"קווירית מספיק כדי לדעת מה אני רוצה, מוגבלת מספיק כדי שיתעלמו ממני"


בעיצומו של חודש הגאווה הטור של יולנדה ורגאס בא להזכיר: לא רק שאנשים עם מוגבלות הם אנשים מיניים אלא גם יש להם מנעד רחב של נטיות מיניות והגדרות עצמיות, הם יכולים ורשאים לבטא את המיניות שלהם בכל דרך ועם מי שיבחרו.

מערכת abiliko 25.06.19

סמל כיסא גלגלים על דגל הגאווה
בחודש הגאווה המצויין בימים אלה חשוב להזכיר ולציין שבקרב קהילת הלהט"ב יש גם אנשים עם מוגבלות. מה שבעיני רבים הוא מובן מאליו, בעיני אחרים יכול להיתפס כמפתיע: לא רק שאנשים עם מוגבלות הם אנשים מיניים אלא גם יש להם מנעד רחב של נטיות מיניות והגדרות עצמיות כנכים וכהומואים, לסביות, טראנסים, ביסקסואליים וקווירים.
 
בטור ארוך שכתבה האקטיביסטית הנכה יולנדה ורגאס Yolanda Vargas באתר GRACELESS היא מספרת על החוויות שלה כנכה קווירית.
ורגאס כותבת שהיא נכה, קווירית ו-latinx (מילה מעניינת שבאה לתאר אדם ממוצא לטיני אך בלי שייכות מגדרית ספציפית) וגאה!
החברה החיצונית ולעתים גם קהילת הנכים עצמה לא אפשרה לה לבטא את הזהות המגדרית, המינית והנכה שלה אלא מתייחסת אליה לרוב כילדה בת 6 ודוחפת אותה לתחומים המוגדרים והדיכוטומיים של הטרוסקסואליות, שבה נכות עוברת פטישיזציה ושבה אדם עם מוגבלות יכול.ה להיות רק עם אדם אחר עם מוגבלות. בפועל, המיניות והמגדר אנשים עם מוגבלות יכולים להיות מגוונים, נזילים וייחודיים - ממש כמו כל אדם אחר.
לאורך כמעט כל חייה, כותבת ורגאס, היא נתקלה במבוכה, חוסר נוחות ותגובות שליליות כשניסתה לבטא את הזהות שלה שאינה עומדת בהגדרות הרגילות. ואת זה היא מנסה לשנות.
אז איך להתייחס לאדם עם מוגבלות, בדגש על אנשים להטב"ק?
הנה כמה נקודות וטיפים שהיא שמחה לחלוק עם הקוראים:
 
באירועים חברתיים:
1) תמיד תניחו מסוגלות. אל תזלזלו באנשים המבקשים התאמות או מידע.
2) נגישות פיזית של מקום צריכה להיות מובנת מאליה. תמיד תניחו שאדם עם מוגבלות ירצה להגיע לאירוע.
3) אם פרסמתם אירוע המיועד לקווירים/טראנסים בלבד ואדם עם מוגבלות מופיע, סביר להניח שאותו אדם הוא קוויר/טראנס ולא רק "תומך" הקהילה.
 
ליחידים:
1) תמיד תניחו מסוגלות. אל תדברו אלינו כמו אל ילדים.
2) אביזרי ניידות כמו כיסאות גלגלים והליכונים הם חלק מהגוף שלנו. אל תגעו בהם או תזיזו אותם בלי לבקש רשות.
3) אל תשאלו אנשים מה הבעיה שלהם או מה קרה להם מייד עם ההיכרות הראשונית. היו לי לא מעט מקרים שבהם שאלו אותי על המוגבלות שלי לפני ששאלו את השם שלי.
4) אל תתווכחו עם נכים בנוגע להגדרות שלהם את עצמם. אני, למשל, אדם מוגבל. אני גאה בזה. אל תגידו לי שעליי להגדיר עצמי "אדם עם מוגבלות". זה לא משהו שבסמכותכם להחליט.
5) לעזור לאנשים זה יפה, אבל אם אתם שואלים אדם אם הוא זקוק לעזרה והוא אומר לא, הקשיבו לו, אל תעזרו בכל זאת ואל תשאלו שוב ושוב.
6) לעתים לאנשים עם מוגבלות אין יכולת שליטה על הלבוש שלהם, אז אל תביישו אדשים קווייםר/טראנסים אם הם לא מתלבשים.ות באופן מסוים.
7) אל תגידו לאדם שאתם מבינים את המוגבלות שלו כי יש לכם בן משפחה עם אותה מוגבלות.
 
לחברים.ות:
1) הקשיבו למה שנוח לחבר.ה שלכם. לפעמים חברים רוצים להרים אותי מעל מדרגה. לי זה לא נראה בטוח ואני זו שתחליט מה נגיש עבורי והיכן אני מוכנה להסתכן.
2) אל תגרמו לאנשים להרגיש רע אם הם מבטלים ברגע האחרון.הגוף המוגבל הוא בלתי צפוי ולעתים אנו נדרשים להחליט החלטות קשות כדי להיות מסוגלים לעשות דברים.
3) אל תשדכו אותנו לאנשים אחרים רק כי גם להם יש מוגבלות.
4)תהיו מודעים לאפשרויות התחבורה הנגישות המצומצמות שיש לאנשים עם מוגבלות.
5) אל תשוו בין שני אנשים עם מוגבלות כדי לבייש אותם על כך שהם לא עושים יותר.
6) נכים לא קיימים כדי לתת לכם השראה או לגרום לכם להרגיש יותר טוב עם החיים שלכם.
 
לפרטנרים.ות לסקס/רומטיקה
1) תקשרו לפני המגע המיני, גם אם שכבתם בעבר. הגוף שלנו יכול להיות אחר בכל פעם.
2) ודאו שהפרטנר הנכה מרגיש מוגן. זה יכול להיות שאביזר הניידות יהיה בהישג יד או שלא יגעו בחלקים מסויימים בגוף או בתנוחות מסוימות.
3) אתם לא זכאים ל"הנחות" בקשר עם אדם נכה כמו אי-שימוש בקונדום או השתתפות בשלישייה.
4) אתה לא מלאך או קדוש רק כי יצאת עם נכה.
 
וכלל אצבע לכולם: אל תדברו בשמם של אנשים עם מוגבלות. אם מישהו ללא מוגבלות בסביבתכם מניח שאתם מדברים בשמו של מישהו עם מוגבלות, תאמרו לאותו אדם שהאדם עם המוגבלות יכול/ה לתקשר בשם עצמו/ה.
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה