מידע לקראת בחירות 2019


כמה דברים שכדאי לדעת לקראת יום הבחירות בעזרת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

מערכת abiliko 05.04.19

בחורה צעירה עם מוגבלות מגישה פתח לוועדת קלפי

ביום שלישי השבוע יתקיימו הבחירות לכנסת ה-21. נושא הזכויות של אנשים עם מוגבלות לא תפס מקום רב בקמפיינים של המפלגות, ולמרבה הצער המוגבלויות הוצגו לא פעם באור שלילי. לא כל המפלגות מתייחסות לאנשים עם מוגבלות במצע שלהן וחבל. 

ישנם מספר מועמדים עם מוגבלויות המתמודדים במסגרת המפלגות השונות אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" מוצב במקום ה-12 ברשימת ישראל ביתנו; שירלי פינטו, פעילה חברתית חירשית במקום ב-10 ברשימת הימין החדש; משה מוץ מטלון במקום ה-36 ברשימת כחול-לבן; והח"כ הוותיק אילן גילאון במפלגת מרצ.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פרסמה באתר האינטרנט שלה מידע על הזכויות הנוגעות להצבעה של אנשים עם מוגבלות.

 

קלפי נגישה

לא כל הקלפיות בארץ נגישות, ועל כן אנשים עם מוגבלות בניידות רשאים להצביע בכל "קלפי נגישה מיוחדת" שירצו גם אם היא אינה הקלפי שבה הם הרשומים. מי שמוגבלותו בניידות אינה ניכרת לעין, ומבקש להצביע בקלפי נגישה מיוחדת, יתבקש לחתום על טופס הצהרה בדבר מוגבלותו, בפני מזכיר הקלפי. ההצבעה בה נעשית באמצעות מעטפות כפולות.

לרשימת הקלפיות הנגישות

 

עזרה בהצבעה

ככלל, על אדם להצביע בכוחות עצמו. ואולם, אם אדם אינו מסוגל לבצע את הפעולות המעשיות בתא ההצבעה לבדו בשל מוגבלות (פיזית, חושית, קוגניטיבית או אחרת), החוק מאפשר לו להסתייע במלווה. המלווה יכול לסייע למשל בכניסה לתא ההצבעה, בזיהוי האותיות, בהכנסת הפתק למעטפה וגם בעצם נוכחותו לצד האדם בעת ההצבעה. 

 

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה את הסרטון הבא ביוזמת ארגון אלאור, שמספק שרותים לאנשים עם מוגבלות, כדי לקדם השתתפות של אנשים עם מוגבלות ביום הבחירות: 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה