מדד הנגישות העירוני 2018


עד כמה נגישה העיר שלכם? עד כמה התושבים מוכנים ומעוניינים להיות בקשר עם אדם עם מוגבלות? מה עמדות בני הנוער לגביהם? מדד הנגישות העירוני שמתפרסם זו השנה השלישית, מציג את הנתונים ב-15 ערים מרכזיות בארץ.

מערכת abiliko 04.12.18

תמונת הכותרת של מדד הנגישות עם רגליים של ילדה בכיסא גלגלים

זו השנה השלישית שבה מתפרסם מדד הנגישות העירוני.

זהו מיזם משותף לקרן משפחת רודרמן ולקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, מתוך מטרתן המשותפת לחולל שינוי במודעות הציבור להשתתפותם המלאה של אנשים עם מוגבלות בחברה בישראל.
המדד מבקש למדוד את רמת ההשתתפות של אנשים עם מוגבלות בעשרים רשויות שונות במדינת ישראל, על ידי ניתוח של מרכיבים שונים, היוצרים יחד תמונה שלמה:

  • בחינת הנגישות, כפי שנחווית על ידי אנשים עם מוגבלויות שונות, בצריכת שירותים שונים בעיר
  • תחושות ההשתתפות והמעורבות החברתית של אנשים עם מוגבלות המתגוררים בעיר
  • שביעות הרצון הכללית של אנשים עם מוגבלות
  • עמדות הציבור כלפי אנשים עם מוגבלות.

במחקר זה השתתפו 3,029 משתתפים מהאוכלוסייה הבוגרת בעשרים ערים נבחרות בישראל: תל-אביב, ירושלים, חיפה, ראשון לציון, שוהם, נתניה, הרצליה, הוד השרון, כרמיאל, באר-שבע, אשקלון, אשדוד, רמת גן, בני ברק, נצרת, רחובות, חולון, פתח-תקווה, חדרה, טבריה כמו כן השתתפו לראשונה 480 בני נוער בגילאים 18-15 מרחבי הארץ.

 

המחקר מציג ממצאים, הן ברמה הארצית והן ברמה העירונית, לגבי עמדות הציבור בישראל כלפי אנשים עם מוגבלות במגוון מדדים פסיכולוגיים: תפיסות, רגשות, כוונות התנהגות ועמדות הציבור לגבי תפקוד הרשות המקומית ביחס לאנשים עם מוגבלות

הממצאים מראים מגמה כללית של שיפור קטן אך עקבי בעמדות, ברגשות ובהתנהגות הציבור כלפי אנשים עם מוגבלות. בנוסף, בהשוואה לשנים הקודמות, נמצאו שיפור במדד הנגישות המשוקלל בערים השונות בישראל. כמו כן, על רקע הבחירות המקומיות שהתקיימו בשנת 2018, נמצא כי מרבית התושבים מעוניינים שהמועמדים לרשות המקומית יעסקו בקידום מעמדם של אנשים עם מוגבלות. לבסוף, תוצאות המחקר מגלות כי עמדות בני הנוער כלפי אנשים עם מוגבלות פחות מכילות וסובלניות, וכי בני הנוער גבוהים מהאוכלוסייה הבוגרת בהתנהגות מדירה ופוגענית כלפי אנשים עם מוגבלות.

 

לקריאת הדוח המלא היכנסו לאתר מדד הנגישות העירוני.

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה