קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


הקשר בין קשרים חברתיים למשברים נפשיים בראי המאה ה-21


הקול שבפנים מתוך הבלוג של הקול שבפנים *פתיח, למי שלא קרא פוסטים קודמים*

אני אוריה, המנהל המקצועי של הקול שבפנים.

אנחנו מספקים שירות למשפחות של צעירים במשבר נפשי, ומגיעים עד לבית המשפחה,

שם ההתערבות מתקיימת בסביבה הטבעית.

המטרה שלנו לאפשר לעבור את המשבר האישי והמשפחתי עם תמיכה אפקטיבית,

להוריד את רמות הסטרס בבית ולעזור ביצירת סדר, ולהוביל לשיפור בתפקודו של הצעיר.ה.

מידע נוסף באתר שלנו: www.voiceover-israel.com

 

והפעם - הקשר בין קשרים חברתיים למשברים נפשיים בראי המאה ה-21

תקציר: טום אינסל הפך מפסיכיאטר שדבק במודל הביולוגי - שלפיו הפרעת נפש היא פועל יוצא של מאזן ביוכימי משובש במוח - לפסיכיאטר שמאמץ תפיסה חברתית, מבוססת מחקר, שלפיה לקשרים חברתיים השפעה מכרעת על המצב הנפשי; מחסור מתמשך בהם יכול למשל להוביל להתפרצות של משבר פסיכוטי; לחילופין, בהינתן תמיכה משפחתית וחברתית מספקת, ניתן למנוע משבר כזה אם מזהים אותו בשלביו המוקדמים. מחוקר מוח שעורך ניסויים על מכרסמים ומשליך מהם על נפש האדם, הפך ליזם נלהב בעמק הסיליקון ולנשיא הסטרט-אפ MindStrong, שמטרתו לנטר בריאות נפשית באמצעות סמרטפונים, לזהות משברים נפשיים בשלביהם המוקדמים ולספק טיפול מניעתי.

טום אינסל עמד בשנים 2002-2015 בראש המכון הלאומי לבריאות הנפש בארצות הברית – גוף המחקר הגדול ביותר בתחום. המהפכה התודעתית שעבר באופן שבו הוא תופס את עולם בריאות הנפש ופועל בו מספרת סיפור גדול של מגמה בהיסטוריה שאנחנו עדים לה בעשרות השנים האחרונות, ובימים אלה ממש, כאן בישראל, עם פתיחתן של חלופות אשפוז חשובות מאין כמוהן.

אי שם בשנת 2010 התחיל אינסל לשחרר הצהרות מפתיעות על כך שהפסיכיאטריה והמכון שהוא עומד בראשו נכשלים באופן מתמשך ולא עומדים במשימתם: לספק מענה טיפולי אפקטיבי למתמודדים עם קשיים נפשיים. הוא התייחס, בכתב ובנאומים ציבוריים למגוון נושאים והעלה טענות לא מובנות מאליהן בהתחשב בתפקידו: תעשיית התרופות נכשלת בפיתוח תרופות חדשות ואפקטיביות לדיכאון, הפרעות ביפולריות וסכיזופרניה; בין הענף האקדמי של הממסד הפסיכיאטרי לחברות התרופות מתקיימים קשרים חבריים מדי; המכון הלאומי השקיע מיליארדי דולרים במהלך כהונתו ופיתח בחוסר התאמה צורם מיעוט של מענים טיפוליים. אלה הם, למען הסר ספק, ציטוטים של אינסל עצמו.

הוא כתב בלוג על הכישלון של ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, ה-DSM, לספק בסיס תיאורטי פרודוקטיבי למחקר, והוביל לכך שהמכון הלאומי לבריאות הנפש בארצות הברית זנח אותו. ההחלטה הזאת זעזעה את הממסד הפסיכיאטרי. אבל אינסל לא התרגש. הוא עמד על כך שבזמן שפיתוחים רפואיים ב-50 שנים האחרונות של המאה ה-20 הביאו לירידה במקרי מוות בעקבות לוקמיה בילדות, מחלות לב ואיידס (ב-50% או יותר), הפרקטיקה הפסיכיאטרית שמקדם ה-DSM לא הובילה לירידה בשיעור ההתאבדויות או במוגבלויות תפקוד בשל דיכאון או סכיזופרניה.

אינסל, באמצע שנות ה-60 לחייו, עזב את המכון הלאומי לבריאות הנפש שכולל כ-3,000 חוקרים ממומנים כדי לקדם את הפרקטיקה שבה הוא מאמין כיום, המבוססת על השינוי התפיסתי שעבר ועל האמצעים הטכנולוגיים המתפתחים. על פיו, בכל רגע נתון, אחד משבעה אנשים (מתוך 7.5 מיליארד שחיים בעולם) מתמודד עם קושי נפשי. "אנחנו לא הולכים להגיע לכל האנשים האלה באמצעות העסקת עוד פסיכיאטרים", הוא אומר. "אבל אולי נוכל להגיע אליהם באמצעות סמארטפונים".

סמארטפון, לשיטתו של אינסל – ושל עוד חברות וצוותי מחקר שפועלים בעמק הסיליקון בכיוונים דומים – יכול לעקוב אחרי התנהגויות יומיומיות שמשקפות מצב נפשי. כשאנשים מתחילים לשקוע בדיכאון, למשל, ההתנהגות שלהם יכולה להשתנות בכמה אופנים שיכולים להיות מנוטרים על ידי פונקציות מובנות בסמארטפון: מיקרופונים, מדי תאוצה, יחידות GPS ומקלדות.

אלה הן כמה דוגמאות לשינויים אפשריים בהתנהגות, מסביר אינסל, במצב של דיכאון: אנשים מדברים עם פחות אנשים, או עושים זאת באופן איטי יותר ועם אוצר מילים מצומצם יותר. הם ממעטים לחזור לשיחות, הודעות, מיילים והתכתבויות בפייסבוק וטוויטר. הם עשויים להרים את הסמארטפון באופן איטי מהרגיל, לבלות פחות זמן במקומות ציבוריים ויותר זמן בבית. אדם ששוקע במצב פסיכוטי, למשל, עשוי לשנות את האופן שבו הוא מתבטא מילולית, מבחינת תחביר וקצב הדיבור.

מכיוון שהזיהוי ייעשה בשלב מוקדם, אומר אינסל, המענה הטיפולי יכלול מינונים תרופתיים נמוכים יותר. "ככל שההתערבות מוקדמת יותר", הוא אומר, "התוצאות טובות יותר". כלומר במקום לזהות ולטפל, יהיה ניתן לדבריו לחזות ולמנוע.

כדי להבין מה הולכת להיות הפרקטיקה של MindStrong, אינסל מציע להסתכל על שתי חברות שכבר פועלות בתחום. חברת 7Cups (שבה הבת שלו עובדת) מספקת ייעוץ ותמיכה מבוססי-התכתבות עבור אנשים עם חרדה ודיכאון. האפליקציה שלה מציעה תמיכת עמיתים בזמן אמת, של אנשים שמתמודדים עם חוויות נפשיות דומות, וכן אפשרות לפנות לקואצ'רים, מטפלי בריאות נפש מוסמכים, יועצים ופסיכולוגים. מנכ"ל 7Cups, גלן מוריארטי, מספר שהאוכלוסייה שלהם צעירה בעיקרה: 90% מתחת לגיל 35. החדשנות במודל הזה, מסביר אינסל, היא בכך שהוא מספק מענה לאנשים שלא בהכרח רוצים לדבר עם מטפלים. הם רוצים לעזור אחד לשני עם סמארטפון ואפליקציה.

חברה נוספת שפועלת בתחום היא Prime – ראשי תיבות של: Personalized Real-time Intervention for Motivation Enhancement. ובתרגום חופשי לעברית: התערבות אישית בזמן אמת להגברת המוטיבציה. Prime פותחה בהשראת מחקר שהצביע על כך שקשרים חברתיים ותמיכת עמיתים מביאים לשיפור המצב הנפשי בהתמודדות עם דיכאון וסכיזופרניה. האפליקציה פותחה לאנשים בגילאי 14-30 שאובחנו בסכיזופרניה.

האפליקציה מספקת רשת תמיכה של עמיתים – במקרה הזה, של כאלה שעברו אפיזודות פסיכוטיות – וגישה מידית למטפלים שיכולים לעזור בעת הצורך. כיום, לפחות חמישה מטפלים זמינים וכ-50 משתמשים פעילים באפליקציה, בכל רגע נתון. רובם עושים שימוש על בסיס יומי. מפידבק שלהם עולה כי עצם האפשרות להיות בקשר עם משתמשים אחרים, נורמטיביים ומתפקדים, שגם מתמודדים עם סכיזופרניה, מספקת להם הטבה משמעותית. Prime יכולה לבצע על בסיס איסוף נתונים זיהוי של שלבים מוקדמים בהידרדרות המצב הנפשי.

ואם זה עדיין לא נאיבי להתייחס אל סוגיית הפרטיות, בהתחשב בכל המידע שכבר נאסף עלינו, אינסל מתייחס לכך בהקשר לאג'נדה של MindStrong. האפליקציה תאסוף מידע רק על בסיס אישור משתמשים, וכך המידע יהיה מוצפן באבטחה גבוהה. בנוסף, המידע שייאסף יהיה בעיקר ברמת מטא-דאטה, לצורך איסוף סטטיסטיקות, זיהוי מאפיינים ומגמות, ולא יכלול למשל תכנים של שיחות ספציפיות.

בימיו הצעירים כחוקר מוח בלתי נלאה, אינסל ערך ניסויים על נברנים. הנחת העבודה הבסיסית שלו היתה שמאחורי ההתנהגות האנושית קיים מכניזם ביולוגי שניתן להבחין ולהתערב בו באופן ביוכימי (תרופתי) שיוביל לשינוי בהתנהגות. כיום זנח את התפיסה הזאת ואימץ את העיקרון שלפיו קשרים חברתיים משפיעים באופן עמוק על המצב הנפשי. על כך הוא מפרגן לעבודתה של דניאל שלוסר, פסיכולוגית קלינית ומפתחת אפליקציית Prime. "היא הצליחה לשכנע אותי שאנשים שמתמודדים עם מצבים פסיכוטיים משתוקקים לקשרים חברתיים", אמר. "זאת היתה קריאת התעוררות גדולה עבורי".

שמעתי על מקטרגים שביקרו את אינסל על ההתנשאות שלו כביכול – שהרי אם הבין רק היום, אחרי עשרות שנים בתחום, שגם אנשים במצבים פסיכוטיים מעוניינים בקשרים חברתיים, ייתכן שבאמת בילה יותר מדי זמן בחברת נברנים. עם התסכול או בלעדיו, אני חושב שצריך לברך על הצטרפותו של אינסל למועדון ההולך ומתרחב, בישראל ובעולם, של אנשים שמבינים את ההשפעה של קשרים חברתיים על הבריאות הנפשית – ואת התפיסה שלפיה אורח החיים המערבי מרחיק בין אנשים ודוחק, לעתים קרובות מדי, לפינות חשוכות של בדידות וניכור.

סופ"ש חמים,

מכל צוות הקול שבפנים (מיכל, עירד, עופר ואוריה)

לייעוץ טלפוני ללא עלות ניתן ליצור איתי קשר - 050-6447388


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה