10.10.2019 - היום הבינלאומי לבריאות הנפש


כשליש מהאוכלוסייה יזדקק בשלב מסוים במהלך חייו לטיפול נפשי. אף אחד לא מחוסן בפני זה. ובכל זאת יש עדיין רתיעה מלדבר על בריאות הנפש כמו על כל תחום בריאות אחר. היום הבינלאומי לבריאות הנפש נזכיר שבריאות הנפש זה הסיפור של כולנו.

מערכת ממ“נ 10.10.19

איור לכבוד יום בריאות הנפש העולמי

10.10 - יום הבינלאומי לבריאות הנפש
מנתונים רבים עולה שכאחד מכל חמישה אנשים יזדקק במהלך חייו לעזרה נפשית מאיש מקצוע - כלומר, בריאות הנפש בהחלט הסיפור של כולנו ועדיין אנחנו ממעטים לספר, לשתף ולפנות לעזרה.


בשנים האחרונות מסתמנות בישראל מספר מגמות שראוי להתייחס אליהם :
בצד התקווה :
בשנתיים האחרונות פחת משמעותית מספר הקשירות בבתי החולים בעיקר בשל לחץ חברתי של מתמודדים, בני משפחות ומובילים חברתיים בתקשורת (זוכרים את קרן נויבך ?), כל זאת ללא תוספת משמעותית ,אם בכלל, של כוח אדם שנדרשת למהלך כזה ובכל זאת מסתבר שאפשר גם אחרת, שאפשר לשמור יותר על צלם האדם.

יוזמות פרטיות שהתחילות במאבקו של פרופ' פסח ליכטנברג הביאו להשקתם של בתים מאזנים כ"חלופת אישפוז". משרד הבריאות "זרם" עם מגמה זו אך השאיר את השירות זמין לעשירים בלבד - כ20-30 אלף ש"ח בחודש. למרות שעלות יומית בהם נמוכה יותר מעלות יום אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי שלא להזכיר היבטים נוספים, רק חלק קטן מהפניות לחלק מהבתים ממומן ע"י קופות החולים (למיטב ידיעתנו - קופ"ח כללית עדיין לא ב"מגרש")

ובמבט פחות מעודד :

לפני כ-4 שנים הוחלה הרפורמה הביטוחית שאמורה היתה להביא לשיפור משמעותי בזמינות של שרותי בריאות הנפש - פסיכיאטרים ואנשי טיפול אחרים במסגרת קופות החולים. בפועל קרה ההיפך. קופות החולים מפנים יותר את לקוחותיהם לאנשי מקצוע שבהסדר (בהשתתפות בתשלום) ואלו נאלצים לא פעם לפנות לשוק הפרטי.
בתי החולים הפסיכיאטרים ממשיכים להיות עמוסים ולמעשה בכך נמנעת האפשרות לבחור מקום אשפוז (זוכרים שהתנאי הוא תפוסה נמוכה מ-95% ?).

מענים בתחומים רבים וחשובים לא פותחו בהתאמה לצורך ,הן בצד הטיפולי והן מההיבט השיקומי. ונשארו הרחק מאחור ביניהם - תחלואה כפולה (מחלה נפשית והתמכרות), הפרעות אכילה ופגיעות מיניות והדרך עוד ארוכה.

בני המשפחות נושאים בעיקר העומס הנפשי והכלכלי בטיפול ביקיריהם המתמודדים ואינם מיודעים כהלכה על הזכויות המגיעות ליקיריהם המתמודדים ולהם.
בני משפחה למתמודד/ת יכולים לפנות לאחד ממרכזי התמיכה  לקבלת סיוע וליווי - הסיוע במרכזים אלו מגוון וללא תשלום.
לפרטים על מרכזי המשפחות >

אתם מוזמנים/נות להתייחס ולהוסיף

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה