשתנות עם הזמן. הפסיכוזה הסכיזופרנית מתפתחת בהדרגה אצל ילדים, בלי ההתפרצות הפסיכוטית הפתאומית המתרחשת לפעמים אצל מתבגרים ובוגרים. ילדים עשויים להתחיל לדבר על רעיונות ופחדים מוזרים. הם עשויים להתחיל להיצמד להוריהם או לומר דברים לא הגיוניים. ילדים שפעם נהנו מיחסים עם אחרים עשויים להיהפך לביישניים או מסוגרים יותר ולהיראות כנמצאים בעולם משלהם.

טיפול
אבחון וטיפול רפואי מוקדמים הינם חשובים. ילדים עם הבעיות והתסמינים שצוינו למעלה חייבים לעבור הערכה מקיפה. ייתכן שילדים אלה צריכים תכניות טיפול אינדיווידואליות המערבות מקצוענים אחרים. שילוב של תרופות וטיפול אינדיווידואלי, טיפול משפחתי ותכניות ייעודיות (בית ספר, פעילויות וכו') נחוצות פעמים רבות. תרופות פסיכיאטריות יכולות לעזור לרבים מהתסמינים ומהבעיות המזוהים.
נראה כי תרופות אנטי-פסיכוטיות סטנדרטיות מועילות לילדים ומתבגרים סכיזופרניים, וכי התרופה הלא-רגילה clozapine עוזרת לפחות למחצית מאלה שלא מגיבים לתרופות רגילות. בחלק מהמקרים, נראה כי התסמינים הפסיכוטיים שלהם נעלמים לחלוטין. למרבה הצער, ילדים עשויים להיות רגישים יותר מאשר בוגרים להשפעות הרעליות של clozapine; על כשליש מהם לחדול מלקחת אותה בגלל תופעות הלוואי. כיום נבדקות תרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות יותר שעשויות להיות בטוחות יותר ויעילות באותה מידה.
הורים צריכים לבקש מרופא המשפחה או מרופא הילדים שלהם להפנות אותם לפסיכיאטר של ילדים ומתבגרים בעל הכשרה ומיומנות ספציפיים בהערכה, אבחון וטיפול בילדים עם סכיזופרניה.

http://www.nmha.org/index.cfm?objectid=C7DF980C-1372-4D20-C8BA1DC89DBEAD32

הדפסה
הוספת תגובה
תגובות
סגור הכל | פתח הכל
אין תגובות לכתבה

המומחים והארגונים הנבחרים

ברמדיקס
המרכז הרפואי למימוש זכויות רפואיות הראשון בישראל.
חנה אלג‘ם
אני בעלת נסיון רב בשיפור, ייעול ומיקסום תוצאות לעמותה, מפעילות גיוס המשאבים המתבצעת בה. אני מציעה לחלוק את הידע שצברתי עם עמותות...
משה ורנר- סוכן ביטוח פנסיוני
סוכן ביטוח פנסיוני, התמחות בתחום ביטוחי הבריאות,חיים,סיעוד וחסכון ארוך טווח.

תורמי התוכן הגדולים

אפרת
שלום לכולם, לאחרונה מלאו לי 38 וככל בחורה ממוצעת סיכמתי, השוואתי ונאנחתי עמוקות - כיאה לצד הפולני שלי. כבודקת פוליגרף עם תואר...
ד"ר ירדן לוינסקי
רופא מומחה בפסיכיאטריה. משמש כרופא בכיר בחטיבה הפסיכיאטרית בבי"ח שיבא, במרפאת המבוגרים. בין השאר עובד במרפאה המתמחה בטיפול...

כלים ומידע נוסף

מילון מונחים

לא פעיל זמנית. מצאת ביטוי שאינך מבין עד הסוף? לרשותך באתר מילון מונחים מפורט.

אינדקס

מאגר המומחים ובעלי המקצוע המלא ביותר במקום אחד.

עצות שימושיות

אתה לא הראשון - קבל עצה מבעל ניסיון!

יומן אירועים

היה הראשון להתעדכן על אירועים קרובים.

פרסם אצלנו

קהל יעד מפולח ועוד יתרונות בלעדיים. טלפן עכשיו!

הצטרפו למועדון לקוחות

זה חינם! לחץ כאן והירשם למועדון לקבלת הטבות.

גלרייה

תמונות מפעילות הגופים השונים

קניות

צא למסע קניות בלי לעזוב את המחשב...

שותפים לדרך

קרא עוד על השותפים לחזון שלנו

קהילות
תחומי עניין נבחרים
חיפושים
פופולריים
פורומים
ארגונים ומומחים
בלוגים נבחרים
ארגונים חברתיים
נותני חסות ושותפים
סגור חלון
שלח הודעה
סגור חלון
סגור חלון
כניסה לאתר

לכניסה לאתר יש להזין כתובת מייל וסיסמא:

זכור אותי
התחבר
סגור חלון
תזכורת
משתמש רשום
תזכורת
סגור חלון
דווח על תוכן פוגעני
סגור חלון