בית סוטריה השרון (בית מאזן בבריאות הנפש) יוצא לדרך


בית סוטריה השרון יוצא לדרך. הבית ימוקם בצפון השרון ויפתח בספטמבר 2019. בשלוש השנים האחרונות התחילה מהפכה בארץ עם הקמת בית סוטריה הראשון ובהמשך בתים מאזנים נוספים, מהפכה באפשרות להציע למתמודדים עם משברים נפשיים קשים אפשרות לעבור אותם בסביבה ביתית, קהילתית ולא שיפוטית, תוך ניסיון להקטין למינימום את הצורך באשפוז פסיכיאטרי.

מערכת ממ“נ 11.06.19

בית סוטריה השרון יוצא לדרך.

בשלוש השנים האחרונות התחילה מהפכה בארץ עם הקמת בית סוטריה הראשון ובהמשך בתים מאזנים נוספים, מהפכה באפשרות להציע למתמודדים עם משברים נפשיים קשים אפשרות לעבור אותם בסביבה ביתית, קהילתית ולא שיפוטית, תוך ניסיון להקטין למינימום את הצורך באשפוז פסיכיאטרי.

בימים אלו אנחנו בעיצומו של הקמת הבית המאזן השלישי של סוטריה ישראל (אחרי בית הגברים ובית הנשים שפועלים בירושלים), שימוקם בצפון השרון. הבית יפתח בספטמבר. 

ההיגיון הטיפולי שמכוון אותנו נשען על הכרה במשברים הנפשיים, כולל מצבים פסיכוטיים, כחלק מהספקטרום של החוויה האנושית וכמצבים שקשורים באופן הדוק לחברה ולסביבה שבה הם מתרחשים. איננו מתייחסים למצבים אלו כאלו מחלות, אלא כאל מצבי קצה קשים ביותר הדורשים סיוע רחב הנוגע להיבטים רבים בחיי האדם. 
בצוות הראשוני של הבית חברים עד כה יפעת ריוב, שתהיה אחראית על הבית ותרכז את צוות המלווים, עמרי אברמוביץ' – עובד סוציאלי ומרכז הכשרות וסטודנטים, ד"ר אורן באר וד"ר עמרי סיני – פסיכיאטרים, וד"ר יאיר צבעוני – פסיכולוג קליני, מנהל הבית. עוד ילוו אותנו צוות סוטריה ירושלים עם פרופ' פסח ליכטנברג היקר, הן מנהלתית והן מקצועית. 
למרות נוכחותם של אנשי מקצוע בצוות, עיקר הטיפול בבית מתבסס על עבודה יומיומית של צוות המלווים והמתנדבים. הגישה שלנו היא שיצירת סביבה ביתית המבוססת על תקשורת, על כבוד והכלה, תוך כדי ניסיון לשמור על שגרת חיים מלאה וטובה, היא עיקר הטיפול. 

השכר למלווה הוא שכר מינימום, עם תוספת שעות נוספות, נסיעות, והפרשות אחרות לפי החוק. אנו מקווים שהעשייה המיוחדת יחד עם הדרכה ועבודה צוותית מרובה יהוו גמול נוסף על העבודה. העבודה היא במשמרות, כולל לילות וסופי שבוע, ופתוחה לכל מי שמרגיש מתאים לסוג עבודה כזה. בעלי ידע מניסיון וסטודנטים למקצועות טיפוליים מוזמנים לפנות, אך אין זו דרישה. נדגיש שמדובר בעבודה הכוללת גם לקחת חלק בחיי היומיום של הדיירים, כולל בישול וניקיון משותפים, וגם השתתפות בקבוצות ופעילויות והעברה של תכנים מעולמו של המלווה. כיוון שהבית מטבעו מקבל אנשים במשברים קשים, כדאי לקחת בחשבון שנדרשת יכולת התמודדות עצמאית עם לחץ ויכולת לשיקול דעת במצבים אלו. 
מעבר לגיוס מלווים, נשמח לקבל הצעות להתנדבויות ופעילויות בבית והצעות לשיתופי פעולה.
מוזמנים לכתוב כמה מילים על מה שמביא אתכם לרצות להצטרף אלינו, יחד עם קורות חיים ל : soteria.hasharon@gmail.com
או ל ytzivoni@gmail.com
במידה ויש לכם תחומי עניין מיוחדים שאתם חושבים שיכולים להעשיר את המתמודדים – נשמח כבר לדעת. 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה