9 טיפים איך לדבר עם ילדיכם על מוגבלות


על מנת ליצור חברה עתידית מכילה ומקבלת יותר לאנשים עם מוגבלות, חשוב לעודד את הילדים שלנו ליצור קשרים, לשחק ולשוחח עם ילדים עם מוגבלות, לא לראות בהם את ה"אחר" אלא שותפים לכל דבר. בריטני גריר, אם לילדה בת שש עם מוגבלות, נותנת תשעה טיפים לעידוד חברה סובלנית יותר.

מערכת abiliko 25.09.18

איור מחשב המציג ילדים עם וללא מוגבלות מחזיקים ידיים

 

בריטני גריר, אם לילדה בת שש עם מוגבלות, כותבת טור חשוב באתר The Mighty

בעולם מושלם, אף אחד לא היה בוהה בבת שלי, מתלחש לגביה, לועג לה או מתייחס כלפיה בגסות. במקום זה, היו מהללים אותה על הייחודיות שלה, כישוריה, אופייה המקסים והיכולת שלה להתגבר על כל מכשול בדרכה.אף שהיא מתמודדת עם מכשולים פיזיים וקוגניטיביים רבים, היא עדיין ילדה בת שש, ואני מקווה שהיא תגדל לתוך עולם מבין ומכיל יותר.

על מנת שהדורות הבאים שלנו יגדלו לתוך עולם אידיאלי כזה, חשוב שילדים ישוחחו יותר עם ילדיהם בנושא ילדים וילדות עם מוגבלויות. בכך שנהפוך את המוגבלות לנורמלית ונחשוף את ילדינו לאנשים עם מוגבלויות, אנו נעודד את יצירת מערכות היחסים האלה.

 מציאת המילים הנכונות והזמן הנכון לשוחח עם ילדינו על מוגבלויות היא דבר מאתגר. הנה כמה טיפים לשבירת הקרח כדי להתחיל את השיחה.

 

1. היו אתם יוזמי השיחה

גם אם זה לא נוח, אל תחכו שילדים ומבוגרים אחרים ידברו על זה ואולי יעבירו את המסרים הלא-נכונים. ילדים לומדים מאחרים איך להתנהג וחשוב שהם יקבלו את המידע הנכון והאחראי.

 

2. העבירו את המסר שלהיות אדם עם מוגבלות זה לא דבר רע

הסבירו לילדים שזה נורמלי וטבעי שיש הבדלים בין אנשים, אבל שיש הרבה דברים משותפים. הסבירו להם שיש ילדים שנולדים עם מוגבלות כזו או אחרת ושהיא אינה מדבקת. דברו על המוגבלות באופן חיובי ועודדו את הילדים להתחבר ולהתקשר סביב נושאי עניין משותפים, לראות מעבר למוגבלות.

 

3. תהיו פתוחים לדיון

עודדו את ילדיכם לשאול שאלות בנוגע למוגבלות. הרבה יותר מנומס להיות ישיר ופתוח מאשר להתעלם או לבהות. זה בסדר אם אין לכם את כל התשובות. עודדו את הילדים לשוחח עם הילדים עם המוגבלות, ואם אלה אינם מסוגלים לדבר בעצמם, אז לשוחח עם ההורה. רובם ישמחו להשיב על שאלות המגבירות את המודעות.

 

4. תנו דוגמה אישית

האופן שבו אתם מתנהגים כלפי אדם עם מוגבלות יהווה דוגמה עבור ילדיכם. אם הם רואים שאינכם מפחדים ושאתם מתנהגים בטבעיות, הם ילכו בעקבותיכם. זה טבעי שילדים יסתקרנו ויצביעו על דברים שאינם רגילים אליהם. שימרו על קור רוח ונהלו את השיחה כדי שלא תפגע באף אחד מהצדדים.

 

5. עודדו קשרים חברתיים

 ילדים עם מוגבלות הם קודם כל ילדים המעוניינים בקשרים, חברויות ושילוב. עודדו את ילדיכם לשחק יחד, כי ככל שהקשרים יהיו טובים יותר כך הם פחות יראו את הילדים עם המוגבלות כ"אחרים" אלא כשותפים לכל דבר.

 

6. שימו סוף לביריונות

למדו את ילדיכם לעמוד לצדם של ילדים עם מוגבלות המתמודדים עם ביריונות מצד אחרים. הכוונה אינה להתחיל בקטטה עם מי שמקניט ונוהג בביריונות אלא לדווח להורה או מורה. למדו את הילדים לא להיות פסיביים והעבירו את המסר שהאופן שבו הם מתנהגים ומגיבים הוא חשוב.

 

7. השתמשו במוסר הנכון

 חשוב לנטוע בילדיכם מגיל צעיר את החשיבות של שימוש בשפה מכבדת ונקייה, של מתן מחמאות ולא ביקורת, של הימנעות מקללות ומילים פוגעות כמו "טיפש", "מטומטם" ו"מפגר".

 

8. שוחחו על סוגים שונים של מוגבלויות

למדו את ילדיכם שישנם סוגים שונים של מוגבלויות ומחלות, ושחלקן אינן נראות. למדו אותם שמוגבלות פיזית אינה בהכרח מעידה על מוגבלות קוגניטיבית וההיפך, שילדים עם מוגבלות יכולים לעשות את אותם הדברים רק בדרך אחרת או עם סיוע של אדם אחר או טכנולוגיה.

 

9. לימדו ביחד על מוגבלויות

 ישנם הרבה מקורות מידע בנוגע למוגבלויות: אתרי אינטרנט, ספרים, תוכניות טלוויזיה. קיראו ספרים ביחד או שאלו אותם אחרי הקריאה מה הם למדו.

 

לטור המקורי באתר The Mighty

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה