"לא הייתי רוצה להיוולד כאדם שומע בעד שום דבר בעולם"


הדוגמן והפעיל החברתי נייל דימרקו מספר איך המעבר בילדותו מבית ספר חירשים לבית ספר רגיל השפיע על חייו וכמה הוא גאה בתרבות החירשת שלו.

מערכת abiliko 24.01.19

הדוגמן והפעיל החברתי החירש נייל דימרקו התראיין למגזין "האפינגטון פוסט", שליווה אותו בעת צילומי אופנה. 

"אנשים שומעים שואלים אותי לא פעם אם הייתי רוצה להיוולד כאדם שומע, ואני תמיד עונה שממש לא. הם חיים בעולם השומעים, אני לא מכיר בכלל מה זה קול. אני גאה להיות חירש".

 

 

הוא גדל במשפחה של חירשים ועבר ילדות מאושרת, אוטופית. עד כיתה ה' הוא היה בבית ספר לחירשים, אך הוא הסתקרן איך זה להיות בבית ספר רגיל, אז הוא עבר לבית ספר של שומעים. זה היה הלם תרבות עבורו. הוא היה הילד החירש היחיד והוא התקשה להשתלב, אך אימו לא הייתה מוכנה שיחזור, הוא היה צריך להתמודד! ובדיעבד, הוא אומר, זו הייתה אחת החוויות המשמעותיות ביותר עבורו.

שנים אחר כך הוא השתתף בריאליטי "הטופ-מודל הבא" ושוב חזרה החוויה כמו בכיתה ה' של להיות החירש היחיד בקבוצה של שומעים. לקחו למתמודדים את הטלפונים, לא הייתה לו טכנולוגיה לסייע בתקשורת. הוא ניסה ללמד את המתמודדיםצ האחרים אתצ שפת הסימנים אך חלקם לא היו מעוניינים בכך כלל."בילדותי אף פעם לא ראיתי דוגמן חירש בטלוויזיה והבנתי שיש כאן הזדמנות להביא לשינוי." גם שם הוא שקל לפרוש מהתוכנית אתך נשאר עד סופה.

כשכבר החל להתפרסם ולהתבסס הצעד הבא היה הקמת "קרן נייל דימרקו" הפועלת לסייע להשתלבות של ילדים חירשים בקהילה. בשעות הראשונות אחרי השקת הקרן הוא קיבל מבול של פניות ומיילים של הורים לילדים חירשים שלא ידעו מה לעשות עם ילדיהם ולא היה להם למי לפנות.

"אני גאה בתרבות החירשת שלי ובכך שגדלתי בילדות דו-לשונית. החירשות היא חלק ממני ולא הייתי משנה את זה בעד שום דבר בעולם," אומר דימרקו ומסכם, "אני חווה את העולם אחרת מאנשים שומעים. כדי להסביר את זה אני אומר לאנשים לדמיין שהם הגיעו ממדינה אחרת עם שפה שונה. אני בסך הכול לא שומע, זה הכול".
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה