קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מה עלה בגורלה של הרפורמה בבריאות הנפש?


הקול שבפנים מתוך הבלוג של הקול שבפניםביולי 2015 נכנסה לתוקף הרפורמה בבריאות הנפש. דו"ח של המועצה הלאומית לבריאות הנפש, שיצא ביולי 2019, שופך אור על הפערים בשירותים הקהילתיים.

מתוך עיון בממצאי הדו"ח עולה כי "כיום התורים דומים לאלו שהיו טרם הרפורמה. כתוצאה מכך אנשים רבים נותרים ללא טיפול ונוצרת אווירה של אוזלת יד ושחיקה של צוותי הטיפול. זמני ההמתנה מגיעים במצבים מסוימים לשנה ויותר, ואינם יכולים להיחשב סבירים על פי כל אמת מידה מקובלת. ישנה זמינות נמוכה של מענה טלפוני במרפאות, ולא אחת גם חוסר אפשרות לתקשורת דיגיטלית (בעיקר במרפאות הממשלתיות)במקרים רבים צרכני שירות ומשפחותיהם מתקשים להיאבק על זכויותיהם, בין היתר על רקע סטיגמה וקשיים נפשיים שמאפיינים את המצב. לכן יש חשיבות רבה להנגשה טובה בהרבה של השירותים והמידע הרלוונטי עליהם.

הדו"ח מדגיש את היעדר השירותים הייעודיים למשברים נפשיים אקוטיים בקהילה. כיום המענה המרכזי, וכמעט היחידי, לטיפול במצבי משבר פסיכיאטריים אקוטיים בישראל הוא חדר המיון ומחלקות בבית החולים הפסיכיאטרי. במדינות מפותחות קיים מגוון עשיר של מנגנוני התערבות במצבי משבר שכאלה, ועל פי אטלס בריאות הנפש של ארגון הבריאות העולמי מ-2014 במדינות מפותחות ההוצאה הלאומית לבריאות הנפש מתחלקת לשלושה חלקים: כשליש מופנה לבתי חולים פסיכיאטריים, כשליש לחלופות אשפוז, למרכזים לטיפול יום ולמענים אחרים שנועדו לייתר את הצורך באשפוז, ושליש לטיפול אמבולטורי שגרתי."לקריאת המאמר המלא: https://www.haaretz.co.il/wellbeing/health-blogs/psychology/uriyamoyal/BLOG-1.7946751

חג שמח מהקול שבפנים


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה