אושרו בכנסת תקנות "פטור בשל נטל כלכלי כבד מדי" להנגשה עבור בתי עסק קטנים


מי שעומד במבחן הכלכלי שנקבע יהיה זכאי לפטור מהנגשה מסוימת למשך שלוש שנים ובמקומה יהיה חייב בהנגשה חלופית

מערכת abiliko 23.11.18

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פרסמה כי השבוע (20/11/2018) אושרו בכנסת תקנות "פטור בשל נטל כלכלי כבד מדי", וזאת לאחר תהליך ארוך של היוועצות ודיונים. מטרת התקנות לקדם הנגשה של עסקים קטנים ובינוניים תוך התחשבות ביכולת הכלכלית של העסק. הואיל ותקנות הנגישות קובעות כי כל עסק הפתוח לציבור חייב בהנגשה, נוצר צורך לקבוע אילו עסקים אינם חייבים בהנגשות מסויימות מכיוון שעלותן גבוהה מיכולתם הכלכלית. זאת במקום שכל עסק יעשה דין לעצמו.
לפי התקנות שעברו, מי שעומד במבחן הכלכלי שנקבע יהיה זכאי לפטור מהנגשה מסוימת למשך שלוש שנים ובמקומה יהיה חייב בהנגשה חלופית. כך לדוגמא, עסק שהמחזור הכלכלי שלו נמוך מ 1.1 מיליון ₪ לשנה יהיה פטור מביצוע התאמות נגישות יקרות במיוחד (כגון מעלית).

אם העסק אכן פטור, עדיין עליו לבצע את כל יתר התאמות הנגישות (כדוגמאת רמפה, שילוט וכו'), וכן לספק התאמה חלופית כנדרש. בעל עסק יוכל לבחון בעצמו האם הוא עומד בדרישות הפטור ואם כן הוא זכאי לפטור שיעמוד בתוקף למשך תקופה של שלוש שנים. התקנת התקנות מבהירה כי ככלל כל מי שהמחזור הכספי שלו גבוה יותר מזה שנקבע בתקנות חייב להנגיש באופן מלא.
בנציבות מקווים כי בכך כל גוף יידע בוודאות מה עליו לעשות בתחום הנגישות והסקטור הפרטי יעמוד בחובותיו וייצור מרחב ציבורי נגיש עבור כולם.

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה