נכנסים למסך - צעדים מעודדים בהשתלבות אנשים עם מוגבלות בטלוויזיה


כשרשת CBS בארה"ב חתמה על אמנה להגדלת הייצוג וההשתתפות של אנשים עם מוגבלות בהפקות עתידיות ושחקנית עם שיתוק מוחין מצטרפת לצוות של אופרת סבון ותיקה, נראה ששוק הטלוויזיה מתקדם לקראת ייצוג מגוון ומכליל יותר

מערכת abiliko 28.06.19

שלט הכניסה בגבעות הוליווד עם לוגו של כיסא גלגלים

 עיבוד תמונה: תמר קצירי, לינק 20

בחודשים האחרונים נראה שישנה התעוררות של שוק הטלוויזיה בפתיחותו לייצוג מגוון ואמיתי יותר של אנשים עם מוגבלות.

כך, משמח היה לקרוא שרשת CBS, אחת מרשתות הטלוויזיה הגדולות והמשפיעות בארצות הברית, חתמה ביוזמת קרן משפחת רודרמן על אמנת הגיוון והשילוב. במסגרתה, התחייבה הרשת להכיר בחשיבות השילוב כחלק מתפיסת הגיוון, להרחיב משמעותית את כמות אודישנים לשחקנים עם מוגבלויות בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע, וכן את ייצוגם האותנטי בהוליווד.

כמה ימים אחר כך התפרסם שמייסון זאיד, שחקנית וקומיקאית עם שיתוק מוחין, מצטרפת לצוות של אופרת הסבון General Hospital בתפקיד עורכת הדין זארה אמיר. זאיד למדה משחק והצטיינה, אך התקשתה להשיג תפקידים בשל המוגבלות שלה. ההצטרפות שלה לצוות התכנית היא צעד חשוב לנוכחות של אנשים עם מוגבלות גם מהסיבה שהדמות שלה, כפי שנראה, לא שמה את המוגבלות במרכז תשומת הלב אם כי היא ודאי תהיה נוכחת.

 

בכתבה מקיפה במדור תרבות של מגזין "ליברל" סוקרת רותה קופפר את השינויים שחלו בתקופה האחרונה בייצוג של אנשים עם מוגבלות בטלוויזיה: מהסדרה החדשה ופורצת הדרך "SPECIAL" בנטפליקס המציגה את דמותו של ריאן, שהוא הומו עם שיתוק מוחין, דרך "הרופא הטוב", "על הספקטרום" הישראלית וג'יי-ג'יי הממזרי בסדרה SPEECHLESS ועד משתתפים עם מוגבלות בתוכניות "האח הגדול", "הישרדות" ו"המרדף" אצלנו בארץ. יש שינוי בטלוויזיה, יותר פתיחות לייצוגים מגוונים ואותנטיים של מוגבלויות, אך המרחק לייצוג אמיתי עדיין רחוק גם באופן הצגת הדמויות וגם בהשתתפות של שחקנים עם מוגבלות.

"מסקר שפורסם בחודש מרץ השנה עלה שאחד מכל ארבעה אמריקאים סובל ממגבלה כלשהי, אך לפי סקר של GLAAD, ארגון המנטר ומעודד את הייצוג של השונה בטלוויזיה האמריקאית, ב־2018–2019 רק 2.1% מהדמויות הקבועות בפריים טיים האמריקאי, ברשתות הארציות, היו בעלות מגבלה. כלומר בתוך שלל הדמויות הקבועות על המסך, רק 18 היו של אנשים שלהם מגבלות פיזיות. מחקר נוסף מצא שמתוכן רק 5% שוחקו על ידי שחקנים בעלי מוגבלויות. 95% היו שחקנים ללא מגבלות פיזיות," כותבת קופפר.

 

והשבוע התפרסם כי תנועת לינק 20 ביוזמת קרן משפחת רודרמן פנתה לשידורי קשת עם בקשה לשלב אנשים עם מוגבלות בעונה הבאה של "חתונה ממבט ראשון". "התוכנית משדרת כבר שתי עונות," נכתב בפנייה, "ועד כה השתתפו בה 24 אנשים. כל משתתפי התוכנית הם בגילאי 29-37, ממעמד סוציו-אקונומי בינוני, כולם אנשים ללא מוגבלות, יהודים בעלי משקל ממוצע ומטה מזאת. התוכנית מאפשרת לצופים הצצה למפגשים רומנטיים בין מחותנים, אולם כל המועמדים למציאת אהבה הם אנשים מאוד מסוימים שאף תכונה אובייקטיבית שלהם אינה חורגת מנורמות חברתיות כלשהן. המסר המובלע מליהוק כזה הוא שחתונה ואהבה אינם דברים שנוגעים לאנשים עם מוגבלות, אנשים שאינם 'נאים' לפי ההגדרות המקובלות או שעברו את הגיל שבו אמורים להתחתן. מסר מובלע נוסף הוא שמקומם של אנשים 'כאלה' אינם בטלוויזיה ובוודאי לא בשעות הפריים טיים." 

אפשר להתווכח לגבי תכניות ספציפיות ואיכותן, אך בשורה התחתונה המסר הוא שנוכחות מגוונת, אמתית ומייצגת של אנשים עם מוגבלות יכולה להסיר חסמים, לשנות עמדות ולתרום להשתלבות והכלה שלהם בחברה. כשהטלוויזיה תראה את הפנים המגוונות של אנשים עם מוגבלות - יפים ופחות יפים, שמנים ורזים, אדיבים ומנייקים, מצחיקים ומכעיסים, סטרייטים ולהט"בים - הצופים גם יפקחו את העיניים לראות את הנוכחות המגוונת שלהם בחברה.

 


באותו עניין:

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה