10.10.2020 - היום הבינלאומי לבריאות הנפש


השנה, מגפת הקורונה הביאה איתה את החרדות, את הדיכאון, אי ודאות ואובדן התקווה לפתחם של רבים מאזרחי ישראל כמו גם לרבות ממדינות העולם ואולי אפשרה לנו להבין ולו במעט את האנשים שמתמודדים עם המצוקות הנפשיות גם בימים "רגילים". היום הבינלאומי לבריאות הנפש מזכיר שבריאות הנפש זה הסיפור של כולנו.

מערכת ממ“נ 08.10.20

איור לכבוד יום בריאות הנפש העולמי

10.10.20 - היום הבינלאומי לבריאות הנפש
כבכל שנה מצויין היום הבינלאומי לבריאות הנפש ב-10.10. השנה תאריך זה בשבת - חג שני של סוכות ויצויין באירועים בשבוע שלאחריו.

 

השנה, מגפת הקורונה הביאה איתה את החרדות, את הדיכאון, אי ודאות ואובדן התקווה לפתחם של רבים מאזרחי ישראל כמו גם לרבות ממדינות העולם ואולי אפשרה לנו להבין ולו במעט את האנשים שמתמודדים עם המצוקות הנפשיות גם בימים "רגילים".

 

מנתונים רבים עולה שכאחד מכל חמישה אנשים יזדקק במהלך חייו לעזרה נפשית מאיש מקצוע - כלומר, בריאות הנפש בהחלט הסיפור של כולנו, במיוחד בימים אלו, ועדיין אנחנו ממעטים לספר, לשתף ולפנות לעזרה.


אחד האירועים המשמעותיים שיתקיים ב-13.10.2020 הוא כנס לקידום צוותי משבר :

אחת הבעיות החמורות בתחום בריאות הנפש היא היעדר פתרונות במצבי משבר נפשי. בשל כך לא מעט אירועים של אדם עם בעיה נפשית, בעת מצוקה חריפה, הסתיימו באופן טרגי. על רקע זה, העמותות המובילות הפועלות בתחום בריאות הנפש, עורכות כנס שנועד לגבש תכנית פעולה מוסכמת ולקראת יישומה בפועל. 

הכנס, בברכתו של שר הבריאות, יתקיים במסגרת אירועי שבוע בריאות הנפש, בתאריך 13.10.2020 בשעות 9:30-14:30.
לתוכנית המלאה ולהרשמה נא לחצו על הקישור הבא:


ובדומה לשנה שעברה, גם השנה מצאנו לנכון להתייחס למספר מגמות שמסתמנות בישראל :
בצד התקווה :
בשנים האחרונות פחת משמעותית מספר הקשירות בבתי החולים בעיקר בשל לחץ חברתי של מתמודדים, בני משפחות ומובילים חברתיים בתקשורת (זוכרים את קרן נויבך ?), כל זאת ללא תוספת משמעותית ,אם בכלל, של כוח אדם שנדרשת למהלך כזה ובכל זאת מסתבר שאפשר גם אחרת, שאפשר לשמור יותר על צלם האדם.

יוזמות פרטיות שהתחילות במאבקו של פרופ' פסח ליכטנברג הביאו להשקתם של בתים מאזנים כ"חלופת אישפוז". משרד הבריאות "זרם" עם מגמה זו אך השאיר את השירות זמין לעשירים בלבד - כ20-30 אלף ש"ח בחודש. לחלק מהבתים המאזנים יש הסכמים עם קופות החולים שמממנות לאחרונה חלק מהפניות. 

ובמבט פחות מעודד :

לפני כ-5 שנים הוחלה הרפורמה הביטוחית שאמורה היתה להביא לשיפור משמעותי בזמינות של שרותי בריאות הנפש - פסיכיאטרים ואנשי טיפול אחרים במסגרת קופות החולים. בפועל קרה ההיפך. קופות החולים מפנים יותר את לקוחותיהם לאנשי מקצוע שבהסדר (בהשתתפות בתשלום) ואלו נאלצים לא פעם לפנות לשוק הפרטי.
בתי החולים הפסיכיאטרים ממשיכים להיות עמוסים ולמעשה בכך נמנעת האפשרות לבחור מקום אשפוז (זוכרים שהתנאי הוא תפוסה נמוכה מ-95% ?).

מענים בתחומים רבים וחשובים לא פותחו בהתאמה לצורך ,הן בצד הטיפולי והן מההיבט השיקומי. ונשארו הרחק מאחור ביניהם - תחלואה כפולה (מחלה נפשית והתמכרות), הפרעות אכילה ופגיעות מיניות והדרך עוד ארוכה.

בני המשפחות נושאים בעיקר העומס הנפשי והכלכלי בטיפול ביקיריהם המתמודדים ואינם מיודעים כהלכה על הזכויות המגיעות ליקיריהם המתמודדים ולהם.
בני משפחה למתמודד/ת יכולים לפנות לאחד ממרכזי התמיכה  לקבלת סיוע וליווי - הסיוע במרכזים אלו מגוון וללא תשלום.
לפרטים על מרכזי המשפחות >

אתם מוזמנים/נות להתייחס ולהוסיף

 

 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה