קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


איך שימוש נכון בשפת גוף, לאורך זמן, יכול לסייע לצעירים עם ביטחון עצמי נמוך?


הקול שבפנים מתוך הבלוג של הקול שבפנים 

איזה גשם מטורף – מקווה שכולם במקום מבטחים ונוהגים בזהירות.

 

*פתיח, למי שלא קרא פוסטים קודמים*

אני אוריה, המנהל המקצועי של הקול שבפנים.

אנחנו מספקים שירות למשפחות של צעירים במשבר נפשי, ומגיעים עד לבית המשפחה,

שם ההתערבות מתקיימת בסביבה הטבעית.

 

המטרה שלנו לאפשר לעבור את המשבר האישי והמשפחתי עם תמיכה אפקטיבית,

להוריד את רמות הסטרס בבית ולעזור ביצירת סדר, ולהוביל לשיפור בתפקודו של הצעיר.ה.

מידע נוסף באתר שלנו: www.voiceover-israel.com

 

וכמו בכל שבוע, משתדל להביא תוכן מעניין :)

והפעם - איך שימוש נכון בשפת גוף, לאורך זמן, יכול לסייע לצעירים עם ביטחון עצמי נמוך?

הורמון הוא חומר מעניין שמוביל מסרים בין תאים בגוף, שמאפשרים לנו להרגיש דברים, לקבל החלטות ולפעול בדרכים מסוימות; הוא מוליך עצבי (Neurotransmitter) שמשתחרר במצבים שונים ומשפיע על התפקוד ברמה הפיזיולוגית והרגשית.

מחקר מתחום הפסיכולוגיה החברתית מלמד אותנו שיש לנו יכולת השפעה ישירה על ההורמונים שלנו. את המחקר הובילה איימי קאדי, פסיכולוגית חברתית, שעוסקת ביחסי כוח חברתיים, רגשות, תקשורת לא מילולית והשפעה של מצבים חברתיים על רמות הורמונים. היא נמנית על הסגל האקדמי של בית הספר לעסקים של אוניברסיטת הרווארד.

מחקרים סוציולוגיים קודמים הראו שהתקשורת הלא-מילולית שלנו - שפת גוף, הבעות פנים, אינטונציה - קובעת איך אחרים תופסים וחווים אותנו. המחקר של איימי קאדי מתכנס למסקנה בכיוון הפוך: הוא מראה שהתקשורת הלא-מילולית שלנו משפיעה על האופן שבו אנחנו תופסים וחווים את עצמנו. בפשטות, תוצאות המחקר מלמדות שהגוף משפיע על המחשבות והרגשות, המחשבות והרגשות משפיעות על ההתנהגות, וההתנהגות משפיעה על התוצאה החברתית.

המשתתפים במחקר חולקו לשתי קבוצות. המשתתפים בקבוצה הראשונה התבקשו לשבת באופן שפוף ובמנחי גוף סגורים, לצמצם את המקום שלהם במרחב, להצליב רגליים או לשלב ידיים ולהוריד את הראש. המשתתפים בקבוצה השנייה התבקשו לעשות את ההפך: לשבת זקוף, למתוח איברים, להניח ידיים על הצוואר בפיסוק נינוח, לפתוח את החזה ולתפוס מקום.

המשתתפים משתי הקבוצות שהו עם התנוחות שבהן התבקשו להיות במשך שתי דקות. אז לקחו דגימות רוק שלהם וגילו את הדבר הבא: בקבוצה הראשונה, השפופה והסגורה, רמת הטסטוסטרון ירדה ב10% ורמת הקורטיזול עלתה ב15%. ואילו בקבוצה השנייה, הזקופה והפתוחה, התקבלו תוצאות הפוכות: רמת הטסטוסטרון עלתה ב-20% ורמת הקורטיזול ירדה ב-25%. טסטוסטרון נחשב להורמון השליטה, והוא מקושר לאסרטיביות, ביטחון עצמי ואופטימיות. קורטיזול מקושר למתח נפשי. כך שמבחינה הורמונלית, האנשים בקבוצה השנייה חוו יותר ביטחון עצמי ונינוחות ופחות מתח נפשי.

אבל עורכי המחקר רצו לבדוק את ההשפעה גם ברמה היישומית, והם ערכו מחקר נוסף באותה מתכונת, רק שהפעם המשתתפים שחולקו לשתי קבוצות, היו צריכים לעבור ראיון עבודה. המראיינים ישבו בהבעה קפואה ולא הגיבו לשפת הגוף של המשתתפים. הראיונות צולמו והועברו למסווגים, שלא ידעו שום דבר על תנאי המחקר, והיו צריכים להחליט אילו אנשים הם מקבלים לעבודה. הם העדיפו באופן מובהק את האנשים שישבו בתנוחות גוף זקופות ופתוחות. שפת הגוף היתה חשובה הרבה יותר מהדברים שהמשתתפים אמרו, מהמבנה התחבירי של המשפטים שלהם. שפת הגוף הפתוחה, הנינוחה והמשוחררת יותר היא זו שקבעה.

התפיסה ההוליסיטית מציעה שגוף ונפש הם, אחרי הכל, ביטויים שונים של אותו הדבר. הנפש לא ראשונה לגוף, והגוף לא ראשון לנפש. הדברים קורים בבת-אחת, במקביל, משפיעים ומושפעים בעת ובעונה אחת. אין ביניהם יחסים ליניאריים של סיבה ומסובב. רמה גבוהה של טסטוסטרון היא לא הסיבה שאנחנו מרגישים ביטחון עצמי, אלא בגדר ביטוי פיזיולוגי להוויה של ביטחון עצמי. התפיסה הזאת מתיישבת גם עם תוצאות המחקר. היחסים בין גוף לנפש דורשים התערבות בכל המימדים: הפיזיים, הרגשיים, המחשבתיים והרוחניים.

המחקר של איימי קאדי מראה באופן מעניין את יכולת ההשפעה על מה שקורה בתוכנו – ברמה הפיזיולוגית, המחשבתית והרגשית. ההשפעה הזאת מתבטאת בהתנהגות ובתוצאות החברתיות שלה, שמשפיעות על כל תחומי החיים.

סופ"ש חמים ונעים,

מכל צוות הקול שבפנים (מיכל, עירד, עופר ואוריה)

לייעוץ טלפוני ללא עלות ניתן ליצור איתי קשר - 050-6447388


* הדוב הוא סמל אינדיאני לחיבור לקרקע וביטחון


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה