עניין של מינוח - "צרכים מיוחדים" או "מוגבלות"?


פעילים ובני משפחה חלוקים לעתים באיזה מונח עדיף להשתמש - "צרכים מיוחדים" או "מוגבלות". מחקר שהתפרסם מעלה שהמונח "צרכים מיוחדים" מעורר יותר אסוציאציות שליליות.

מערכת abiliko 04.01.19

ילד עם מוגבלות בכיסא גלגלים, אבא רוכן לידו ושניהם מחייכים
אף שיופומיזמים (מונחים בלשון נקייה) אמורים להעניק משמעות חיובית במקום המילים שהם מחליפים, לעתים מונחים אלה אינם יעילים. מחקר שהתפרסם ב-Cognitive Research: Principles and Implications בחן את יעילות המונח "צרכים מיוחדים" במקום "מוגבלות". ישנה מחלוקת בחברה בנוגע למילה הנכונה יותר להשתמש בה, כשישנם פעילים והורים הקוראים להשתמש במונח ''צרכים מיוחדים'' לעומת אחרים הרואים בו מונח פוגע וקוראים להשתמש ב''מוגבלות''.
עורכי המחקר קיבצו סדרה של אמירות והציגו אותן בפני 530 נחקרים. האמירות נועדו לבחון באיזו מידה ילדים, סטודנטים ואנשים מבוגרים נתפסו באופן חיובי כשהם מתוארים עם "צרכים מיוחדים", כ-"אנשים מוגבלות", עם מוגבלות ספציפית (למשל ''עיוור'' או 'תסמונת דאון'') או ללא מוגבלות בכלל. התוצאות איששו את הנחות החוקרים שכשאנשים תוארו כ"בעלי צרכים מיוחדים" הם נתפסו באופן שלילי יותר מאשר אלה שהוגדרו כ"אנשים עם מוגבלות" וללא מוגבלות בכלל. אפילו עבור נבדקים מכלל האוכלוסייה שיש להם קשר למוגבלות (לדוגמה, בני משפחה של ילדים עם מוגבלות) היופומיזם "צרכים מיוחדים" לא הוכח כיעיל יותר מהמונח ''מוגבלות".
 
מה המונח המועדף עליכם?
 
את המחקר השלם ניתן לקרוא באתר
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה