אנשים עם מוגבלות כועסים על ליהוק מדיר נוסף מסרט בהוליווד


השחקן בריאן קרנסטון, כוכב "שובר שורות", נבחר לגלם את דמותו של מיליונר משותק בעיבוד האמריקאי לסרט "מחוברים לחיים" וקהילת הנכים ברשת רוגשת על המשך ההדרה של שחקנים עם מוגבלות מהתעשייה

מערכת abiliko 16.01.19

בריאן קרנסטון בכיסא גלגלים ממונע לצד קווין הארט מתוך הסרט UPSIDE

 

בשבוע האחרון התפתחה סערה קטנה בקהילת המוגבלויות, בעיקר בארצות הברית, בעקבות עלייתו לאקרנים של הסרט THE UPDIDE - עיבוד אמריקאי לסרט הצרפתי המצליח "מחוברים לחיים". בסרט מגלם קרנסטון מיליונר המשותק בארבע הגפיים שמצוות אליו מטפל שחור וחסר השכלה (קווין הארט). אף שהשניים מנוגדים לגמרי ברקע ובאופי, הם נעשים חברים טובים ויוצאים לכבוש את החיים.

התלונות מופנות כלפי בריאן קרנסטון וכלפי האולפנים שבחרו שוב ללהק שחקן ללא מוגבלות לתפקיד של אדם עם מוגבלות. מספר התפקידים והדמויות של אנשים עם מוגבלות הוא כה נמוך, וכשכבר עולה תפקיד כזה האולפנים בוחרים ללכת על בטוח ולבחור בשחקן המוכר והחם בשוק במקום לתת הזדמנות לשחקן עם מוגבלות אמיתית ולאפשר יותר גיוון של שחקנים על המסכים.

הכעס כלפי קרנסטון הוא גדול במיוחד לאור הסרטון שבו הוא השתתף רק לפני מספר חודשים, שבו סיפר על חשיבות הגיוון (DIVERSITY) בתעשיית הקולנוע, כשבפועל ברגע האמת הוא בחר ללכת על הכסף. קרנסטון עצמו הצדיק את הבחירה שלו בתפקיד בכך שזו "החלטה עסקית של האולפנים". ועל כך למעשה הכעס: האולפנים בוחרים במה שמוֹכֵר ומוּכָּר במקום להביא לגיוון ולהכללה.

 

הקומיקאי טרוור נואה התייחס לנושא בעת צילומי תוכניתו "הדיילי שואו". תחילה, הוא מודה, הוא לא הבין על מה המהומה, הרי תפקידו של שחקן הוא לשחק תפקידים מגוונים שאינם בהכרח הוא, אך בתוך כל הדיונים והוויכוחים באינטרנט הוא נתקל בתגובה אחת מתונה של שחקן עם מוגבלות שטען בפשטות: זה לא שאסור לשחקן ללא מוגבלות לשחק נכה, אבל כששחקנים עם מוגבלות לא מלוהקים לדמויות ללא מוגבלות ובמקביל גם לא נותנים להם את ההזדמנות בכלל לנסות ולקבל את התפקידים המועטים שנכתבים עבורם,אז יש בעיה בתעשייה וזה צריך להשתנות. וזה גם מה ששינה את דעתו של נואה על הנושא.

 

מנגד, השחקנית ג'מילה ג'מיל מספרת שוויתרה על תפקיד של חירשת בסרט קולנוע כדי לא לגזול תפקיד משחקניות חירשות את האפשרות לעבוד ולהתפרנס.
היא אמרה בראיון שהיא אמנם מבינה את הטענה הנגדית שמדובר במשחק וששחקנים ושחקניות צריכים לאתגר את עצמם ואת הקהל ולשחק דמויות שונות (סטרייטים שישחקו להט"בים, לא-נכים שישחקו נכים) אבל כל עוד יש כל כך מעט סרטים עם דמויות עם מוגבלות, יש לתת העדפה לחברי קהילות המיעוטים לשחק את עצמם
"המאבק צריך להיות על כך שיכתבו יותר תפקידים לדמויות עם מוגבלויות כדי שיהיו יותר מחמישה בשנה כאלה שיילקחו על ידי השחקנים המובילים בהוליווד".

 

 ולנו הצופים נותר לבחור באיזה צד ובאלו שחקנים לתמוך.

 


פוסטים קשורים:

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה