5 מיתוסים על חירשים שהגיע הזמן לנפץ


כל החירשים יודעים לקרוא שפתיים? שפת הסימנים היא לא שפה אמיתית? חירשות היא מוגבלות? צפו בסרטון הזה של +AJ שמנסה לנפץ כמה תפיסות בנוגע לחירשות.

מערכת abiliko 13.12.18

אתר +AJ מפיק מספר סרטונים בסדרה UNTOLD AMERICA עם קהילה של חירשים בארצות הברית במטרה לשנות תפיסות בנוגע לחירשים ולחירשוּת. הסרטון האחרון מרכז חמישה מהמיתוסים ומנפץ אותם.

 

מיתוס מספר 1: כל החירשים יודעים לקרוא שפתיים

לא נכון!

כשאנשים שומעים פוגשים חירש הם לעתים חושביןם שאם ידברו בקול רם, הוא ישמע אותם. וזה לא כך, כי הוא חירש. ואז הם יחשבו שהוא יוכל לקרוא את השפתיים אבל זה לא תמיד נכון. חלק מהחירשים קוראים שפתיים כיוון שעשו זאת כל חיהם, אחרים מתקשים בכך ואז פשוט צריך לחזור על הדברים (ולא להגיד "לא חשוב". זה כן חשוב! האדם החירש רוצה להבין על מה מדברים).

 

מיתוס מספר 2: שפת הסימנים אינה שפה אמיתית

לא נכון!

התנועות בשפת הסימנים אינן מקריות אלא מדובר בשפה לכל דבר - נהדרת, עשירה וייחודית עם תחביר, משלב ודקדוק משלה.

 

מיתוס מספר 3: חירשות היא מוגבלות 

לא נכון! 

אמנם חירשים לא שומעים כל מה שאחרים שומעים אך מדוע להתמקד במה שאין ולא במה שיש? ויש המון: שפה ייחודית, קהילה מגובשת שעומדת על שלה ולא נותנת שידירו אותה ותרבות עשירה וגאה.

 

מיתוס מספר 4: כל החירשים דומים

לא נכון!

חירשים מסוימים שומעים באופן חלקי עם מכשיר שמיעה, יש כאלה עם שתל שבלול, אך הם עדיין מגדירים עצמם כחירשים.

יש חירשים מכל הגזעים והמוצאים, יש חירשים להט"בים, קווירים, עם הגדרה מגדרית עצמית משתנה, יש חירשים שהם גם ועיוורים ועוד. זו קהילה מגוונת ולכל אחד ואחת מחבריה זהות אישית שלא מתמקדת רק בחירשות.

 

מיתוס מספר 5: קהילת החירשים היא קהילה סגורה

לא נכון!

לעתים חושבים שהחירשים סגורים בתוך עצמם, שהם נגד השפה המדוברת או כולם נגד שתל השבלול. וזה לא כך. זו קהילה פתוחה וחמה, וכשאדם שומע מתקשר בשפת הסימנים זה מקור לגאווה ושמחה. 

לא צריך לדבר לאט, לא צריך להתנהג באופן מיוחד, פשוט תתנהגו רגיל. אז התקשורת אולי תהיה מורכבת יותר, עם יותר הבעות פנים, תנועות גוף, חיוכים וכתיבה, אבל זה מה שכולם רוצים - לתקשר, להתחבר, לדבר.

 

אגב, אחד המשתתפים בסרטון הוא שאהים סאנצ'ז - רקדן חירש, שחקן ושר בשפת הסימנים. בסרטון אחר בסדרה הוא מספר שהוא גאה להיות חירש כי הוא לא צריך לשמוע את כל השליליות מסביב ואיך הוא מרגיש את המוזיקה בוויברציות. כיום הוא מנסה לפתח ריקוד שמשלב את שפת הסימנים האמריקאית. מסקרן? גם אותנו! 

 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה